Vizita.si
Kislo zelje vsebuje veliko vitamina C.

Prehrana

Kakšno hrano bi morali za dobro zdravje jesti pozimi?

S.B.
20. 01. 2023 05.00
0

Pozimi je dobro jesti kuhano, saj tako ogrejemo ne le telo, temveč tudi duha. Nizke zimske temperature, krajša dnevna svetloba in hiter tempo življenja so dejavniki, ki vzpodbudijo naše veselje in notrenji mir, ko se vsi zberemo za jedilno mizo ob topli jedi. Katera pa so tista živila, s katerimi se je priporočljivo pozimi okrepčati?

Dolga hladna obdobja lahko oslabijo imunski sistem in otežijo delovanje dihal, zato je pomembno da z zdravim načinom prehrane okrepimo svoj imunski sistem. Večino obrokov poskusimo sestavljati čimbolj raznoliko. Za primer, polovico krožnika naj zavzemata zelenjava in sadje, četrtino živila z visoko vsebnostjo beljakovin kot so pusto meso, mleko in mlečni izdelki, stročnice in ribe, četrtino pa naj zavzemajo živila z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov kot so polnozrnata žita in žitni izdelki, testenine, kruh ali riž.

3 po krivici spregledana živila, ki topijo kilograme
Preberi še
3 po krivici spregledana živila, ki topijo kilograme

Tople jedi na žlico

Dobra piščančja juha je odličen naravni način za ohranjanje učinkovitega imunskega sistema. Bogata je z glutaminom, aminokislino, ki krepi imunski sistem. Že od nekdaj velja za učinkovito krepčilo za oslabele in bolne in je še dandanes številka ena v boju proti prehladu. Kokošje meso namreč vsebuje cistein, ta pa deluje proti vnetju dihal, hkrati pa ima visoko vsebnost cinka, ki dokazano zmanjšuje trajanje in intenzivnost prehladnih obolenj.

Ravno tako so odlična izbira zelenjavne ali mesno zelenjavne enolončnice, ki veljajo za preprosto jed, neke vrste gosto in hranljivo juho, z idealno kombinacijo ogljikovih hidratov, beljakovin, vitaminov in rudnin.

Najboljša živila za starejše od 50 let
Preberi še
Najboljša živila za starejše od 50 let
Pozimi uživajte dovolj zelenjave in tekočine.
Pozimi uživajte dovolj zelenjave in tekočine.FOTO: Shutterstock

Kislo zelje za razstrupljanje

V kislem zelju najdemo vsoko vsebnost vitamina C, antioksidantov, folne kisline, vitamina K in drugih B vitaminov. Od mineralov pa vsebuje kalij, kalcij, natrij, magnezij, fosfor in železo. Kislo zelje skrbi za dobro delovanje imunskega sistema, se bori proti vnetjem, virusom, bakterijam in patogenom, ki ravno v jesensko zimskem času najbolj intenzivno napadajo naše telo.

Odlično je tudi za razstrupljanje, saj na naraven način spodbudi presnovo ter pospeši izločanje sluzi in strupov. Odločite se lahko tudi za pitje zeljnice, tekočine, ki se nabere na skisanem zelju. Pijete jo lahko razredčeno z vodo, ki ji za boljši učinek dodate še malo jabolčnega kisa in tako v telo vnesete še dodatna hranila, ki bodo blagodejno delovala na vaše počutje.

S polnozrnatimi živili ohranite telesno energijo

V vsakodnevni prehrani s polnozrnatimi živili zagotavljamo organizmu potrebno količino netopnh prehranskih vlaknin. Te v procesu prebave hrane ostajajo nerazgrajene, zato upočasnijo praznjenje želodčne vsebine v dvanajstnik. Zaradi svoje sposobnosti zadrževanja vode v želodcu in črevesju pa delujejo kot goba. Prispevajo k povečevanju volumna blata in hitrejšemu prehodu hrane skozi prebavila. Če boste redno uživali polnozrnata živila, boste ohranjali tudi telesno toploto, saj so odličen izvor vitamina B, magnezija in selena, te sestavine pa pripomorejo k uravnavanju telesne toplote, kar pomeni, da se vaše telo na mrazu začne počasneje ohlajati.

Živila, ki bi jih morali jesti, ko je zunaj mraz
Preberi še
Živila, ki bi jih morali jesti, ko je zunaj mraz
Kislo zelje vsebuje veliko vitamina C.
Kislo zelje vsebuje veliko vitamina C.FOTO: Dreamstime

S čebulo zoper kašlja

Čebula naj bi blažila kašelj in čebulni sirup še danes velja za eno najbolj učinkovitih domačih zdravil proti kašlju. Njene žveplove spojine uničijo bakterije in preprečujejo njihovo razmnoževanje in širjenje.

Kadar vas premaga prehlad, čebulo narežite na pol in jo položite v bližino svoje postelje. Vonj čebule bo prevzel sobo, vi pa jo boste na ta način lahko ves čas vdihovali. Pomagala vam bo odpreti dihalne poti in sčistiti sinuse. Lahko pa jo tudi narežete in zavijete v krpo ter ob njej zaspite. Vdihavajte jo vso noč in se zjutraj zbudite boljšega počutja.

Ingver za lajšanje simptomov prehladnih obolenj

Ingver velja za rastlino s številnimi zdravilnimi učinki, saj je bogat vir vitaminov in mineralov ter antioksidantov, ki nase vežejo škodljive proste radikale v našem telesu. Še posebej priporočljivo ga je uživati v zimskih mesecih, saj vsebuje učinkovine, ki delujejo protivnetno ter uničujejo bakterije in viruse v našem organizmu. Pomaga tudi pri lajšanju simptomov prehladnih obolenj, vnetem grlu ter pri povišani telesni temperaturi.

Olupite koreninico, jo narežite na kolute ter te kot običajen čaj za deset minut prelijte z vročo vodo. Pomagal bo pri simptomih bolečega grla, pripomogel k krepitvi vašega imunskega sistema, odličen pa je tudi v boju zoper slabosti. Zato bi lahko v tem hladnejšem delu leta vsak dan pričeli s skodelico ingverjevega toplega napitka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650