Vizita.si
Zajtrk - 4

Prehrana

Je to zgolj jed influencerk ali je res zdravo?

N.R.A.
28. 07. 2021 06.00
2

Registrirana dietetičarka Cynthia Sass je za spletni portal TheHealthy spregovorila o zdravstvenih koristi ovsene kaše za naše telo. Med glavnimi prednostmi uživanja omenjenega živila naj bi bilo predvsem uživanje številnih antioksidantov, med drugim pa tudi zdravo uravnavanje teže.

Ovsena kaša
Ovsena kaša FOTO: Thinkstock

Socialna omrežja so preplavljena s fotografijami popolnih jedi, od bananinega domačega kruha do hitre hrane, ki jo mnogi obožujejo. Zaradi družbenih omrežij so spet postali priljubljeni tudi različni šejki in proteinski napitki, ki jih obožujejo fit zvezdnice, med najbolj priljubljenimi živili pa je opaziti tudi en čas pozabljeno ovseno kašo. Kaj je tako dobrega pri tem živilu? Je zgolj jed za socialna omrežja mladih influencerk ali je res zdravo? 

Bogata je s hranili

Polovica skodelice suhega ovsa vsebuje 5 gramov rastlinskih beljakovin, dodatno pa tudi 4 grame vlaknin, kar naj bi predstavljalo približno 14 odstotkov dnevnega vnosa. Ogljikovi hidrati v zrnu ovsa so povezani s širokim spektrom vitaminov in mineralov, vključno z železom, magnezijem, cinkom, selenom, vitamini skupine B in manjšimi količinami kalcija in kalija. Precej impresiven izbor za tako preprosto živilo, ki je cenovno ugodno, enostavno za pripravo in vsestransko uporabno.

Polovica skodelice suhega ovsa vsebuje 5 gramov rastlinskih beljakovin, dodatno pa tudi 4 grame vlaknin.
Polovica skodelice suhega ovsa vsebuje 5 gramov rastlinskih beljakovin, dodatno pa tudi 4 grame vlaknin.FOTO: iStock

Ovsena kaša vsebuje antioksidante

Raziskava iz leta 2018, objavljena v Food Research International, kaže, da ima oves v sebi spojine, imenovane polifenoli, ki imajo antioksidativne in protivnetne lastnosti. Polifenoli naj bi zmanjševali oksidativni stres v telesu – pomagajo omiliti aktivnost škodljivih molekul, imenovanih prosti radikali. 

Raziskava iz leta 2018, objavljena v Food Research International, kaže, da ima oves v sebi spojine, imenovane polifenoli, ki imajo antioksidativne in protivnetne lastnosti.
Raziskava iz leta 2018, objavljena v Food Research International, kaže, da ima oves v sebi spojine, imenovane polifenoli, ki imajo antioksidativne in protivnetne lastnosti. FOTO: iStock

Je odličen vir vlaknin

V raziskavi iz leta 2018, ki je bila objavljena v poljski reviji Annals of of the National Institute of Hygiene, naj bi beta-glukan, ki ga najdemo v ovsu, deloval kot antioksidant. Beta-glukan naj bi uspešno deloval tudi proti nekaterimi nevrodegenerativnimi boleznimi, kot sta Alzheimerjeva bolezen in rak. V poročilu iz leta 2019, objavljenem v Canadian Journal of Diabetes, raziskovalci opozarjajo na uporabo ovsene kaše kot kratkotrajne prehranske intervencije, povezane s pomembnim znižanjem koncentracije sladkorja v krvi in ​​izboljšano občutljivostjo na inzulin pri bolnikih s sladkorno boleznijo tipa 2. 

Ovsena kaša
Ovsena kaša FOTO: Thinkstock

Ta korist je vsaj deloma posledica beta-glukana, kar kaže, da bi lahko ovsena kaša pomagala zmanjšati in nadzirati krvni sladkor. Beta-glukan navsezadnje deluje tudi kot probiotik, snov, ki spodbuja rast koristnih mikrobov v črevesju, hkrati pa upočasni ali prepreči širjenje škodljivih bakterij.

 Ovsena kaša naj bi uravnavala zdravo težo

Ovsena kaša naj bi zaradi vseh zgoraj zapisanih lastnosti spodbujala občutek polnosti, zaradi česar naj bi po uživanju le-te bili hitreje nasiteni. Hkrati velja za zdrav obrok, kateremu lahko dodajamo vse vrste sadja in tudi druge dodatke, posledično pa pomaga uravnavati zdravo težo. 

Povzeto po TheHealthy

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650