Vizita.si
Vitamin d

Vitamini in minerali

Kaj se zgodi, če ga imate premalo?

N.R.A.
05. 11. 2021 05.00
0

V tej pandemiji smo začeli vse več govoriti o pomembnosti vitamina D. Priporočila so se vrstila z vseh strani, kar pa niti ni čudno, saj je vitamin D velik zaveznik dobrega imunskega sistema.

Iva Tokić je za portal ordinacija.hr razkrila, zakaj in kako sploh pride do pomanjkanja vitamina D ter zakaj je ta vitamin pomemben, o tem, da Slovenci zaužijemo premalo vitamina D, pa so novinarji s strokovnjaki razpravljali tudi v oddaji 24UR:

Raziskave kažejo, da lahko dovolj visoka vsebnost vitamina D pomaga zmanjšati tveganje za virusne bolezni in vzdrževati imuniteto, mišično moč in gostoto kosti, medtem ko je nizka raven vitamina D povezana s srčno-žilnimi, avtoimunskimi in nevrološkimi boleznimi ter kroničnimi boleznimi dihal, sladkorno boleznijo in celo s hipertenzijo.

Vitamina D ne najdemo v veliko živilih, ki jih običajno uživamo, zato lahko kaj kmalu pride do prehranske pomanjkljivosti oz. njegovega pomanjkanja. To še posebej velja za hladnejše dni v letu. Najdemo pa ga v ribah, jajcih in v industrijsko obogatenih živilih. Vitamin D je edini vitamin, ki ga lahko sintetiziramo sami – ustvari se v naši koži, če je (dovolj) izpostavljena soncu. 

Vitamin D – kaj je res in kaj ni?
Preberi še
Vitamin D – kaj je res in kaj ni?

V nasprotju s prepričanjem mnogih je pomanjkanje vitamina D prisotno v vseh starostnih skupinah, na njegovo pomanjkanje pa so še posebej občutljivi otroci, starejši, športniki, nosečnice in doječe matere.

Vitamin D ima zelo pomembno vlogo pri našem imunskem odzivu. Pozitivno vpliva na delovanje makrofagov in T-celic imunskega sistema, ki tvorijo obrambo pred patogeni. Dokazano je tudi, da so ljudje z nizko ravnijo vitamina D v telesu bolj dovzetni za okužbe in bolezni, povezane z imunskim odzivom, zato je zelo pomembno, da o vnosu vitamina D razmišljamo v hladnejših dneh, ko je prehladov in okužb več. 

Pomemben je za zdravje na splošno, saj sodeluje pri imunskem odzivu ter podpira zdravje kosti, pljuč, srca, možganov in živčnega sistema. Vnos vitamina D je še posebej pomemben pri avtoimunskih boleznih in bolezenskih stanjih nasploh, pri osteoporozi, hormonskem neravnovesju in kroničnih nenalezljivih boleznih.

Simptomi pomanjkanja vitamina D

Najpogostejši simptomi pomanjkanja vitamina D so utrujenost, bolečine v kosteh in mišicah, pogoste okužbe, depresija, slabo celjenje ran in zmanjšana kostna masa. Raven vitamina D je mogoče preveriti v krvi, vitamin D pa je lahko tudi del celotne krvne slike. Več si lahko preberete spodaj.

Pred jemanjem dodatkov se posvetujte s svojim zdravnikom 

Pred jemanjem dodatkov vitamina D je priporočljivo določiti njegovo trenutno raven v krvi. Če je prisotno občutno pomanjkanje, zdravniki pogosto predpišejo večje odmerke vitamina D. Vedno se torej najprej priporočata preiskava krvi in posvet z zdravnikom. 

Kakšen je priporočen dnevni vnos vitamina D?
Preberi še
Kakšen je priporočen dnevni vnos vitamina D?

Povzeto po ordinacija.hr.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587