Vizita.si
Lakota

Prehrana

Zakaj nekateri pogosteje doživljajo lakoto?

N.R.A.
11. 01. 2023 05.00
0

Naše telo je odvisno od hrane, da zadovolji svoje energetske potrebe, zato je povsem normalno, da nekaj ur po jedi začutimo lakoto. Če pa vaš želodec nenehno zahteva več, včasih tudi celo takoj po obroku, je morda kaj narobe z vašim zdravjem.

Pojavu stalne lakote strokovno pravimo polifagija. Kot že omenjeno, če nenehno čutite lakoto, tudi takoj po obilnem obroku, je vsekakor dobro, da se posvetujete s svojim zdravnikom. V nadaljevanju pa vam predstavljamo nekaj pogostih razlogov za polifagijo. 

Lakota
Lakota FOTO: Dreamstime

Sladkorna bolezen

Naše telo pretvarja sladkor iz hrane v gorivo, imenovano glukoza. Toda ko imate sladkorno bolezen, glukoza ne doseže vaših celic. Vaše telo ga izloča z urinom, zato ste nenehno lačni, ker vam primanjkuje goriva. To še posebej velja za bolnike s sladkorno boleznijo tipa 1, ki kljub temu da jedo veliko hrane, lahko vseeno shujšajo. Poleg povečanja lakote ima sladkorna bolezen še druge simptome:

- skrajna žeja,

- potreba po pogostem uriniranju,

- nepojasnjena izguba teže,

- zamegljen vid,

- rane in modrice, ki se dolgo celijo,

- občutek žgečkanja ali bolečine v rokah in nogah.

Lakota
LakotaFOTO: Dreamstime

Nizek krvni sladkor

Hipoglikemija je pojav, pri katerem pade raven glukoze v našem telesu. Najpogosteje prizadene sladkorne bolnike, lahko pa ga povzročijo tudi druge zdravstvene težave, kot so hepatitis, težave z ledvicami, nevroendokrini tumorji v trebušni slinavki ter težave z nadledvično žlezo in hipofizo.

V hudih primerih lahko ljudje, ki trpijo za hipoglikemijo, izgledajo pijani. Besede lahko izgovarjajo nejasno in imajo težave pri hoji. Drugi simptomi lahko vključujejo:

- anksioznost,

- občutek skakanja srca,

- bledo kožo,

- tresenje,

- znojenje,

- mravljinčenje v predelu ust.

Pomanjkanje spanja
Pomanjkanje spanjaFOTO: Dreamstime

Pomanjkanje spanja

Nezadostna količina spanca vpliva na hormone v našem telesu, ki nadzorujejo občutek lakote. Ljudje, ki trpijo za nespečnostjo, imajo povečan apetit in se težje počutijo siti. Prav tako imajo močnejšo željo po mastni hrani, ki je bogata s kalorijami, še posebej, ko se počutijo utrujeni. Drugi učinki pomanjkanja spanja so lahko:

- težave s koncentracijo,

- nihanje v razpoloženju,

- nerodnost,

- večja incidenca manjših nesreč,

- zaspanost čez dan,

- povečanje telesne mase.

Stres
StresFOTO: Shutterstock

Stres

Ko ste tesnobni ali napeti, telo sprošča hormon, imenovan kortizol. Njegovo izločanje spodbuja občutek lakote. Mnogi ljudje pod stresom čutijo lakoto in željo po sladkarijah ali hrepenijo po mastni hrani. To je najverjetneje povezano s poskusom telesa, da izklopi del možganov, ki je zadolžen za nego in skrb. Drugi simptomi stresa so lahko:

- izbruhi jeze,

- utrujenost,

- glavobol, 

- težave s spanjem,

- želodčne motnje.

Uživate veliko hitre hrane?
Uživate veliko hitre hrane? FOTO: iStockphoto

Prehrana

Vsa živila nas ne napolnijo z enakim občutkom sitosti. Tista, ki najbolje zmanjšajo lakoto, so živila, bogata z beljakovinami, kot so pusto meso, ribe ali mlečni izdelki, pa tudi živila, bogata s prehranskimi vlakninami. Dobri viri vlaknin so sadje, zelenjava, polnozrnate žitarice in stročnice.

Zdrave maščobe, ki jih najdemo v oreščkih, ribah in sončničnem olju, znižujejo raven holesterola in so ključne za uravnoteženo prehrano, ki nam lahko pomaga, da se počutimo siti.

Testenine, beli kruh, industrijsko predelano meso in hitra hrana pa imajo na drugi strani zmanjšano vsebnost teh hranil in so bogati z ogljikovimi hidrati. Če jih v svojo prehrano vnesete preveč, boste po obroku hitro začutili lakoto.

Zdravila
ZdravilaFOTO: Shutterstock

Zdravila

Nekatera zdravila lahko povečajo občutek lakote. To so antihistaminiki, ki se uporabljajo za lajšanje simptomov alergije, nekateri antidepresivi, steroidi, nekatera zdravila za sladkorno bolezen in antipsihotiki.

Nosečnost

Mnoge bodoče matere občutijo močno povečanje apetita. Razlog je v tem, da želi telo nosečnice zagotoviti dovolj hranil za rast ploda. Večina žensk pridobi dva do tri kilograme v prvih treh mesecih nosečnosti in nato skoraj pol kilograma vsak naslednji teden nosečnosti v drugem in tretjem trimesečju.

Ščitnica
ŠčitnicaFOTO: Dreamstime

Težave s ščitnico

Ščitnica je žleza v obliki metulja, ki se nahaja v vašem vratu. Izloča hormone, ki nadzorujejo ritem vseh organov v telesu. Če vaša ščitnica izloča preveč hormonov, boste verjetno dobili hipertiroidizem. Poleg povečane ščitnice so tu še drugi znaki, ki kažejo na težave s to žlezo:

- pospešen utrip,

- občutek živčnosti,

- povečano potenje,

- mišična oslabelost,

- žejo po tem, ko ste zaužili tekočino.

Povečana telesna aktivnost

Ko telovadite ali se ukvarjate s športom, vaše telo porabi kalorije kot gorivo. Presnova se pospeši in vaše telo porabi več energije. Pri nekaterih ljudeh lahko ta proces sproži povečan občutek lakote, da nadoknadi izgubljene kalorije.

Pozorno poslušajte signale, ki jih pošilja vaše telo, in če opazite, da vaš občutek lakote ne preneha, se posvetujte z zdravnikom, da ugotovi pravi vzrok.

Povzeto po Adiva.hr

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650