Vizita.si
pelin

Prehrana

'Zdravilni' čaji, ki jih lahko pijete vse leto

N.R.A.
10. 02. 2022 14.17
0

Čaj je pijača, ki je zelo dobrodošla vse leto. Pozimi nas ogreje, poleti ohladi. Z medom ali brez njega, z dodatkom limone ali limete nam pomaga pri zdravljenju številnih zdravstvenih težav.

Ste vedeli, da je vse od zgodnjega poletja do zgodnje jeseni idealen čas za nabiranje zdravilnih rastlin za pripravo čajev? Zelo veliko zelišč se uporablja za pripravo čaja, žal pa jih je malo, ki jih prepoznamo. Začnimo nabirati tiste, ki so nam že prej bila blizu ali pa se prej izobrazimo. Počasi nadgradimo svoje znanje, razširimo ponudbo lastnih čajev in bodimo pripravljeni na zimo.

Janež
JanežFOTO: Dreamstime

Janež (Pimpinella anisum)

Janež je naša sredozemska rastlina, ki jo kot začimbo dodajamo enolončnicam, juham ter pekovskim in slaščičarskim izdelkom (kruh in piškoti). Uporaben je pri boju proti vnetem grlu, gastritisu in migreni. Janež pogosto uporabljajo za pripravo čaja proti napenjanju in krčem. Poleg tega spodbuja uriniranje. Semena janeža vsebujejo številne aktivne snovi, kot sta anetol in pehtran, pa tudi evgenol in anisaldehid. Poleg tega janež deluje antioksidativno in protiglivično. 

Pozitiven učinek ima pri zdravljenju diabetesa, visokih maščob v krvi, uporaben pa je tudi pri sindromu policističnih jajčnikov in depresiji. Ščiti ledvice pred potencialno škodo, ki jo povzroči denimo živo srebro. 

Če obožujete janež, vedite, da se njegova semena nabirajo avgusta in septembra. V zračnem senčnem prostoru se suši deset dni. Čaj pripravimo tako, da 1 čajno žličko janeža prelijemo z 2 dl vrele vode, pokrijemo in pustimo 5 minut. Nato precedimo, po želji dodamo med in limono. Takšen čaj se pije se večkrat na dan. Čeprav ima številne pozitivne lastnosti, janež še vedno ni priporočljiv za nosečnice.

Bezeg
BezegFOTO: iStockphoto

Bezeg (Sambucus nigra)

Dokazano je, da bezgov čaj spodbuja izločanje inzulina. Nabiranje bezgovih jagod je zelo enostavno. V trenutku boste z enega samega drevesa nabrali dovolj sadja za družino, sorodnike in sosede. Nabrane jagode približno 10 dni sušite na senčnem in zračnem mestu. Suhe dajte v kozarec s pokrovom in bezeg je pripravljen. Pri pripravi čaja 2 žlički jagodičja ali cvetov prelijte s 3 dl vrele vode. Posodo pokrijte, nekajkrat premešajte in čez 15 do 20 minut je čaj pripravljen. 

Šentjanževka
ŠentjanževkaFOTO: iStockphoto

Šentjanževka (Hypericum perforatum)

Čaj iz šentjanževke je prva in učinkovita pomoč. Uporaben je za dvigovanje razpoloženja, nespečnost in prebavne motnje, kar je povezano s prisotnostjo hipericina, hiperforina in flavonoidov. Šentjanževko nabiramo julija in avgusta, ko cveti. Naberemo lahko celotno rastlino, jo obesimo na zračnem mestu in jo posušimo. Čaj pripravimo tako, da 1 žlico polne suhe šentjanževke prelijemo s 3 dl vrele vode, pokrijemo in pustimo stati 15 minut. Precedite in pijte večkrat na dan. Čaj iz šentjanževke ni priporočljiv za mladoletnike, nosečnice in doječe matere.

Lovor
LovorFOTO: Profimedia

Lovor (Laurus nobilis)

Lovorovi listi so na voljo vse leto. Čeprav se uporabljajo predvsem kot začimbe, se lahko iz njih naredi tudi aromatični čaj. Lovor vsebuje veliko učinkovin z različnimi učinki, zato je koristen pri zdravljenju glivic, prebavnih težav, bolezni ledvic in drugih težavah. Že sama priprava lovorjevega čaja je neke vrste aromaterapija. Nasekljajte tri liste svežega ali posušenega lovorjevega lista, prelijte s 3 dl vode in kuhajte 10 minut. Odstavite z ognja in pokrito pustite približno 10 minut. Nato precedite, po želji dodajte med, limonin ali limetin sok in čaj je pripravljen.

Šipek
ŠipekFOTO: Profimedia

Šipek (Rosa canina)

Osvežilni šipkov čaj je eden najpogostejših toplih napitkov. Najdemo ga v vsakem gospodinjstvu in o njem ni treba izgubljati besed. Ta navodila vam bodo prišla prav jeseni, ko boste lahko nabrali sadje za pripravo čaja. Šipkov čaj se uporablja pri zdravljenju težav z ledvicami, prehladih in na splošno za krepitev imunosti. Njegova široka uporaba je posledica prisotnosti številnih aktivnih snovi, kot sta fenol in vitamin C, ki kažejo antioksidativno aktivnost. Šipek ima tudi protivnetni učinek po zaslugi galaktolipidov in ščiti želodčno sluznico pred razjedami. Šipek se nabira septembra in oktobra, ko popusti vročina. Nabiramo njegove nezrele živo rdeče plodove. Ko pridete domov, jih razporedite na čisto krpo v suhem, senčnem in zračnem prostoru in sušite približno 10 dni. Zmeljite jih in jih dajte v primeren kozarec s pokrovom.

Povzeto po Adiva.hr 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587