Natrij je prisoten v naravi v obliki natrijevega klorida oz. kuhinjske soli, ki jo najdemo v vsakem gospodinjstvu. Naše telo je zgrajeno iz beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov, za delovanje pa potrebujemo vitamine, minerale, elemente v sledovih, določene aminokisline in esencialne snovi.
V sklop prepotrebnih mineralov spada tudi natrijev klorid oz. kuhinjska sol, a z uporabo te veliko ljudi pretirava. Največ soli naj bi Slovenci zaužili v kruhu in krušnih izdelkih, sledijo mesni izdelki, vložena zelenjava, siri ter predvsem polpripravljeni in v naprej pripravljeni izdelkih.
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) in Organizacija Združenih narodov za hrano in kmetijstvo (FAO) na podlagi številnih raziskav priporočata za odraslega človeka vnos največ 5 g soli na dan, kar je ena čajna žlička. Temu priporočilu sledi tudi naš Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Za osnovno delovanje organizma oziroma tako imenovane fiziološke potrebe dnevno mladostniki in odrasli potrebujejo samo 1,4 g soli, otroci pa glede na nižjo telesno težo še manj, v starosti od 1 do 4 let je to 0,8 g soli.
Sol se iz telesa izloča z urinom in blatom ter s potenjem preko kože. Večje potrebe po soli imajo ljudje z večjimi telesnimi napori - športniki in težki fizični delavci, potrebe pa se povečujejo tudi pri določenih bolezenskih stanjih - bruhanje, driska in povišana telesna temperatura, kjer je lahko prisotno močno potenje, z njim pa odvajanje soli.
Slovenci pa, kot že omenjeno, presegamo dnevno količino zaužite soli za več kot 130 %. Kateri so najbolj tipični znaki prekomernega uživanja soli?
Ves čas ste žejni
Če uživamo hrano, ki ima že sama po sebi visoko osebnost soli, dodatno pa svojo hrano in hrano v gostilnah solimo, lahko opazimo, da smo nenehno žejni. Žeja je posledica dehidracije, saj sol v telesu veže nase vodo, ki jo posledično primanjkuje našim celicam.
Pogosto opravljanje male potrebe
Iz enakega razloga kot pri prejšnji točki nam zaradi pretiranega uživanja slanih izdelkov in same soli pogosto tišči na malo potrebo.
Občutek nezbranosti
Ste vedeli, da lahko pretirana uporaba soli vpliva na sposobnost koncentracije? Študija, ki je bila leta 2018 opravljena s strani Univerze Colorado je dokazala povezavo med kognitivnim upadom in uživanjem soli. V študiji je sodelovalo kar pet tisoč moških nad 65 let.
Tisti, ki so v svojem življenju uživali manj soli (pri tem so zajeli vse vrste zaužite hrane, način prehranjevanja in tudi dodatno soljenje hrane) naj bi imeli kar 30 % manjšo verjetnost za kognitivni upad možganskih funkcij.
Zatekanje telesa in otekline
Edem je nakopičenje tekočine v telesu v tkivih med celicami oz. v medceličnem prostoru. Kaže se prav z nabreklimi deli telesa in z otekanjem. Če ga imamo na koži, ga prepoznamo tako, da s prstom nekaj sekund pritiskamo na mesto nabreklega dela in ko prst odmaknemo, ostane na koži 'luknja'.
Eden izmed razlogov za otekanje telesa je lahko tudi prevelika količina soli. Tisti, ki uživajo preveč soli se že zjutraj večkrat zbudijo tudi z denimo oteklimi nogami.
Naše brbončice se hitro navadijo na določene okuse in če uživamo slano hrano nam slednja, ko ni slana ali pa je dejansko slana v pravih kočinah, ni več dobra in izgubi okus.
Dobra novica je, da se lahko tega odvadimo s tem, da hrano preprosto nehamo soliti. Da se telo ponovno privadi na 'normalne' količine natrija sicer traja nekaj časa, a je to najboljše kar lahko naredimo za svoje zdravje.
Vizita e-novice
Vira: TheHealthy & Nacionalni inštitut za javno zdravje
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV