Mleko in mlečni izdelki veljajo za funkcionalno živilo naše prehrane, saj vsebujejo visoke vsebnosti življenjsko pomembnih hranil. Največji delež mleka predstavlja voda, in sicer kar med 85 do 90 odstotkov, sledi ji maščoba v obliki kroglic, obdanih s posebno membrano, ki jih ščiti pred razgraditvijo. Od maščob mlečni izdelki vsebujejo pretežno nasičene maščobe, njihov vnos pa lahko zmanjšamo tako, da posegamo po posnetem mleku ali manj mastnih mlečnih izdelkih. Najpomembnejša sestavina mleka so beljakovine, glavni ogljikov hidrat pa laktoza oziroma mlečni sladkor. Mleko je bogato tudi z minerali, predvsem kalcijem in fosforjem, ki skrbita za pravilen razvoj kostnega in zobnega tkiva, zato ne čudi, da je visoko cenjeno živilo v prehrani otrok in mladostnikov. Prav tako lahko v tej beli tekočini najdemo tudi v maščobi in vodi topne vitamine, med katerimi so najpomembnejši vitamini A, E, D in K ter vitamini B kompleksa. Posebno ugoden vpliv na dobro počutje imajo fermentirani mlečni izdelki (jogurt, kislo mleko in kefir), saj vsebujejo mlečnokislinske kulture, ki med drugim ohranjajo črevesno mikrofloro in pomagajo uravnavati prebavo.
Kravje, kozje, ovčje – katero mleko izbrati?
Razlogov za vključitev mleka in mlečnih izdelkov v uravnotežen jedilnik je torej več kot dovolj. Pri tem je dobro vedeti, ali vam osebno bolj ustrezajo kravje, kozje ali ovčje mleko in mlečni izdelki, saj je med njimi kar nekaj razlik v sestavi in senzoričnih lastnostih. Kravje mleko v povprečju sestavlja od 3,3 do 3,5 odstotka beljakovin, v kozjem jih je malenkost več, največ pa jih je v ovčjem mleku, in sicer kar okrog 5,8 odstotka. Mlečnih maščob je najmanj v kravjem mleku (okrog 3,7 odstotka), sledi kozje mleko (približno 4,1 odstotka), največ pa jih je v ovčjem mleku (blizu 7,9 odstotka). Laktoze je v povprečju najmanj pri ovčjem mleku (4,5 odstotka), potem v kozjem mleku (4,7 odstotka), največji delež pa najdemo v kravjem mleku (do 4,8 odstotka). Mineralov je povsod približno enako, približno 0,7 odstotka.
Ovčje mleko in mlečni izdelki so bogatega, nežnega in rahlo sladkega okusa. Vsebujejo veliko molibdena, bakra in železa, zato so še posebej priporočljivi za razkisanje telesa in v boju proti slabokrvnosti. Biotin pomaga pri odpravljanju težav s kožo, fluor pa pri paradentozi. Kozje mleko je med vsemi vrstami mleka najbolj podobno materinemu mleku. Poleg tega ne obremenjuje prebave, saj so maščobne kapljice kozjega mleka tudi do desetkrat manjše kot pri kravjem mleku. Kozje mleko in mlečni izdelki so zato priporočljivi tudi za tiste, ki imajo težave z želodcem in črevesjem ter rekonvalescentom, saj jih prebavimo že v 40 minutah, medtem ko za kravje mleko in izdelke potrebujemo tudi do tri ure. Kaprilna in kaprinska kislina dajeta kozjemu mleku in izdelkom značilen okus in vonj, ki je sicer močnejši od kravjega, a ta ob pravilni negi, molži in hranjenju mleka ni neprijeten.
Zakaj je pomembno izbrati lokalno mleko in mlečne izdelke?
Vsako polno mleko, pa naj gre za kravje, ovčje ali kozje, je v normalnih količinah uživanja (od štiri do šest decilitrov na dan) del uravnotežene in raznolike prehrane, enako velja tudi za izdelke iz posamezne vrste mleka. Vse to seveda ob predpostavki, da gre za izdelke visoke kakovosti z zagotovljeno sledljivostjo, česar se še posebej dobro zavedajo pri Mercatorju, kjer od lokalnih kmetov vsako leto odkupijo več kot 50 milijonov litrov mleka in mlečnih izdelkov, da lahko svojim kupcem zagotovijo izdelke najvišje kakovosti. Mleko in mlečni izdelki namreč spadajo večinoma med sveže izdelke, za katere je potrebno zagotoviti ustrezno hladno verigo na celotni poti do končne uporabe. Prav zaradi tega je izbira lokalnega mleka velika prednost, saj s predelavo slovenskega mleka ohranjamo krajše transportne poti, kar pozitivno vpliva na svežino in kakovost mleka ter je tudi bolj prijazno do okolja.
Pridelava mleka v Sloveniji je temelj, ki vsem nam na tehnološko visokem nivoju zagotavlja kakovostno in varno hrano. Začne se že na pašniku z zagotavljanjem ustrezne krme in skrbnim ravnanjem z živalmi. Nato so na vrsti zadruge, mlekarne in trgovci, ki se vse bolj zavedajo pomena ponudbe in promocije lokalno pridelane hrane. Sodelovanje vseh členov in nenehna prizadevanja za okolju ter ljudem prijazno pridelavo in predelavo mleka prispevajo k temu, da imamo potrošniki vsak dan na voljo visokokakovostne izdelke iz lokalnega okolja. Na nas kupcih pa je ozavestiti zavedanje, da vsak naš nakup šteje in da z vsakim nakupom izdelkov iz lokalnega okolja pomembno prispevamo k bolj svežemu ter kakovostnemu jedilniku in krepitvi domačega gospodarstva.
'Vsak vaš nakup šteje!'
Slovenski potrošniki zelo radi posegamo zlasti po pasteriziranem in homogeniziranem polnem mleku, jogurtih in sirih, dobro sta zastopana tudi smetana in skuta. Vse našteto lahko pri Mercatorju najdemo pod blagovno znamko Radi imamo domače, ki jo prepoznamo po rdečem srčku in označuje stalno pestro izbiro pristnih domačih izdelkov lokalnih kmetij in zadrug. S kampanjo Vsak vaš nakup šteje nas želijo ob tem še dodatno spodbuditi k nakupu izdelkov z domačih kmetij in lokalnih podjetij, sami pa se ob pomoči partnerjev iz vseh krajev Slovenije vse leto trudijo, da imamo na trgovskih policah vedno na izbiro čim več domačih slovenskih, tradicionalnih in avtohtonih izdelkov, s katerimi prinašamo slovensko kakovost v svoje domove.
Sponzorirana objava