Leta 2002 so znanstveniki na univerzi v Stockholmu odkrili, da pri segrevanju nekaterih živil, vključno s krompirjem, kruhom in piškoti, na več kot 120 stopinj Celzija nastane snov, imenovana akrilamid. Šteje se, da je človeku nevarna na več načinov.
Akrilamid je nevrotoksičen. To pomeni, da lahko njegovo uživanje negativno vpliva na živčni sistem, čeprav znanstveniki niso povsem prepričani, kako in zakaj.
Povečano tveganje za nevrodegenerativne bolezni
Obstajajo teorije, da lahko akrilamid napada strukturne beljakovine v živčnih celicah ali da lahko zavira protivnetne sisteme, ki ščitijo živčne celice pred poškodbami.
Poleg tega obstajajo dokazi iz študij na živalih, ki kažejo, da lahko dolgotrajna izpostavljenost akrilamidu s hrano poveča tveganje za nevrodegenerativne bolezni, kot je demenca.
''Akrilamid v prehrani je lahko povezan tudi z nevrorazvojnimi motnjami pri otrocih,'' je razkrila docentka Federica Laguzzi iz Inštituta Karolinska na Švedskem.
Ali je akrilamid rakotvoren?
Laguzzi je ugotovila povezavo med večjim vnosom akrilamida pri nosečnicah in povečanim tveganjem za nizko porodno težo, obsegom glave in dolžino novorojenčkov. Največja posledica uživanja zažgane hrane pa je povečano tveganje za raka.
Po podatkih Evropske agencije za varnost hrane akrilamid lahko poveča tveganje za nastanek raka pri ljudeh, zlasti pri otrocih.
Vendar pa 30 let po tem, ko je bil razvrščen kot 'verjetna rakotvorna snov za ljudi', še vedno obstajajo nedosledni dokazi, da akrilamid povzroča raka pri ljudeh, predvsem pa ostajajo neodgovorjena vprašanja v povezavi s tem, koliko, v kakšnih količinah, kdaj in pri katerih ljudeh.
Vizita e-novice
Vir: net.hr/magazin
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV