Vizita.si
Aktivna ženska s steklenico vode

Prehrana

Zdaj je pravi čas za ta korak

Ma.K.
02. 06. 2021 06.00
0

V življenju nam je dano le eno telo in na nas je, da zanj ustrezno poskrbimo. Tudi če se občasno ukvarjate s športom, ste zmerni pri prehrani in si včasih privoščite sprostitev, je vaš organizem v sodobnem življenjskem ritmu še vedno pod velikimi obremenitvami in poln škodljivih snovi. Prav je, da mu vsaj enkrat na leto privoščite veliko 'čistko' in pomladni meseci so kot nalašč za ta korak. Tako boste namreč poskrbeli za dobro počutje in urejeno prebavo, ki je ključnega pomena za zdravje celotnega organizma.

Svet se stalno spreminja, z njim pa tudi naše navade ter potrebe. Zdi se, da je stres postal naš vsakodnevni spremljevalec, in če k temu dodamo še pomanjkanje gibanja ter veliko hitro pripravljene, mastne hrane, osiromašene za številne vitamine in minerale, ki so nujno potrebni za optimalno delovanje telesa, nas bo slej ko prej izdalo zdravje. Je že res, da se je naše telo sposobno samo očistiti toksinov in škodljivih snovi, a le če je zdravo in če teh snovi ni preveč. Zaradi sodobnih načinov življenja, slabih navad in škodljivih okoljskih dejavnikov pa so naši organi enostavno preobremenjeni. To lahko dolgoročno povzroči kronično utrujenost, prebavne motnje in preobčutljivost telesa, pa tudi bolezen. Da do tega ne pride, je treba spremeniti življenjski slog, urediti prebavo, se odpovedati kakšni priljubljeni, a nezdravi hrani, piti veliko tekočine, se redno gibati in skrbeti za dobro duševno zdravje. 

Za razstrupljanje je potreben dober načrt

V pomoč nam je lahko tudi občasno razstrupljanje, ki pa ne sme biti nadomestilo za zdrave navade ali izgovor za nezdrav življenjski slog. Beseda detoks se v zadnjih letih namreč vse pogosteje izrablja za promocijo številnih hitrih diet, ki promovirajo izločanje toksinov iz telesa v povezavi z učinkovitim hujšanjem, to pa je lahko nevarno. Pomembno je vedeti, da mora proces razstrupljanja vključevati mobilizacijo, biotransformacijo in eliminacijo toksičnih snovi, ki jih v telo dobimo tako od zunaj kot od znotraj. To je mogoče samo z vzajemnim delovanjem petih osnovnih organov: ledvic, jeter, kože, pljuč in črevesja. Ravno zato je pomembno, da imamo v prvi vrsti urejeno prebavo, ki velja za središče našega počutja in skrbi za pravilno delovanje celotnega organizma. 

Težava je v tem, da si v večini primerov ljudje pri razstrupljanju za končni cilj zastavijo izgubo kilogramov, ne pa to, da telo očistijo nakopičenih škodljivih snovi. Zato se lotijo kratkotrajnih razstrupljanj, ki pa lahko naredijo več škode kot koristi. Ključnega pomena je vzpostaviti pravilno zasnovano naravno prehrano, s pomočjo katere boste izboljšali telesne funkcije, krepili telo in obnavljali energijo. Prav na podlagi tega je M. sc. Kristina Aralica Tušak, strokovnjakinja na področju nutricionistike, ob pomoči zdravnikov, nutricionistov ter kineziologov ustvarila 21-dnevni razstrupljevalni program Donat Detox. Prav toliko dni naj bi naše telo namreč potrebovalo, da se privadi na nov življenjski slog. Program temelji na celovitem pristopu, ki poleg skrbno zasnovane prehrane zajema tudi predloge telesne aktivnosti ter nasvete, kako resetirati lastne misli. Več pa v videoprispevku: 

Detoks ni primeren za vse

Strokovnjakinja priporoča, da se razstrupljanja lotimo enkrat na leto, najbolje spomladi ali poleti. Ker se načela prehrane v tem obdobju razlikujejo od običajnih smernic prehranjevanja, ta detoks ni priporočljiv za sladkorne bolnike, nosečnice in doječe matere, osebe, ki jemljejo zdravila za uravnavanje krvnega tlaka ali srce, onkološke bolnike, tiste, ki imajo hipoglikemijo ali hipotireodizem, in vse, ki trpijo za prehranjevalnimi motnjami ali sindromom izgorelosti. V vsakem primeru se razstrupljanja ne gre lotiti na lastno pest, temveč se je treba prej posvetovati z osebnim zdravnikom ali nutricionistom. Pri izvajanju 21-dnevnega programa razstrupljanja se je treba držati preprostih pravil: na dan je treba zaužiti pet obrokov, ki naj bodo skrbno načrtovani. Zajtrk naj bo tekoč (smoothie ali naravni sok), kosilo v trdni obliki, večerni obrok pa lahek, torej juha ali solata. Upoštevati je treba 12-urni interval med večerjo in zajtrkom, da bo telo imelo dovolj časa za čiščenje. 

Piti je potrebno veliko tekočine, zlasti vode, ki ji lahko za okus dodate malo limone ali mete, zeliščnih čajev, ki naj bodo le dodatek k vodi, pa tudi Donata, ki pospeši celoten proces razstrupljanja. Ima namreč edinstveno sestavo mineralov, ki pomaga pri težavah z upočasnjeno prebavo in zaprtjem, organizem napolni z energijo in pripomore k boljšemu počutju. Hidrogenkarbonati s svojim bazičnim učinkom nevtralizirajo presežek kisline in tako pomagajo pri vzpostavitvi kislo-bazičnega ravnovesja v telesu. Sulfati v obliki magnezijevih in natrijevih soli lahko vežejo velike količine vode, kar daje Donatu Mg lastnost naravnega osmotskega odvajala, ki telo očisti škodljivih snovi. Magnezij pripomore k ravnotežju elektrolitov in sproščanju energije pri prebavnih procesih. Sulfatne snovi povečujejo tudi izločanje holecistokinina, kar lahko zmanjša apetit.

Pitje Donata pospeši proces razstrupljanja.
Pitje Donata pospeši proces razstrupljanja.FOTO: Arhiv naročnika

Ključnega pomena je konstanten zdrav življenjski slog 

Poleg prehrane je za učinkovito razstrupljanje nujno potrebna tudi redna fizična aktivnost, pa tudi počitek in zadosten ter kakovosten spanec. Odpovedati se je treba kavi, alkoholu, čokoladi, sestavinam, ki vsebujejo gluten, in mlečnim izdelkom z izjemo probiotičnega jogurta, pri sebi pa lahko imamo vedno korenje, zeleno ali jabolko, če nas slučajno napade lakota. Razstrupljanje lahko v prvih nekaj dneh sicer spremljajo neželeni učinki, kot so obložen jezik, močna žeja, izčrpanost, težave s spanjem, glavobol in razdražljivost. A že po nekaj dneh bi se morali počutiti veliko bolje in imeti več energije. Telo namreč potrebuje določen čas, da se navadi na nov način prehranjevanja. 

Smotrno je, da določene spremembe ohranite tudi po dokončanem detoksu, predvsem na področju prehrane. Zaužita hrana namreč močno vpliva na prebavo, ta pa na splošno počutje. Posegati je vredno po čim bolj svežih in kakovostnih sestavinah, vaš jedilnik naj bo sestavljen iz veliko sadja ter zelenjave, čim več brezglutenskih sestavin ter izdelkov iz kozjega mleka, ki je najmanj alergeno. Poleg tega morate zavestno zmanjšati izpostavljenost škodljivim snovem, se več gibati, si vzeti čas za sprostitev ter se veliko smejati. In nikar ne pozabite na tekočino: vsaj dva litra na dan, najraje vode ali nesladkanih čajev, za boljše počutje pa si lahko večkrat na dan privoščite še Donat, ne glede na to, ali želite vzdrževati zdrav življenjski slog ali pa bi se ob tem radi rešili še morebitnega zaprtja, zgage in napihnjenosti. Za nemoteno delovanje celotnega prebavnega sistema je zadovoljiva količina 0,5 l Donata dnevno – zjutraj na tešče dva do tri decilitre, dodaten deciliter pred kosilom ter en do dva pred večerjo. S tem boste telesu zagotovili vse snovi, ki jih potrebuje za normalno delovanje, in ga pripravili na vse izzive, ki jih bo prinesel nov dan. 

Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631