Prebava je središče našega počutja in skrbi za pravilno delovanje celotnega organizma. Če je ne ohranjamo v ravnovesju, smo izpostavljeni različnim prebavnim nevšečnostim, ki so žal vse pogostejše, vzroki zanje pa povsem jasni: sodoben način življenja s stalnim hitenjem, pomanjkanje časa za počitek in sprostitev ter obroki, ki so komaj podobni pravi hrani. Ker se telo avtomatično odziva na to, kako ravnamo z njim, se mnogi med nami srečujejo s funkcionalnimi tegobami prebavnega sistema: zaprtjem, zgago, napihnjenostjo in počasno oz. leno prebavo.
Če gre samo za posledico nezdrave prebave, je za izboljšanje stanja potrebno le nekaj manjših sprememb v vsakodnevni rutini. Mednje sodi denimo redna zmerna telesna aktivnost, ki pomaga zagnati prebavni sistem, spodbuja delovanje črevesja in lajša tvorjenje prebavnih encimov. Prav tako ne smemo pozabiti na zadosten in kakovosten spanec, vsakodnevno sproščanje in izogibanje negativnemu stresu, ki povečuje tveganje za celo množico bolezni in motenj, tudi v prebavnem traktu.
Prehranske vlaknine so pomemben element zdrave prehrane
A vse našteto ne bo imelo prave koristi, če ne bomo pozorni na prehrano, s pravilno izbiro katere lahko uredimo prebavo na naraven način. Enolična, vnaprej pripravljena industrijska hrana, ki je stalnica na naših jedilnikih, je namreč polna nezdravih maščob, konzervansov, umetnih barvil, sladkorja, ojačevalcev okusa in drugih aditivov. Tovrstna hrana poleg tega, da ne nudi vseh pomembnih in potrebnih hranilnih snovi, se tudi težko prebavi. Neprebavljena hrana postane gojišče za nezdrave bakterije, ki ustvarijo strupene stranske produkte, dražijo črevesno steno in povzročajo povečano propustnost. Škodljive snovi iz teh oblog preidejo skozi črevesno steno v krvni obtok ter tako lahko zastrupljajo naše telo.
To je glavni razlog, zakaj je pametno dobro prevetriti naš jedilnik in ga izdatno obogatiti s sadjem in zelenjavo ter staviti na prehranske vlaknine. Le-teh naše telo sicer ne more prebaviti, ker nima ustreznih encimov, vendar pa to ne pomeni, da niso uporabne: v debelem črevesju jih namreč s pridom koristijo in fermentirajo naši črevesni mikrobi, pri tem pa nastajajo kratkoverižne maščobne kisline, ki igrajo pomembno vlogo pri regulaciji apetita, delovanju črevesne pregrade, presnovi maščob, zaviranju patogenih organizmov, izboljšanju imunskega sistema, integriteti krvno-možganske pregrade ter varovanju pred rakom debelega črevesja. Poleg tega prehranske vlaknine nase vežejo vodo ter povečajo količino blata in tako olajšajo njegov prehod skozi telo.
Živila z visoko vsebnostjo vlaknin so torej gorivo za dobre bakterije in so po navadi tudi bolj nasitna, zato jih številni koristijo za uravnavanje telesne teže. Najpogostejši viri vlaknin so temnolistnata zelenjava (blitva, špinača, ohrovt), druga zelenjava (cvetača, brstični ohrovt, paprika, jajčevci, pesa, brokoli), sveže in zamrznjeno sadje (hruške, jabolka, jagode, banane ...), zdrave maščobe (avokado, olivno olje, orehi, mandlji), polnozrnata živila, stročnice ter vlaknine iz lupine indijskega trpotca oz. psiliuma.
Do urejene prebave in zdravega črevesja na naraven način
Za večino naštetih sestavin ste najbrž že slišali in jih brez težav najdete v vsaki bolje založeni trgovini, z indijskim trpotcem pa se lahko oskrbite z uživanjem naravnega prehranskega dopolnila Psylliox aktivne vlaknine, ki je številka 1 med izdelki za naravno urejanje prebave v lekarnah.* Za razliko od sintetičnih odvajal ne deluje hipno na odvajanje blata in ne povzroča odvisnosti. Je popolnoma naraven prehranski dodatek, ki ima blažilne in pomirjujoče učinke na prebavni sistem ter pripomore k ohranjanju zdravega črevesja in lajšanju črevesnega tranzita.
Psylliox aktivne vlaknine v sebi združuje najboljše iz tradicije – slivo in aktivno vlaknino psiliuma, ki s skupnimi močmi poskrbita za urejeno prebavo. Vlaknina vsebuje visok odstotek sluzi, ki v stiku z vodo nabrekne in ustvari naraven gel. Le-ta spodbudi črevesno peristaltiko ter mehča blato in s tem omogoča lažje odvajanje. Hkrati nase veže stare obloge blata in strupe ter tako očisti črevo kot krtačka. Poleg tega upočasnjuje absorpcijo hranil, kot so ogljikovi hidrati in maščobe, ter tako rešuje občasna stanja zaprtosti.** Izdelek je priročno pakiran v vrečicah za ohranitev kakovosti in svežine ter preprost za uporabo. Vsebino ene vrečke preprosto zmešamo z vodo in popijemo ter tako z enim samim hranilom poskrbimo za odpravo zaprtosti, ureditev prebave in očiščenje črevesja.
Sponzorirana objava
*IQVIA Slovenia, IMS Market Viewer 2021
**Brum, J. M., idr. (2016). Satiety effects of psyllium in healthy volunteers. Appetite, 105, str. 27–36. DOI: 10.1016/j.appet.2016.04.041