Osnove zdravega črevesja
Ko gre za preprečevanje bolezni in splošno dobro počutje, je dobro, da ste pozorni na zdravje črevesnega mikrobioma. Slednji zajema milijarde bakterij in drugih organizmov v črevesju, ki pomagajo prebaviti hrano in uravnavajo naš imunski sistem.
Ste vedeli, da je po poročanju Journal of Translational Immunology dejansko kar 70 odstotkov celotnega našega imunskega sistema v črevesju? Črevesni mikrobiom lahko vpliva na vse, od telesne teže do uravnavanja krvnega sladkorja, vpliva pa celo na razpoloženje glede na poročila, objavljena v revijah, kot so Cell, Postgrad Medical Journal in Brain, Behavior and Immunity. Ko gre torej za podporo črevesnemu zdravju, je dobro, da se osredotočite tako na prebiotike kot probiotike.
Kaj so prebiotiki?
Mnogi ljudje poznajo koristi probiotikov za zdravje, manj ljudi pa razume vlogo, ki jo imajo prebiotiki pri ohranjanju zdravega črevesja. Probiotiki so žive bakterije. Medtem so prebiotiki snovi, ki jih najdemo v rastlinah in jih telo ne more prebaviti. Zdrave bakterije v črevesju - probiotiki - te snovi uporabljajo kot hrano.
Ker koristne bakterije zaužijejo prebiotične snovi, proizvajajo hranila, kot so maščobne kisline s kratkimi verigami, ki lahko koristijo zdravju v prebavnem traktu in po vsem telesu, navaja Frontiers in Microbiology.
Čeprav so vsi prebiotiki oblika vlaknin, niso vse vlaknine prebiotiki. Prebiotične snovi prihajajo iz rastlinskih virov, vključno z zelenjavo, sadjem in zapletenimi ogljikovimi hidrati, kot je denimo oves. Tako kot obstaja več sevov probiotikov, obstajajo tudi različni prebiotiki.
''Prebiotiki so razdeljeni v pet znanih kategorij glede na njihove strukturne značilnosti in stranske proizvode, ki jih izdelajo,'' pojasnjuje registrirana dietetičarka nutricionistka Grace Clark-Hibbs. Te kategorije vključujejo fruktane, galakto-oligosaharide, odporne škrobe in oligosaharide, pridobljene iz glukoze, oligosaharide in oligosaharide brez ogljikovih hidratov.
''Poraba vrste prebiotikov je pomembna, da bi pritegnili širšo paleto organizmov in izkoristili kar največ,'' pravi Clark-Hibbs.
Kako prebiotiki vplivajo na črevesje?
Glavna korist, ki jo prebiotiki ponujajo zdravju črevesja, so hranila, ki jih proizvedejo po presnovi. ''Ko prebiotike presnavljajo mikroorganizmi v črevesju, kot stranski produkt proizvajajo tudi kratkoverižne maščobne kisline, ki zagotavljajo različne koristi po vsem telesu,'' pojasnjuje Clark-Hibbs in dodaja: ''Kot oblika prehranskih vlaknin vam lahko prebiotiki pomagajo, da se pri obrokih počutite sito, kar spodbuja uravnavanje telesne teže.''
Poleg tega lahko prehrana, bogata z vlakninami, zmanjša tveganje za številne kronične bolezni, vključno s srčnimi boleznimi, sladkorno boleznijo in denimo rakom.
Najboljša prebiotična živila, ki jih lahko dodate svoji prehrani
Kar zadeva prehranske vire prebiotikov, jih kar nekaj izstopa iz množice. Po mnenju vrhunskih strokovnjakov za prehrano je naslednja hrana najboljša prebiotična hrana:
- nezrele (zelene) banane,
- oves,
- česen,
- borovnice,
- češnje,
- leča,
- šparglji.
Vizita e-novice
Povzeto po TheHealthy
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV