Vizita.si
Setraj

Prehrana

Rastlina sreče, ki lahko povrne vašo moč

S.B.
23. 03. 2021 05.45
0

Zaradi pozitivnih učinkov na energijo in moč človeka je zelišče šetraj pridobilo tudi imeni rastlina sreče ali Yerba Buena, kar pomeni dobro zelišče. Gre za močno aromatično rastlino, ki je uporabna pri kuhi in tudi v zdravilstvu. Šetraj lahko vzgajate doma na vrtu, v lončku na balkonu ali pa ga naberete v naravi.

Šetraj je bil zelo priljubljena začimba pred približno 2000 leti, ko so ga uporabljali namesto popra. Njegovo moč so skozi stoletja uporabljali predvsem revnejši sloji, tisti, ki si niso mogli privoščiti dragih eksotičnih začimb.

Zelišča, ki lahko odpravljajo vse od težav s prebavo do ekcemov
Preberi še
Zelišča, ki lahko odpravljajo vse od težav s prebavo do ekcemov

Šetraj se izvrstno prilega vsem fižolovim jedem. V vzhodnosredozemski, azijski, arabski in perzijski kuhinji ga že tisočletja uporabljajo tudi v številnih drugih jedeh. Kot začimbo so ga oboževali stari Rimljani in šetraj dodajali omakam, nadevom in kisu. Najbolje učinkuje kot vodni izvleček, kar pomeni, da mora svojo aromo in učinkovine oddati v vodo. Velja pa za eno najmočnejših dišavnic z antiseptičnim delovanjem in blagodejnim delovanjem na prebavila.

Poznamo dve podvrsti, ki izvirata iz Sredozemlja, enoletno S. hortensis ali vrtni šetraj in trajni kraški šetraj ali S. montana. Zanju je značilen oster, poprast okus in nekoliko spominja na timijan. Dobro uspeva na sončnih legah, v ilovnatih, a odcednih tleh.

Močan šetrajev poparek lahko tudi grgrate ob vnetjih dlesni.
Močan šetrajev poparek lahko tudi grgrate ob vnetjih dlesni.FOTO: Dreamstime

Kakšni so pozitivni učinki šetraja na telo?

Ne glede na vrsto šetraja, ali je to vrtni ali kraški, so zdravilne lastnosti zelo podobne. Šetraj preprečuje napenjanje, sprošča želodčne krče in kolike, zato ga dajemo v vse fižolove, zeljne, krompirjeve in druge jedi, ki rade napihujejo. Pri sladkornih bolnikih zmanjšuje močan občutek žeje.

Vrtni šetraj izvira iz latinskega imena Satureja hortensis. Satureja pa izvira iz besede satir (pol človek, pol kozel), ki so mu v legendah pripisovali izjemno spolno moč, to pa naj bi pridobili na poljih, polnih šetraja. V srednjem veku so posledično šetraju pripisovali moč, ki naj bi spodbujala delovanje spolnih žlez. Vrtni šetraj se uporablja kot analgetik za bolečine v mišicah in kosteh, ima pa tudi protivnetno delovanje.

Zelišče, ki razstruplja, izboljša prebavo, odpravlja utrujenost
Preberi še
Zelišče, ki razstruplja, izboljša prebavo, odpravlja utrujenost

Je diuretik, zato ga lahko uporabljamo za čiščenje telesa. Odpravljal naj bi tudi sečne kamne ter iz telesa pregnal gliste in druge parazite. Eterično olje iz šetraja je močan antimikotik. Ogreje telo in ga hkrati pomirja, zato blaži napade astme in kašlja. Z njim zdravijo tudi kandidazo in druge glivične okužbe.

Kadar se pojavijo manjše rane, lahko naredite poparek.
Kadar se pojavijo manjše rane, lahko naredite poparek.FOTO: Dreamstime

V Evropi mu pripisujejo vlogo afrodiziaka. Povečal naj bi izločanje testosterona in hkrati preprečeval prezgodnji izliv sperme, pri ženskah pa naj bi krepil prekrvavitev maternice, kar pa v zreli nosečnosti ni priporočljivo, saj lahko sproži prezgodnji porod. Zato šetraja nosečnicam ne priporočajo.

Močan šetrajev poparek lahko tudi grgrate ob vnetjih dlesni. Po vročičnih obolenjih lahko uživate blag šetrajev čaj, saj vas bo okrepil. Kot začimba je zelo dobrodošel pri dietah z manj soli, kajti je precej močnega okusa.

Zelo učinkovit je pri razjedah v ustih in vnetem grlu. Kadar se pojavijo manjše rane, lahko naredite poparek tako, da 30 g posušenih vršičkov stresete v liter vode in čez 10 minut precedite. S tem pripravkom očistite rane. Zmečkane lističe pa lahko položite na kožo po pikih žuželk in s tem blažite bolečino.

V kozmetiki se ga uporablja pri težavah s suho in občutljivo kožo. Če vas pestijo takšne kožne tegobe, zjutraj in zvečer redno spijte skodelico šetrajevega čaja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650