Portal Adiva.hr je interpretiral študijo, ki so jo leta 2007 objavili Ioannis Arkadianos in sodelavci (Ana M. Valdes, Efstathios Marinos, Anna Florou, Rosalynn D. Gill, Keith A. Grimaldi), ki so povezovali genetiko in zmožnost uravnavanja telesne teže s prilagajanjem prehrane in telesne dejavnosti, ki temelji na analizi dednega materiala.
Neizpodbitno dejstvo je, da se odstotek ljudi s prekomerno telesno težo in debelostjo po vsem svetu povečuje in ima epidemične razsežnosti z vsemi spremljajočimi zdravstvenimi, socialnimi in gospodarskimi posledicami. Čeprav so bili številni razlogi navedeni kot možni vzroki za to epidemijo, je verjetno, da so pravi vzroki preprosti – povečan vnos kalorij in zmanjšana telesna aktivnost povprečnega sodobnega človeka.
Vsekakor se bo večina ljudi, ki jedo (pre)več in se manj ali pa sploh ne gibljejo, zredila, vendar je začetek prekomerne telesne teže ali debelosti postopen proces, ki traja več let. Na primer, v ZDA ljudje v starosti od 25 do 55 let v povprečju pridobijo 15 kg telesne teže. Ta stopnja povečanja telesne teže predstavlja le 0,5 kg na leto, kar je enako prekomernemu presežku energije le nekaj kalorij na dan!
Kaj je nutrigenetika?
Veja znanosti, ki se ukvarja z genetsko analizo in oblikovanjem prehrane na podlagi analize, se imenuje nutrigenetika. Zgodnja opazovanja prej omenjenih avtorjev iz tistega časa so pokazala, da bi lahko usklajevanje prehrane in genetike pri nekaterih posameznikih pomembno vplivalo na hujšanje in nadzor različnih biomarkerjev, kot je raven glukoze v krvi na tešče.
Skupino 50 bolnikov, ki so bili podvrženi genetskemu pregledu in jim je bil na podlagi genetskega testa dodeljen individualni načrt prehrane, so spremljali in primerjali s skupino 43 bolnikov (prilagojenih glede na starost, spol in pogostost obiskov na kliniki), ki niso bili testirani, dodeljen pa jim je bil le standardiziran režim prehrane, ki temelji na splošnih smernicah za zdravo prehrano.
Prišli so do ugotovitve, da lahko z genetskim pregledom in prilagoditvijo prehrane v povezavi s tem pridemo do optimalne prehrane in načina prehranjevanja ter posledično tudi do optimalnega zdravja.
Načrtovanje prehrane glede na genetski profil
Nutrigenetska prehrana, uporabljena v tej študiji, ni bila zasnovana ali predlagana bolnikom kot dieta za hujšanje; cilj je bil optimizirati vsebnost hranil v dnevnem vnosu hrane posameznika na podlagi razumevanja njegovega genetskega profila.
Slaba stran klasične prehrane, osredotočene na hujšanje, je dejstvo, da se z zmanjšanjem splošnega vnosa hrane zmanjšuje tudi možnost, da se pri zaužitju zmanjšajo tudi nekatere sestavine hrane, ki so bistvene za normalno delovanje telesa, kar negativno vpliva na telo. Nutrigenetika lahko tako postane orodje, ki pomaga doseči optimalen vnos hranil, predvsem pa predstavlja individualen pristop.
Poleg tega lahko uporaba nutrigenetike pri oblikovanju prilagojenih programov prehrane in življenjskega sloga poveča motivacijo in skladnost z dolgoročnimi spremembami življenjskega sloga.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV