Poletna vročina močno vpliva na stanje našega telesa. Pri visokih temperaturah se ljudje pogosto počutijo počasne in izčrpane. Ob ustrezni zaščiti pred soncem je potrebna tudi lahka prehrana in ustrezen vnos tekočine.
Pazite se dehidracije
Povišana telesna temperatura, ki povzroči znojenje, lahko hitro privede do prekomerne izgube telesne tekočine (dehidracija telesa). Tudi majhno pomanjkanje tekočine lahko povzroči fizično nelagodje, kot so zmanjšana koncentracija, slabost, omotica ali glavobol.
Otroci, starejši in ljudje z oslabljenim imunskim statusom so še posebej dovzetni za dehidracijo. Žeja je simptom, ki kaže na že obstoječo dehidracijo telesa in potrebo po čimprejšnjem polnjenju tekočine. Poskrbite, da redno pijete vodo in se izogibajte pretiranemu pitju, ko ste že dehidrirani.
Paradižnik, kumare, paprika, vsa zelenolistna zelenjava, lubenice, melone in breskve so bogate z vodo, vitamini in minerali, zaradi česar so idealen poletni obrok v obliki toplih ali hladnih juh, solat in enolončnic. Na splošno se poleti priporoča bolj lahkotna hrana in hrana, ki vsebuje veliko vode. Izogibajte se pretiravanju z ogljikovimi hidrati in maščobami. Priporočajo se, kot že rečeno, lahkotne poletne in zdrave solate, ki veljajo za lahek, hiter, hkrati pa hranljiv obrok.
Lubenica je tisto živilo, ki najbolje poteši žejo v vročih poletnih dneh. Čeprav rečemo, da je lubenica sadje, je pravzaprav zelenjava. Lubenica je odličen vir vitamina C, vitamina A, kalija in magnezija, dveh mineralov, ki pomagata uravnavati krvni tlak. Zaradi visoke vsebnosti vode zmanjšuje apetit in deluje osvežujoče.
Paradižnik – surov, v juhi ali omaki je odličen korak k boljšemu zdravju. Najbolj znan je po visoki vsebnosti likopena – močnega antioksidanta, ki naše telo ščiti pred prostimi radikali in prezgodnjim staranjem. Poleg likopena, ki paradižniku daje čudovito rdečo barvo, paradižnik vsebuje tudi številna druga hranila z antioksidativnimi lastnostmi ter vitamina C in A.
Bučke imajo prav tako malo kalorij, vsebujejo pa veliko hranil. So odlična hrana za uravnavanje telesne teže, ker napolnijo želodec in dajejo občutek sitosti. So odličen vir vitaminov B in C, mangana in kalija. Največ dragocenih snovi je v skorji, zato te ne lupite. Vsakodnevno uživanje bučk telo nahrani s prehranskimi vlakninami, ki spodbujajo prebavo, preprečujejo zaprtje in črevesje čistijo pred toksini.
Vizita e-novice
Vir: Adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV