Vizita.si
Nosecnost

Prehrana

Ali je treba med nosečnostjo res 'jesti za dva'?

S.B.
23. 04. 2020 09.13
0

Vaše telo v času nosečnosti deluje na polno in zato takrat še posebej potrebujete zdravo prehrano. Med nosečnostjo se namreč dojenček v celoti prehranjuje skozi popkovino in ves čas ga je treba oskrbovati s hranilnimi snovmi. To pa še nikakor ne pomeni, da rek »jesti je treba za dva,« pravzaprav drži.

Vso hrano otrok dobi iz materine krvi in kadar je potrebno, jo črpa tudi iz materinih rezerv. Vsesplošno je znano, da je zdrava in uravnotežena prehrana zelo pomembna v pravzaprav vseh življenjskih obdobjih, še posebej to velja za obdobje nosečnosti.

Kaj pomeni napis "brez sladkorja" na produktih?
Preberi še
Kaj pomeni napis "brez sladkorja" na produktih?

Priporočeno je, da jeste od trikrat do petkrat dnevno, obroke pa enakomerno razdelite čez dan, tako se boste tudi uspešneje izognili slabosti. Ker se v času nosečnosti povečajo potrebe po dodatnih hranilih in energiji, predvsem po vitaminih A, C in D, tiaminu, riboflavinu, od makrohranil do beljakovin, je prav, da razmislite o vnosu multivitaminskih pripravkov.

V svoj dnevni jedilnik vključite živila iz vseh skupin prehranske piramide; žita, meso, mlečne izdelke, sadje in zelenjavo ter maščobe. Pomembno je uživanje morskih rib, ki zagotavljajo preskrbo z omega-3-maščobnimi kislinami. Maščobe, ki jih uživate v času nosečnosti, morajo biti kakovostne, pridobite jih lahko iz oreščkov, rastlinskih olj in rib. Pomembno je tudi, da svojo hrano pripravljajte na zdrav način (dušenje, kuhanje, pražnje na malo olja in pečenje z le malo olja), izogibajte pa se cvrtju. Lokalno pridelana hrana je najbolj sveža, zato je priporočljivo, da jo kupujete pri domačih kmetih in v trgovinah z domačo ekološko pridelavo.

Maščobe, ki jih uživate v času nosečnosti, morajo biti kakovostne, pridobite jih lahko iz oreščkov, rastlinskih olj in rib.
Maščobe, ki jih uživate v času nosečnosti, morajo biti kakovostne, pridobite jih lahko iz oreščkov, rastlinskih olj in rib.FOTO: Dreamstime
So lahko prebavljive in polne izredno zdravih hranil
Preberi še
So lahko prebavljive in polne izredno zdravih hranil

V nosečnosti je pravzaprav prepovedanih le malo stvari. To so alkoholne pijače, kajenje, preveč začinjena hrana in hrana, okužena s težkimi kovinami. Zaradi nevarnosti mikrobioloških okužb se v času nosečnosti odpovejte uživanju surovega mleka in izdelkov iz nepasteriziranega mleka, surovega mesa, kot je na primer tatarski biftek ter surovih jajc in živil, ki vsebujejo surova jajca, na primer majoneza. »Omejite uživanje ocvrtih jedi, sladkarij ter živil iz bele moke, raje si odrežite kruh iz polnozrnate moke, skuhajte polnozrnate testenine - tako tudi lahko preprečite nosečniško sladkorno bolezen oz. se držite takšne 'diete', če jo imate,« je za Bibaleze.si povedal strokovnjak Evgen Benedik.

Pomembno je, da svojo hrano pripravljajte na zdrav način.
Pomembno je, da svojo hrano pripravljajte na zdrav način.FOTO: Dreamstime

Zahteve po kalorijah se med nosečnostjo res povečajo, vendar šele od 4. meseca naprej, in sicer okoli 250 dodatnih kalorij na dan. Hkrati se med nosečnostjo povečajo potrebe po hranilnih snoveh. Nosečnica za primer torej potrebuje tudi dvojno količino železa, saj je ta nujen za ustvarjanje hemoglobina, ki zagotavlja prenos kisika v vse organe, tkiva in celice. Zato morajo nosečnice posebno pozornost nameniti svoji prehrani, ki naj bo uravnotežena in naj vključuje veliko zelenjave ter polnozrnatih izdelkov.

Sir in krekerji v večernih urah so lahko tudi koristni
Preberi še
Sir in krekerji v večernih urah so lahko tudi koristni

Izogibati se je treba sladkim in gaziranim pijačam, sladkor pa je treba omejiti. Ravno tako odsvetujejo uživanje vnaprej pripravljenih jedi. Plod je za neustrezno prehrano matere najbolj občutljiv v prvih tednih razvoja, zato je takrat priporočljivo uživati folno kislino, imenovano tudi vitamin B9 ali folacin, ki je nepogrešljiva za normalen razvoj dojenčkovih možganov. Človeški organizem ne more sam proizvajati folne kisline, zato jo mora pridobiti s hrano. Poleg prehranskih dodatkov jo lahko najdete tudi v ohrovtu, solati, brokoliju ter špinači. Raziskovalci pravijo, da folna kislina lahko zniža tveganje srčne kapi in ostalih srčnih bolezni.

Zahteve po kalorijah se med nosečnostjo res povečajo, vendar šele od 4. meseca naprej.
Zahteve po kalorijah se med nosečnostjo res povečajo, vendar šele od 4. meseca naprej. FOTO: Shutterstock

V času nosečnosti pijte veliko tekočine; pitne ali mineralne vode, nesladkanih čajev in naravnih sadnih sokov. Pitju kave se ni treba povsem odreči, vendar jo omejite na minimum, še bolje pa je, če izberete brezkofeinsko kavo, prav tako velja tudi za prave čaje. Po zadnjih izsledkih naj bi imeli dojenčki zaradi prenajedanja bodočih mamic kasneje v življenju prav zato težave z debelostjo, zato ni priporočljivo 'jesti za dva'. Bolje je, če se osredotočite na hranilno vrednost svojih obrokov, obroke razdelite v več manjših in skrbite, da čez dan niste lačni ter da pijete zadostne količine tekočine in redno opravljate zdravniške preglede.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662