Eritrociti so rdeče krvne celice, ki nastanejo v kostnem mozgu, prenašajo kisik, ki ohranja vse telesne celice pri življenju, in imajo obliko, podobno disku.
Eritrociti živijo v normalnih pogojih približno 100 do 120 dni in nato najprej razpadejo, da razgradijo svoje sestavine v jetrih in vranici. Za razliko od drugih celic rdeče krvne celice nimajo jedra. Posledično lahko prenašajo več kisika in so lažji, zato lahko srce lažje črpa milijone rdečih krvnih celic. Ker pa nimajo jedra, jih ni mogoče obnoviti. Zato po približno 120 dneh začnejo izgubljati elastičnost in začnejo propadati.
Kaj je hemoglobin?
Najpomembnejša sestavina je hemoglobin, ki predstavlja 90 % vseh trdnih snovi eritrocitov. Hemoglobin je rdeč pigment eritrocitov. V litru moške krvi je 160 gramov, v litru ženske krvi pa približno 140 gramov hemoglobina. Sestavljen je iz beljakovine globin in barve hema, ki vsebuje železo.
Tudi hemoglobin se razgradi in spremeni v bilirubin, ki se izloči z žolčem, sproščeno železo pa lahko telo uporabi za sintezo novih molekul hemoglobina ali pa ga shrani v telesnih zalogah železa. Ker eritrociti živijo približno sto dni, kostni mozeg pa nenehno proizvaja nove, je potrebna za zdravo funkcioniranje ustrezna hrana.
Hranila za gradnjo krvi
Najpomembnejša hranila za gradnjo krvi so:
Železo – Naše telo uporablja mineral železo za proizvodnjo hemoglobina, ki nam pomaga prenašati in skladiščiti kisik v telesu.
Vitamin B9 – Folna kislina, znana kot vitamin B9, nam pomaga proizvajati rdeče krvne celice. Pomaga tudi pri tvorbi trombocitov, potrebnih za strjevanje krvi. Ker folna kislina pomaga pri gradnji in razgradnji številnih beljakovin, spodbuja nastajanje belih krvnih celic, ki so nujne za krepitev imunskega sistema.
Zelo pogosto imajo ljudje, ki imajo nizko raven folne kisline, tudi anemijo. Z uživanjem hrane, bogate s folno kislino, lahko povečamo število rdečih krvnih celic. Dobri viri vitamina B9 so stročnice, špinača, beluši, fižol, brstični ohrovt, oreščki, jetrca in pivski kvas.
Vitamin B12 – Znan tudi kot kobalamin. B12 je pomemben vitamin pri proizvodnji rdečih krvnih celic v kostnem mozgu. Rdeče krvne celice, ki nastanejo v kostnem mozgu, so, če nastanejo ob opaznem pomanjkanju vitamina B12, nepravilne oblike, velike in nezrele ter ne morejo opravljati svoje najosnovnejše funkcije, kar je prenos kisika v naše organov in tkiv.
Pomanjkanje vitamina B12 vodi do izločanja folne kisline iz celic v kri. Celicam tedaj primanjkuje folne kisline, hkrati pa je krvi dovolj. Tipična bolezen, ki jo povzroča pomanjkanje vitamina B12, je perniciozna anemija, pri kateri so rdeče krvne celice večje od običajnih in jih je manj.
Pomanjkanje vitamina B12 je pogostejše pri vegetarijancih in starejših, ki se prehranjujejo nepravilno. Vitamin B12 najdemo v živilih živalskega izvora. Dobri viri so ribe, školjke, mlečni izdelki, jetrca, ledvice, jajca, teletina in svinjina.
Kaj še lahko okrepi našo kri?
Poleg omenjenih živil so velikega pomena tudi beljakovine, ki so poleg vode najpomembnejša snov v telesu. So najpomembnejši dejavnik pri rasti in razvoju vseh telesnih tkiv in sestavni del vsake celice, prav tako pa vitamin C, ki pomaga absorbirati železo.
Tukaj je še nekaj nasvetov za krepitev naše krvi:
- Poskusite ne uživati alkohola, gaziranih pijač, tobaka ter črnega čaja in kave, ker kofein, tanini in nikotin ovirajo resorpcijo železa iz hrane v kri.
- Vsak dan se sprehodite vsaj pol ure na svežem zraku.
- Če ste nočni tip, je dobro vedeti, da se železo ponoči porabi dvakrat hitreje kot podnevi.
- Privoščite si masažo – masaža izboljša cirkulacijo, izboljša oskrbo krvi s kisikom in hranili ter pospešuje izločanje škodljivih snovi iz metabolizma in ogljikovega dioksida iz krvi.
Vizita e-novice
Povzeto po adiva.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV