Udeleženci, razdeljeni v dve skupini, so uporabili aplikacijo, ki je blokirala dostop do interneta, medtem ko so lahko normalno klicali in pošiljali sporočila. Rezultati so pokazali povečanje sposobnosti ohranjanja pozornosti, kar ustreza izboljšanju za 10 let. Velika večina udeležencev je poročala o izboljšanju duševnega zdravja, ki je bilo celo primerljivo z učinkom antidepresivov, in o večjem občutku zadovoljstva z življenjem. Študija poudarja stroške stalne povezanosti s spletom.

Ugotovitve študije kažejo, da ima stalna povezanost s spletnim svetom svojo ceno, saj se psihološko delovanje izboljša, ko je ta povezava zmanjšana, piše net.hr.
Kanadska študija je pokazala, da lahko človek pomladi svoje možgane za 10 let, če za dva tedna izklopi internet na pametnem telefonu.

Kaj je pokazala študija?
V študiji, izvedeni na 400 anketirancih, študentih in zaposlenih odraslih, so raziskovalci od udeležencev zahtevali, naj naložijo aplikacijo, ki je njihovim pametnim telefonom onemogočila dostop do interneta. Še vedno so lahko telefonirali in pošiljali sporočila. Udeleženci so pred in po študiji izpolnili ankete za merjenje delovanja možganov in duševnega počutja.

Telefoni imajo svojo ceno
Rezultati so pokazali, da se je trajna pozornost preiskovancev – sposobnost osredotočanja na eno temo – tako povečala, da je postala enakovredna pozornosti nekoga, ki je 10 let mlajši.

Devetdeset odstotkov ljudi je poročalo tudi o izboljšanju duševnega zdravja, ki je bilo pomembnejše kot pri jemanju antidepresivov več kot dva tedna. Udeleženci so povedali, da so občutili izboljšave v svojem osebnem počutju in občutku zadovoljstva z življenjem.

Kljub številnim prednostim, ki jih ponuja mobilni internet, ima lahko zmanjšanje stalne povezljivosti z digitalnim svetom pomembne pozitivne učinke, so zapisali avtorji študije. Naši rezultati dokazujejo, da lahko dvotedensko blokiranje interneta na pametnih telefonih povzroči občutno izboljšanje duševnega zdravja in zmožnosti ohranjanja pozornosti. Tudi tisti, ki se intervencije niso popolnoma držali, so občutili pomembne, čeprav bolj skromne, izboljšave.

Te ugotovitve kažejo, da ima stalna povezava s svetovnim spletom svoje stroške, saj se psihološko delovanje izboljša, ko je ta povezava zmanjšana.
Dve skupini, dva različna izzida
V poskusu, objavljenem v reviji PNAS Nexus, so raziskovalci prek spletnega portala rekrutirali udeležence iz Amerike in Kanade. Anketiranci so bili v povprečju stari 32 let. Prosili so jih, da v enem mesecu izpolnijo tri ankete, s katerimi so merili njihovo kognicijo, pri čemer je bila vsaka v razmaku dveh tednov.

Razdelili so jih v dve skupini, pri čemer je prva skupina naložila aplikacijo, ki je za dva tedna popolnoma blokirala vse dostope do interneta. Druga skupina je prva dva tedna uporabljala svoj telefon kot običajno, nato pa je naslednja dva tedna prenesla aplikacijo za blokiranje dostopa do interneta. Opravili so analizo za izračun njihovih rezultatov, povezanih s pozornostjo, duševnim zdravjem in subjektivnim blagostanjem.

Raziskovalci so tudi povedali, da smo se ljudje razvili v svetu, kjer je bilo težko dobiti informacije in socialne stike. To nakazuje, da lahko stalna stimulacija, ki jo ponuja internetna povezljivost, oteži nadzor nad mislimi in vedenjem.
Ta študija je blokirala vse dostope do interneta, vendar raziskovalci načrtujejo izvedbo več študij, v katerih bi anketirancem blokirali dostop le do določenih aplikacij. Prav tako bi radi raziskali, ali bi lahko imelo podoben učinek zmanjšanje uporabe drugih naprav, povezanih z internetom, kot so prenosniki ali tablice.

Ta študija je blokirala vse dostope do interneta, vendar raziskovalci načrtujejo izvedbo več študij, v katerih bi anketirancem blokirali dostop le do določenih aplikacij. Prav tako bi radi raziskali, ali bi lahko imelo podoben učinek zmanjšanje uporabe drugih naprav, povezanih z internetom, kot so prenosniki ali tablice.
Vizita e-novice
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV