Vizita.si
Zdrava prehrana

Prehrana

To je resnica o hrani v bolnišnicah

Ma.K.
16. 05. 2022 08.51
0

Priprava bolnišničnih obrokov je vse prej kot enostavna, saj je treba zadostiti najrazličnejšim stanjem in terapijam ter striktno slediti splošnim prehranskim priporočilom. V naši največji bolnišnici imajo natančno opredeljene strokovne kriterije za izbor posameznega sklopa živil. Pozorni so na sestavo izdelka in hranilne vrednosti, prednost pa dajejo lokalnim pridelovalcem in proizvajalcem.

Prehrana in življenjski slog sta ključna dejavnika zdravja človeka. Pogosto se zavedamo, da z nepravilno prehrano škodimo zdravju, manj pa je znano, da lahko s pravilnim izborom živil veliko prispevamo k ohranjanju dobrega počutja in splošnega zdravja. Zato lahko tudi, ko se ne počutimo najbolje, z ustrezno prehransko podporo pomembno vplivamo na boljši in hitrejši proces zdravljenja, saj ima pravilen način prehranjevanja že nasploh pomembno vlogo pri vzdrževanju zdravega življenjskega sloga. Prav zaradi tega na Univerzitetnem kliničnem centru v Ljubljani (UKC Ljubljana) deluje posebna služba za bolniško prehrano in dietoterapije, ki se ukvarja s poučevanjem bolnikov o pravilni prehrani in praktičnim izvajanjem dietoterapije. 

"V bolnišnici, kjer pripravljamo hrano za ranljivejšo skupino populacije, običajno za kritično bolne bolnike, se pogosto srečujemo s podhranjenimi bolniki. Tem je treba  zagotoviti zadostno količino posameznih hranil za učinkovit postopek zdravljenja," poudarja Nataša Trtnik, vodja enote za dietetiko na UKC Ljubljana. O tem, da delajo dobro, priča tudi dejstvo, da je UKC Ljubljana leta 2018 kot prva slovenska bolnišnica prejela certifikat kakovosti proizvodnje varne hrane. Ta dokazuje, da pripravljajo varno in kakovostno hrano, vse od prevzema živil do oblikovanja diet ter dostave obrokov do bolnikov.

Za spodbujanje uživanja lokalnega mleka in mlečnih izdelkov slovenski pridelovalci in predelovalci mleka, v sodelovanju z Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, izvajajo promocijsko kampanjo s sloganom "Najboljše imamo doma". Kampanja pod okriljem nacionalnega projekta "Naša super hrana" je namenjena osveščanju, da imamo v Sloveniji kakovostno ponudbo mleka in mlečnih izdelkov. Potrošniki na trgovskih policah najdejo izdelke z »izbrana kakovost – Slovenija«, ki je jamstvo za višjo kakovost, slovensko pridelavo in predelavo ter dodatno neodvisno kontrolo. 

Z vsako žlico do boljšega počutja

Ko govorimo o uravnoteženi prehrani, moramo na krožnik vključiti vsa hranila, ki jih človek potrebuje za normalno delovanje. Ta mora vsakodnevno vključevati tako beljakovine in ogljikove hidrate kot tudi maščobe, vitamine in minerale. Poleg zelenjave, sadja, čim manj predelanih žit, mesa, krompirja, riža in testenin bi morali vsaj enkrat na dan uživati tudi mleko in mlečne izdelke, ki imajo pomembno mesto v uravnoteženi prehrani. Prav zaradi tega se redno znajdejo tudi v prehrani bolnikov, saj predstavljajo vir izkoristljivih in biološko visoko vrednih beljakovin ter drugih mikro in makro hranil.

Mleko in mlečni izdelki predstavljajo hranilno polnovredno živilo, zato so pomemben sestavni del prehrane.
Mleko in mlečni izdelki predstavljajo hranilno polnovredno živilo, zato so pomemben sestavni del prehrane.FOTO: iStock

Res je, da mlečni izdelki vsebujejo tudi maščobo, toda mlečna maščoba vsebuje številne zdravju koristne snovi, esencialne aminokisline ter vitamine in minerale. Beljakovine mleka sodijo med beljakovine z najvišjo biološko vrednostjo, kar pomeni, da so zelo dobro izkoristljive. "Mleko in mlečni izdelki predstavljajo hranilno polnovredno živilo, zato jih je priporočljivo vključiti v celodnevno prehrano. V prehrano bolnikov v UKC Ljubljana jih dnevno vključujemo v obliki jogurtov, kislega mleka, kefirja, skute, mlečnih napitkov oziroma mlečnih jedi. Bolnikom mlečne izdelke ponudimo tudi v obliki narastkov, kaš in drugih jedi. Za povečanje energijskega in beljakovinskega vnosa klinični dietetiki pogosto izbirajo izdelke, kot so skuta, skyr ali skutin napitek," pojasnjuje Nataša Trtnik. 

Znak "izbrana kakovost – Slovenija" označuje izdelke višje kakovosti.
Znak "izbrana kakovost – Slovenija" označuje izdelke višje kakovosti. FOTO: Arhiv naročnika

Zakaj je domače boljše od uvoženega?

Pri izbiri mleka in mlečnih izdelkov je pomembna tudi njihova kakovost. Na UKC Ljubljana imajo natančno opredeljene strokovne kriterije za izbor posameznega sklopa živil. Pozorni so na sestavo izdelka in hranilne vrednosti. "Naše običajne zahteve so, da živila ne vsebujejo konzervansov, barvil, arom in ojačevalcev okusov. Pri mlečnih izdelkih smo med drugim pozorni na dodane sladkorje v izdelku in vsebnost mlečne maščobe," pojasnjuje vodja enote za dietetiko na UKC Ljubljana in dodaja, da se trudijo bolnikom ponuditi čim bolj sveže izdelke. "Spodbujamo kratke verige in tako podpiramo domače proizvajalce. Že več let sodelujemo s slovenskimi kmetijami pri dobavi sadja in zelenjave ter s slovenskimi mlekarnami, ki imajo mleko lokalne ali celo ekološke pridelave." 

Izpostaviti velja, da je slovensko mleko tako po kemični sestavi kot po higienski kakovosti v samem evropskem vrhu. In glede na to, da gre za zelo občutljivo surovino, katere kakovost se z dolgim prevozom, skladiščenjem in prečrpavanjem hitro niža, je izbira mlečnih izdelkov domačih proizvajalcev logična odločitev. In ko se odločate za pravi mlečni izdelek glede na vsebnost maščobe, izberite raje polnomastnega. Polnomastno mleko ima namreč najvišjo hranilno vrednost, a še vedno nizko energetsko gostoto, poleg tega je veliko bogatejšega okusa, kar pomeni, da bo okusnejša tudi hrana, ki jo boste pripravili iz njega. Ker, saj veste: "Najboljše imamo doma!"

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650