Ena od novejših študij, ki so jo v The American Journal of Clinical Nutrition objavili raziskovalci z univerze v Ohiu, pravi, da je dovolj samo en obrok hitro pripravljene hrane, da znatno vpliva na zmanjšano koncentracijo posameznika, ki jo ta užije. Študija je raziskovala posameznike med nedavno epidemijo in karanteno. Tisti, ki so med pandemijo lahko delali od doma in uživali v tako imenovani 'hitri hrani', so dejali, da so opazili rahle spremembe v svoji sposobnosti koncentriranja.
Študija je vključevala 51 žensk, ki so vsako uro po zaužitju nezdravega obroka in pet ur po tem opravile test koncentracije. Ženske so razdelili v dve skupini – ena se je prehranjevala zdravo, druga je uživala le mastno, hitro pripravljeno hrano. V študiji so hitro prišli do rezultatov, ki so pokazali, da so bile ženske, ki se uživale hitro hrano, manj efektivne, poročale pa so tudi o utrujenosti in slabši koncentraciji. Na tem mestu je treba poudariti, da je bila študija tako rekoč zelo 'ozko usmerjena'. Vključevala je le ženske, ne pa tudi moških. Podatkov o starosti sodelujočih žensk naj ne bi vsebovala, dodatno pa niti ne podatkov o njihovi psihofizični kondiciji.
Dejstvo je, da hitro pripravljena hrana, predvsem hamburgerji, pice in ostalo, vsebujejo nezdrave nasičene maščobe, ki našemu telesu, če jih uživamo redko, ne naredijo veliko škode. A prehranjevanje s tovrstno hrano na dnevni ravni ni priporočljivo. Stephanie Urrutia, nutricionistka z iste univerze, poudarja , da uživanje živil z veliko sladkorja in nasičenih maščob, vendar brez vlaknin, pogosto povzroči kaos v črevesju. Takšna hrana vodi tudi do številnih vnetij v telesu. Ko se to zgodi, se ozki sklepi prebavnega trakta sprostijo in pustijo luknje v črevesju. Te vrzeli puščajo delce napol prebavljene hrane, toksinov in bakterij iz prebavnega trakta in tako lahko povzročijo peščico težav, še poudarja Urrutijeva.
Čeprav študija ni šla v nadaljnje raziskovanje, da bi pokazala in dodelala podatke, kaj se dogaja v možganih, so rezultati razkrili potencialno povezavo med nasičenimi maščobami in možgani. Raziskovalci menijo, da takšna hrana lahko povzroči vnetje črevesja, kar lahko vodi tudi in predvsem do vnetja v možganih. Čeprav raziskovalcem še ni uspelo dokazati korelacije med eno in drugo, pa so v raziskavi poudarili, da vse kaže na to, da hitra hrana ne vpliva le na 'zunanji videz', na katerega se ljudje tako radi osredotočamo, temveč močno vpliva tudi na našo celotno psihofizično kondicijo.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV