Kako dober mora biti občutek, ko si znaš pripraviti domače jedi? Zdaj je morda ravno pravšnji čas, da se lotite peke peciva, tortic in navsezadnje pekovskih izdelkov, ki bodo vaš dom napolnili z aromatičnim vzdušjem po toplem in ljubečem občutku. Tudi vaši domači bodo zagotovo navdušeni nad domačim kruhom, ki pa bo za nameček tudi bolj zdrav od trgovinsko pripravljenega.
Vsekakor peka z drožmi traja dlje, vendar so tovrstni pekovski izdelki dobri za naše zdravje. Kaj so droži in zakaj naj bi bile bolj zdrave od industrijsko pridelanega kvasa, pa smo vprašali prehransko svetovalko Mojco Cepuš.
Nam lahko pojasnite, kaj so pravzaprav droži?
Droži so narejene iz zmesi vode in moke, ki po nekem času zaradi prisotnosti mikroorganizmov začne fermentirati.
Zakaj pravijo, da je kruh z drožmi bolj zdrav od navadnega, industrijsko kvašenega kruha?
Moka, pa tudi oreščki, torej vsa semena, naravno vsebujejo antihranila, ki preprečujejo našemu telesu, da bi v polni meri absorbirala nekatere minerale. Fermentacija (pa tudi pravilen ph, voda in temperatura) ta antihranila, natančneje fitinsko kislino razgradi, zato so minerali v živilu bolj razpoložljivi. Iz enakega razloga moramo pred uživanjem namakati in/ali kuhati kaše in oreščke.
Komu priporočate uživanje kruha z drožmi?
Vsem, ki jedo veliko kruha in s tem v telo vnašajo tudi veliko fitinske kisline in seveda tistim, ki jim je takšen kruh dober. Prednost je tudi v tem, da bo kruh iz droži po vsej verjetnosti narejen doma, kar pomeni, da lahko maksimalno nadzorujemo kakovost uporabljenih surovin.
<article_id3528138
Eden izmed dejavnikov, ki vplivajo na okus kruha, pa je moka s katero hranimo droži. Ržena moka je bolj kisla, bela pa manj. Polnozrnata moka, je idealna za ustvarjanje droži, saj ima zrno na lupini veliko encimov, ki so nujni za pravilno mlečnokislinsko fermentacijo, kot nam je pojasnila Cepušova. Največ encimov pa vsebujeta ržena moka in ajdova moka. Kot lahko menjamo moko, lahko tudi vodo zamenjujemo ali dopolnjujemo z mlekom, kefirjem, pinjencem ali pa s sadno kvasno vodo. Takšni načini priprave kruha in pekovskih izdelkov nas naučijo opazovati in sodelovati z bitji, ki jih ne vidimo, pa vendar postorijo ogromno dela.
Med dobrobiti, ki jih za nas prinese kruh z drožmi, so vsekakor kompleksnejši in polnejši okus, sočna sredica, boljše lastnosti hranjenja in predvsem boljša prebavljivost. Občutek v našem želodcu je namreč lažji, izognemo se lahko nenadnim skokom sladkorja v krvi, mlečna kislina, ki jo proizvajajo bakterije, pa ima blagodejen vpliv na našo črevesno sluznico.
Če bi si želeli poiskusiti pripravo tega okusa polnega kruha, pa hitro skočite na Okusno.je, kjer vas čaka recept strokovnjakinje na področju peke z drožmi, Polone Klančnik.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV