Vaše telo je polno dobrih in slabih bakterij. Probiotiki so primer koristnih bakterij, ki skrbijo za zdravo in pravilno delovanje črevesja. Probiotiki so del našega mikrobioma, ki je skupnost mikrobov, ki skupaj skrbijo za zdravje vašega telesa. Da bi mikrob lahko imenovali probiotik, mora imeti naslednje lastnosti:
- lahko se izolira od človeka,
- po zaužitju preživi v vašem črevesju,
- koristi vam na preizkušene načine,
- je varno za zaužitje.
Običajne vrste probiotikov
Lactobacillus: To je pogost probiotik, ki ga najdemo v fermentirani hrani, kot je jogurt.
Bifidobacterium: Ta probiotik se nahaja v nekaterih mlečnih izdelkih in pomaga pri simptomih sindroma razdražljivega črevesja.
Saccharomyces boulardii: To je vrsta kvasovk, ki jo najdemo v številnih probiotikih. Te probiotike najdete v prehranskih dopolnilih in izbrani hrani.
Zakaj potrebujete probiotike?
Za uravnoteženje telesa potrebujete probiotike. Ko zbolite, se dobre bakterije borijo proti povečani količini slabih bakterij, da ohranijo vašo raven čim bližje nevtralni. Ena najpomembnejših prednosti probiotikov je, da lajšajo simptome prebavnih težav, kot so:
- sindrom razdražljivega črevesa,
- vnetna črevesna bolezen,
- infekcijska driska,
- driska, povezana z antibiotiki.
Nedavne študije so pokazale, da je uživanje potrebnih probiotikov povezano z zmanjšanjem depresije. Potrebne so dodatne raziskave, da bi razumeli, ali se probiotiki lahko uporabljajo kot preventivna strategija za depresijo. Študije so preučevale tudi učinke probiotikov na lajšanje tesnobe. Vendar so bile študije nedokončne in potrebne so dodatne raziskave.
Živila z visoko vrednostjo probiotikov
1. Jogurt
Jogurt je narejen z gojenjem mleka z bakterijami, ki proizvajajo mlečno kislino, kot sta Lactobacillus bulgaricus in Streptococcus thermophilus, čeprav je mogoče dodati tudi več sevov. Če jogurt toplotno obdelamo, izgubi vsebnost probiotikov.
2. Pinjenec
Več različnih fermentiranih mlečnih izdelkov imenujemo pinjenec, vendar je edina vrsta, ki vsebuje žive probiotične kulture, tekočina, ki ostane po proizvodnji masla. Številne vrste pinjenca, ki jih najdete v trgovinah, dejansko ne vsebujejo živih probiotikov, zato natančno preberite etiketo.
3. Skuta
Ker se skuta ne stara ali segreva, ohranja visoko vsebnost probiotikov.
4. Tempeh
Tempeh je živilo na osnovi soje, ki ima številne koristi za zdravje. Poleg probiotikov je tempeh odličen vir vlaknin, beljakovin in železa. Gre sicer za indonezijski sojin produkt.
5. Kislo zelje
Kislo zelje je fermentirano zelje, ki ga pogosto postrežemo s klobasami ali na sendvičih Reuben. Ta tradicionalna nemška hrana je odličen vir vlaknin, vitaminov B, železa, mangana in še več. Nepasterizirano kislo zelje je tisto, ki vsebuje vsa ta hranila in zdrave probiotike.
8. Miso juha
Miso je pasta, narejena s fermentacijo sojinih zrn s soljo in več vrstami dobrih bakterij. Tri vrste misa so bela, rumena in rdeča. Dodamo jih lahko juhi in drugim sestavinam, da pripravimo zdravo, s probiotiki bogato juho.
Vizita e-novice
Vir: webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV