Hipotiroidizem ali upočasnjena aktivnost delovanja ščitnice je dokaj resen zdravstveni problem, ki pogosto povzroči povečanje telesne teže, kar vodi do težav s hujšanjem in stalnim poskusom uravnavanja normalne telesne teže. Bolniki se nemalokrat soočajo z zaprtjem, ki ga spremlja pogost občutek napihnjenosti po živilih, ki so bogata z enostavnimi ogljikovimi hidrati. Po zaužitju takšnih živil obstaja tako imenovana postprandialna depresija, ki prispeva k splošni presnovni depresiji, ki je v bistvu posredovana s hipotiroidizmom.
Kako bi se morali prehranjevati bolniki?
Svetovano je, da tisti, ki se borijo z upočasnjenim delovanjem ščitnice, začnejo s postopnim zmanjševanjem ogljikovih hidratov v prehrani ter se tako izogibajo predvsem živilom, kot so kruh, testenine, riž, piškoti in sladkani sokovi. V prehrano je dobro dodati ogljikove hidrate iz neškrobne zelenjave, sadje, stročnice in žita, kot so oves, ajda, kvinoja in ječmen. Prekomerni vnos ogljikovih hidratov naj bi namreč znatno obremenil aktivnost inzulina, katerega aktivnost je zmanjšana tudi in predvsem pri hipotiroidizmu.
Če niste telesno aktivni, še dodatno upočasnite metabolizem, ki je upočasnjen že zaradi vašega zdravstvenega stanja. Tukaj so izjemno pomembne maščobe, ki bi jih bolniki morali postopno zmanjšati. Priporoča se uživanje rib, izbira lanenih semen, izjemno dobra naj bi bila prehrana z omega-3-maščobami, dodatno pa dodajanje oreškov v prehrano.
Prehranska dopolnila in gibanje
Prehranska dopolnila, ki jih pogosto jemljemo kot orodje za doseganje hitrih rešitev, pri hipotiroidizmu niso popolnoma neškodljiva, saj motijo presnovo ščitnice, še posebej, če se uporablja terapija z zdravili, ki jo priporoča zdravnik. Čeprav obstajajo prehranska dopolnila s koncentrirano vsebnostjo izvlečka alg , lahko vsebnost joda v takih pripravkih moti zdravila, koncentracije pa morajo biti previdno odmerjene. V tovrstnih primerih se pred jemanjem kakršnih koli dodatkov vedno posvetujte s svojim izbranim zdravnikom.
Urejena prehrana gre z roko v roki z redno telesno aktivnostjo. 'Napadi' prenajedanja so znak neravnovesja hormonov, pa tudi glikemije. Redna telesna aktivnost (nordijska hoja, ena ura hitre neprekinjene hoje, eno uro kolesarjenja) je odličen zaveznik, ki bo dvignil raven serotonina in endorfina v telesu, spodbudil samozadovoljstvo, procese hujšanja in izgorevanja maščob ter zmanjšanje periferne inzulinske rezistence v maščobnem tkivu.
Kako jesti s hipotiroidizmom?
Pomembno naj bi bilo redno zajtrkovanje za zagotavljanje stabilnosti ravni glukoze v krvi. Jejte hrano z nizkim do srednjim glikemičnim indeksom; primer takega obroka so ovseni kosmiči z nizko vsebnostjo maščob probiotičnega jogurta in cimeta, priporočljivi so manjši obroki - pol peščice mandljev (popoldan) ali 3 kocke temne čokolade (do poldneva) so dober način za uravnavanje hormonov, povezanih s signalom sitosti.
Beljakovine ob vsakem obroku so zelo pomemben način za zatiranje lakote. Zaužijte dovolj beljakovin v prehrani, vendar iz rib in rastlinskih virov (fižol, žita, oreški) in beljakov. Na ta način boste prispevali k ohranjanju mišične mase, v kombinaciji z vadbo pa jo povečali, kar bo prispevalo k pospeševanju metabolizma. Poskusite v celoti nadomestiti bel kruh in moko ter koruzne kosmiče, testenine iz bele moke z integralnimi. Namesto kave z mlekom večkrat na dan posezite po nesladkanem čaju, ki bo pomagal odstraniti odvečno tekočino.
Nasveti so splošne narave. Bolniki se morajo vedno posvetovati s svojim zdravnikom, posebno pri drastičnih spremembah, jemanju zdravil, dodatkov ter navsezadnje kombinaciji vsega.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV