KALCIJ
Kalcij je pomemben predvsem za ženske v menopavzi, pomaga pri delovanju mišic, živcev, celic in krvnih žil. Ženske, starejše od 50 let in moški, starejši od 70 let bi morali zaužiti do 20 odstotkov več kalcija.
VITAMIN B12
Pomaga pri gradnji krvnih celic in nevronov, pridobite pa ga lahko iz živil, kot so meso, ribe, jajca in mlečni izdelki. Približno 30 odstotkov ljudi, starejših od 50 let trpi za gastritisom, ki otežuje absorpcijo vitaminov iz hrane.
VITAMIN D
Za absorpcijo kalcija naše telo potrebuje vitamin D, zato ju je dobro jemati v tandemu, da preprečimo osteoartritis. Čeprav je izpostavljenost soncu priporočljiva, se vitamin D s staranjem težje absorbira, zato ga je treba iskati v živilih, kot so losos in sardele.
VITAMIN B6
Telo ga uporablja za obrambo pred virusi in bakterijami ter za ustvarjanje energije. Ko se staramo, potrebujemo več tega vitamina. Jetra, mastne ribe in žita so dober vir tega vitamina.
MAGNEZIJ
Pomaga telesu graditi beljakovine in kosti ter ohranja raven sladkorja v krvi pod nadzorom. Najdete ga v oreščkih in zeleni zelenjavi. Če jemljete določena zdravila dlje časa ali imate zdravstvene težave, lahko trpite za pomanjkanjem magnezija.
PROBIOTIKI
Tako imenovane dobre bakterije oziroma probiotiki v črevesju predelajo hrano, zatirajo pa tudi škodljive vrste bakterij in virusov ter razgrajajo strupene snovi. Najdemo jih v fermentiranih mlečnih izdelkih, kot sta jogurt in kefir.
OMEGA-3
Imenujejo se esencialne maščobe, ker jih telo ne more proizvesti samo. Pomembne so za vid, zdravje možganov in semenčic. Najdete jih v mastnih ribah, oreščkih in lanenih semenih.
CINK
Cink je eden najpomembnejših mineralov v telesu, ki je ključen za dobro imuniteto in je potreben za številne funkcije, najdemo pa ga v živilih, kot je rdeče meso. Cink je potreben za vzdrževanje imunskega sistema, izgradnjo beljakovin, sprožitev encimov in tvorbo DNK. Pomemben je tudi za normalno rast, razvoj in spolno zorenje ter ohranjanje vonja in okusa.
SELEN
Selen je izjemno močan antioksidant, ki ščiti pred žilnimi boleznimi, revmatoidnim artritisom, astmo in drugimi kroničnimi boleznimi. Je ključnega pomena za normalno delovanje ščitnice, ugodno vpliva na duševno zdravje in razpoloženje.
KALIJ
Kalij je eden najpomembnejših elektrolitov, nujen je za normalno delovanje srčno-žilnega sistema in ledvic, prenos živčnih impulzov, moč kosti in zob, delo mišic ... Pomanjkanje kalija v telesu lahko povzroči bolečine v mišicah in krče, šibkost, omotico, zaprtje in nepravilen srčni utrip. Banane, pomaranče, paradižnik in krompir se pogosto omenjajo kot najbogatejši viri kalija.
Preden vzamete dodatek, se posvetujte s svojim zdravnikom.
Vizita e-novice
Vir: ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV