Zaradi hitrega tempa življenja in dolgih delavnikov poleg družine verjetno najbolj trpi naša prehrana. Ob pomanjkanju časa se pogosto poslužujemo vnaprej pripravljenih zamrznjenih izdelkov, nezdrave hrane iz 'fast food' restavracij ter hitrih prigrizkov. Da bi vsaj malo omilili slabo vest, ki jo imamo zaradi tega, v hladnejših jesenskih in zimskih dneh vendarle večkrat poprimemo za kuhalnico in v takih primerih se je najbolj praktično lotiti priprave jedi na žlico. Gre za razne enolončnice, krepke juhe, golaže ter obare, ki pogrejejo telo in duha in jih lahko pripravimo v večjih količinah ter jih nato več dni pogrevamo ali zamrznemo in shranimo v zamrzovalno skrinjo za dneve, ko zaradi obveznosti nimamo časa za pripravo obrokov ali pa se nam preprosto ne ljubi za štedilnik.
Dogajanje v prebavilih vpliva na celotno telo
Jedi na žlico so krepčilne, priprava je zelo preprosta in ponuja veliko možnosti prilagajanja najrazličnejšim okusom. Dejstvo je, da so tovrstne jedi običajno sestavljene iz izjemno zdravih sestavin, a pogosto vsebujejo tudi precej maščobe, krepkih in pikantnih začimb ter kombinacije živil, ki negativno vplivajo na prebavo, povzročajo napihnjenost, napenjanje, zgago, ter tiščanje ali bolečine v želodcu. Zaužita hrana lahko povzroča težave v želodcu in črevesju iz dveh razlogov: bodisi se prebavila čim hitreje skušajo znebiti hrane, na katero so občutljiva, bodisi gre za težje prebavljivo hrano, ki dlje časa ostane v želodcu in črevesju, saj jo je mogoče prebaviti le z velikim naporom. Med podaljšanim procesom razpadanja lahko, med drugim, nastaja večja količina plinov – življenje prizadetih oseb pa je zaradi napihnjenosti, bolečin v trebuhu in občutka napetosti oteženo.

Ne pravijo zaman, da se naše zdravje začne in konča v želodcu, saj je prebava tesno povezana z možgani in posledično težave v tem delu telesa vplivajo na splošno psihofizično stane posameznika. Prav zaradi tega je ob pojavu bolečin in krčev v trebuhu, občutku teže, sitosti, pri napihnjenosti, napenjanju in slabosti, najprej treba določiti, ali gre za težave, ki jih je sprožila prehrane oziroma določene sestavine v njej, ali pa jih je mogoče povezati z obstoječimi boleznimi oziroma motnjami prebavil. Če gre za bolezni prebavil, kamor sodijo intoleranca na gluten, laktozo in fruktozo, gastritis, razjede na želodcu ali okužbe prebavil, se je potrebno posvetovati z zdravnikom, ki bo predpisal ustrezno zdravljenje in morebitno dieto. Medtem ko, pri potrjeni diagnozi funkcionalnih motnjah prebavil, pogosto ni mogoče najti nobenih organskih razlogov, ki bi bili lahko vzrok za simptome pri ljudeh. Kljub temu gre za motnje, ki so lahko zelo neprijetne in lahko resno vplivajo na vsakodnevno življenje.
Kako omiliti funkcionalne motnje prebavil?
Funkcionalne motnje prebavil običajno sprožijo prehranske navade, zato je najprej potrebno preveriti, katera živila ali skupine živil najpogosteje povzročajo težave in nato ustrezno prilagoditi prehrano. Pri jeden na žlico to denimo pomeni uporabo bolj zdravih maščob in manj mastnih kosov kakovostnega mesa. Tega lahko sicer tudi v celoti zamenja zelenjava – predvsem tista, ki je znana po tem, da ne obremenjuje želodca: korenje, buče, brokoli, grah ... Za ohranjanje hranil in razbremenitev želodca velja preferirati nežne metode toplotne obdelave, denimo soparjenje in dušenje, pripravljen obrok pa je potrebno uživati v miru in počasi, ga dobro prežvečiti, saj ga tako dejansko že v ustih prepojimo s prebavnim encimom amilazo, ki začne že tam razgrajevati škrob v glukozo.
Motnje prebavil niso le izjemno neprijetne in povezane s številnimi težavami – pogosto še dodatno otežujejo normalno vsakodnevno življenje. V takih primerih se je smiselno zanesti tudi na pomoč zdravil, ki jih dobro prenašamo. Zdravilo Iberogast® denimo izkorišča moč izvlečkov edinstvene kombinacije devetih zdravilnih rastlin. Je naravno zdravilo, ki deluje hitro in hkrati olajša različne prebavne simptome. To so bolečine in krče v trebuhu, občutek sitosti, občutek teže, napihnjenosti, napenjanje, zgaga in splošna slabost. Vsaka od skrbno izbranih zdravilnih rastlin ima posebno zdravilno učinkovino, ki ciljno deluje na različne vzroke prebavnih simptomov.
Zdravilo Iberogast® je na voljo v obliki peroralnih kapljic, ki se enostavno popijejo z malo tekočine. Zdravilo Iberogast® je primerno tako za otroke od 6 let dalje kot za odrasle. Otroci od 6. do 12. leta lahko vzamejo 15 kapljic trikrat na dan, odrasli in mladostniki od 13.leta dalje pa 20 kapljic trikrat na dan. Zdravilo Iberogast® razredčite z nekaj tekočine (npr. vodo, čajem ali sokom) in ga popijte pred ali med obrokom.
Sponzorirana vsebina
CH-20211111-75