Vizita.si
Regratova solata z jajci in fižolom

Prehrana

Ste že nabrali regrat? Preverite, za kaj vse je dober

N.R.A.
14. 03. 2023 10.11
0

Regrat se že dolgo uporablja kot zdravilna rastlina in je v 'ljudski medicini' še posebej cenjen. Zaradi naslednjih značilnosti pa velja za pravega zaveznika našega zdravja.

Regrat je razširjena rastlina, ki raste na območjih od nižin do visokogorja. Regrat, ki izvira iz družine rastlin Asteraceae, je večletna zelnata rastlina z močnimi podolgovatimi koreninami in listi, ki tvorijo rozete. Plodovi na vrhu nosijo šopek las, ki spominja na padalo in omogoča enostavno širjenje z vetrom. 

Regratov čaj
Regratov čaj FOTO: Dreamstime

Regrat: uporabni deli

V medicinske namene sta po evropskih predpisih zdravilna koren (Taraxaci radix) in list (Taraxaci folium). V sodobni fitoterapiji je uporaba korenin prednostna, vendar je učinkovitost dosežena tako z listi kot s korenino. Regrat je inulinsko zdravilo. Namesto škroba proizvaja inulin, katerega vsebnost je v rastni sezoni variabilna. List vsebuje seskviterpenske laktone, triterpene, derivate taraksične kisline, sterole, flavonoide, kot sta apigenin in luteolin, in derivate cimetove kisline. Značilno je, da vsebuje izredno visoko vsebnost kalija (do 4,5 % v posušenem listu).

Koren vsebuje tudi seskviterpenske laktone, sterole, kot so taraksosterol, derivati kofeinske kisline in kalij. Korenino nabiramo jeseni, ko vsebuje visoke odmerke inulina (40 %), ki dobro vpliva na prebavo, saj spodbuja gibanje (peristaltiko) črevesja. Spomladi, ko korenine ne nabiramo, je vsebnost inulina le 2 %.

Regratov smuti za čiščenje jeter
Preberi še
Regratov smuti za čiščenje jeter

Regrat učinkovine

Regrat se že dolgo uporablja kot zdravilna rastlina. Še posebej ga cenijo v ljudski medicini. Izboljša delovanje jeter in ledvic, omogoča boljši krvni obtok v vezivnem tkivu in tako blagodejno vpliva na bolezni mišic in sklepov, zlasti protina. 

Diuretični učinek regratovega lista

Regratov list je dober diuretik, zato ga Evropski znanstveni odbor za fitoterapijo priporoča v primeru povečanega uriniranja, dodatno pa tudi pri pogostih okužbah sečil ali visokem krvnem tlaku. Diuretični učinek pripisujejo visoki vsebnosti kalija. Če imate občutek napihnjenosti, vam lahko pomaga regratov čaj.

Regrat
RegratFOTO: Dreamstime

Zakaj je dobra regratova korenina? 

Regratova korenina je odličen holeretik, saj spodbuja nastajanje in izločanje žolča. Spodbuja apetit, zato ga priporočajo tudi pri prebavnih motnjah, nezadostnem izločanju žolča in pomanjkanju apetita. V sodobni fitoterapiji se regratov koren uporablja za drenažo (čiščenje) jeter in žolča, za različne težave, kot so težave z alergijami, težave s kožo in ostalo. 

Čaj iz regratovih listov

Čaj pripravimo tako, da 4 do 10 gramov suhega lista prelijemo z 250 mililitri vrele vode, pustimo stati 10 minut in nato precedimo. To količino pripravimo trikrat na dan in popijemo med obroki.

Zdravilne pomladne rastline: Ste jih že nabrali?
Preberi še
Zdravilne pomladne rastline: Ste jih že nabrali?

Čaj iz korenine regrata

Tovrstni čaj se naredi tako, da se 3-5 gramov korenin da v mlačno vodo in segreva ter kuha 10 minut. Odstavite s štedilnika, precedite in pijte dva do trikrat na dan, pol ure pred obroki.

Seveda pa lahko iz regrata naredite izvrstne, okusne in sila preproste obroke. Več le teh najdete TUKAJ

Regratovega čaja ne smemo piti, ko so žolčni vodi zamašeni, saj lahko holeretično delovanje regrata sproži dodatne težave. Če jemljete kardiotonične glikozide (digitalis), se posvetujte s farmacevtom ali zdravnikom. Regratu se morajo izogibati ljudje, ki so alergični na celotno družino Asteraceae, ki ji regrat pripada.

Povzeto po adiva.hr 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650