KAJ SO PROBIOTIKI?
Probiotiki so živi mikroorganizmi, ki ob zaužitju zagotavljajo zdravstvene koristi. Beseda 'probiotik' dobesedno pomeni 'tak, ki je za življenje'. Toda izraz se običajno nanaša na koristne žive bakterije v dodatkih ali nekaterih obogatenih živilih. Ko smo zdravi, imamo v telesu bilijone več sto različnih vrst teh prijaznih bakterij, ki živijo v našem prebavnem traktu. Večina jih živi v črevesju, zato jih včasih imenujemo tudi 'črevesna flora'.
Te bakterije podpirajo naše splošno dobro počutje na več načinov, na primer tako, da podpirajo prebavo in imuniteto. Lahko pa so tudi zelo občutljivi za spremembe v okolju.
FUNKCIJA PROBIOTIKOV
Kompleksna skupnost mikroorganizmov v vašem črevesju se imenuje črevesna flora, črevesna mikrobiota ali črevesni mikrobiom. Črevesna mikrobiota vključuje bakterije, viruse, glive, arheje in helminte, pri čemer bakterije predstavljajo veliko večino. Vaše črevesje je dom zapletenega ekosistema 300–500 vrst živih bakterij.
Večina črevesne flore je v debelem črevesu, ki je zadnji del vašega prebavnega trakta. Presenetljivo je, da so presnovne aktivnosti vaše črevesne flore podobne tistim v organih. Zaradi tega nekateri znanstveniki črevesno floro imenujejo 'pozabljen organ'.
Probiotiki in prebiotična vlakna lahko pomagajo znova vzpostaviti ravnovesje in zagotavljajo, da vaš 'pozabljeni organ' deluje optimalno.
ZDRAVSTVENE KORISTI PROBIOTIKOV
Prijazne bakterije lahko pomagajo ohranjati splošno dobro zdravje in dobro počutje na več načinov:
podpirajo zdravo delovanje jeter, kar pomaga telesu, da se znebi toksinov;
pomagajo pri prebavnem procesu in telesu pomagajo absorbirati celotno paleto hranilnih snovi;
podpirajo redno, uravnoteženo izločanje blata;
podpirajo vzdrževanje zdrave telesne teže in dobre prebave;
zmanjšajo tveganje za nekatere bolezni;
proizvajajo tudi nekaj bistvenih vitaminov, denimo vitamin K in veliko vitaminov skupine B, ki jih potrebuje naše telo.
Vizita e-novice
V KATERI HRANI NAJDEMO PROBIOTIKE?
Probiotiki so naravno prisotni v določenih živilih, ki so bila 'fermentirana'. Fermentacija je starodaven postopek in fermentirana hrana je del človeške prehrane že tisočletja.
Pravzaprav je bila fermentacija eden najzgodnejših načinov konzerviranja hrane. Uporabljali so jo tudi za izboljšanje okusa in odstranjevanje toksinov iz hrane. To se zgodi, ko se prijazni mikroorganizmi (ali kultura), uporabljeni za začetek procesa, pretvorijo sladkorje in škrob.
Najpogostejše probiotične kulture v živilih so vrste Lactobacillus, ki tvorijo mlečno kislino iz sladkorjev.
Te koristne probiotike lahko najdemo v živilih, kot so:
jogurt in drugi fermentirani mlečni izdelki, denimo nekateri siri;
kefir, fermentirana mlečna pijača, podobna redkemu tekočemu jogurtu, tradicionalno narejena iz kravjega ali kozjega mleka;
kruh iz kislega testa, pri katerem se za fermentacijo testa uporabljajo bakterije Lactobacillus, ki ustvarjajo zračne mehurčke, in ne tradicionalni pekovski kvas;
kislo oziroma fermentirano zelje;
kimči, tradicionalna korejska jed, ki združuje več vrst fermentirane zelenjave, vključno z zeljem, korenčkom, redkvijo, čebulo, česnom in začimbami.
POVEZAVA PROBIOTIKOV Z ANTIBIOTIKI
Antibiotiki so zdravila za uničevanje škodljivih bakterij, ki povzročajo bolezni in okužbe v telesu, vendar niso selektivni in odstranijo vse bakterije, tako dobre kot slabe. Še več, po njihovi uporabi se ne tako prijazne bakterije hitreje naselijo, da zapolnijo zdaj izpraznjeni prostor, ki je ostal v črevesju.
Zato je pomembno, da prebavni trakt hitro napolnimo s koristnimi bakterijami. Probiotiki lahko pomagajo zmanjšati verjetnost, da bi se po jemanju antibiotikov razvila kandida. Koristni so lahko tudi pri obvladovanju pogostih stranskih učinkov antibiotikov, kot sta leno črevesje in slabost.
KAJ SO PREBIOTIKI?
Prebiotiki so 'hrana', s katero se hranijo probiotiki (naše prijazne bakterije) in ki jim pomaga rasti in uspevati. 'Prebiotik' je vrsta prehranskih vlaknin, ki jih ne moremo prebaviti, radi pa jih 'jedo' naši koristni mikroorganizmi. Probiotikov ne smemo zamenjevati s prebiotiki, ki so ogljikovi hidrati – pogosto prehranske vlaknine – in pomagajo hraniti prijazne bakterije, ki so že v črevesju.
KAJ SO SIMBIOTIKI?
Izdelke, ki vsebujejo tako prebiotike kot probiotike, imenujemo simbiotiki. Simbiotični izdelki običajno združujejo prijazne bakterije in nekaj hrane zanje (prebiotiki).
Vir: healtheries, healthline, webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV