Vizita.si
sedenje

Zdravje

To se zgodi z ljudmi, ki preveč sedijo

L.G.
07. 10. 2024 05.00
0

V sodobnem času večino dneva preživimo v sedečem položaju. Moderen življenski slog, ki ga zaznamujeta dolgotrajno sedenje in pomanjkanje fizične aktivnosti, s seboj prinaša negativne posledice za naše fizično zdravje.

Naša telesa niso prilagojena večurnemu sedenju pred zasloni, zato se danes vse več ljudi sooča z bolečinami v hrbtenici in vratu, slabo prekrvavitvijo in povečanim tveganjem za kronične bolezni, ki jih prinaša sedeči način življenja. Kljub temu, da na količino sedenja pogosto nimamo vpliva, zlasti če delamo v pisarniških okoljih, je ključno, da se zavedamo posledic ter poznamo načine, ki telesu olajšajo tovrstno obremenitev.

Domen Zupan, magister kineziologije in vodja skupinskih vadb v podjetju GiBit, se zaveda pomembnosti spodbujanja zdravih življenjskih navad v zasebnem in poklicnem življenju. Z nami je delil dragocene informacije in praktične nasvete, kako lahko v svoj delovni dan vključimo več gibanja ter tako poskrbimo za svoje zdravje.

Posledice sedečega dela

Študije kažejo, da dolgotrajno sedenje povečuje tveganje za nastanek kroničnih bolezni in s tem posledično krajšo življenjsko dobo. Domen Zupan opozarja: ''Zaradi neprimernega sedenja se poudarjata prsna kifoza (povečana ukrivljenost v prsnem predelu hrbtenice) in vratna lordoza (ukrivljenost vratnega dela hrbtenice), zmanjša se pretok tekočin v naše noge, hkrati pa se pojavijo tudi težave v ramenih, komolcih in zapestjih. Skrajšajo se naše upogibalke kolka, kar nas posledično pripelje do rotacije medenice in težav v ledveni krivini.''

Dolgotrajne posledice sedenja se pogosto kažejo kot mišično-skeletne poškodbe, pri čemer je najbolj izpostavljena hrbtenica. Prekomerno sedenje negativno vpliva tako na psihično kot tudi na fizično pripravljenost, kar povečuje verjetnost za nastanek kroničnih bolezni, kot sta povišan krvni tlak in holesterol.

V povprečju v zahodnem svetu sedimo 10 do 12 ur dnevno, kar močno vpliva na našo telesno držo in bolečine v vratu, ledvenem delu hrbta in ostalih sklepih.
V povprečju v zahodnem svetu sedimo 10 do 12 ur dnevno, kar močno vpliva na našo telesno držo in bolečine v vratu, ledvenem delu hrbta in ostalih sklepih. FOTO: Arhiv naročnika

Aktivni odmori

Redni aktivni odmori in ergonomija pri sedenju sta ključni za preprečevanje negativnih učinkov in ohranjanje zdravja. ''Priporočljivo bi bilo, če bi sedeče delo prekinili na vsakih 60 minut in naredili kratek ena- do dveminutni aktivni premor. Na vsake 3 do 4 ure pa si vzemimo daljši, 15-minutni aktivni odmor,'' svetuje Domen. 

Takšni kratki odmori ne samo zmanjšajo tveganje za bolečine v hrbtu in vratu, ampak tudi preprečujejo težave, kot so vnetje karpalnega kanala in srčno-žilne težave. Številne raziskave kažejo, da redni aktivni odmori pozitivno vplivajo tudi na produktivnost in koncentracijo. Zaposleni, ki se redno razgibavajo, so bolj osredotočeni, manj pod stresom ter imajo boljše odnose s sodelavci in strankami. 

Vaje in ergonomija delovnega prostora

Pri sedečem delu je izjemno pomembno, da redno izvajamo vaje, s katerimi razgibamo sklepe in mišice, ki so med delom najbolj obremenjeni. Hrbtenica je med sedečim delom zelo obremenjena, zato ji moramo posvetiti največ pozornosti, vendar pa ne smemo zanemariti tudi zgornjih in spodnjih okončin. 

Domen priporoča kombinacije vaj za raztezanje, krepitev moči, izboljšanje ravnotežja in sproščanje. Preproste vaje, ki jih lahko izvajamo med delovnim dnem, ne zahtevajo posebnih pripomočkov, lahko pa vključimo pisarniške elemente, kot so stol, miza ali stena. Na primer za raztezanje hrbta lahko uporabimo stol, medtem ko je miza lahko dober pripomoček za krepitev stabilizatorjev trupa. Stena je prav tako odličen element za raztezanje in krepitev mišic.

Z rednim vsakodnevnim izvajanjem aktivnih odmorov lahko bistveno zmanjšamo bolečine v sklepih in tako izboljšamo počutje zaposlenih na delovnem mestu in doma.
Z rednim vsakodnevnim izvajanjem aktivnih odmorov lahko bistveno zmanjšamo bolečine v sklepih in tako izboljšamo počutje zaposlenih na delovnem mestu in doma.FOTO: Arhiv naročnika

Poleg vaj je ključna tudi dobra ergonomija delovnega prostora. Pomembno je, da je stol ustrezno prilagojen in podpira ledveni del hrbta, miza in zaslon pa naj bosta postavljena na višini, ki preprečuje sključeno držo. Dvižne mize omogočajo menjavanje med sedenjem in stanjem, kar pomaga pri razbremenitvi telesa. Vendar pa Domen poudarja: ''Na dvižne mize se je treba postopoma navaditi s kombinacijo sedenja in stanja. Kako postopoma uvesti dvižno mizo in v kakšnem razmerju sedeti in stati, je odvisno tudi od našega trenutnega fizičnega stanja.''

Vpliv odmorov na delovno učinkovitost

Čeprav se včasih zdi, da med delovnim dnem nimamo časa za razgibavanje, raziskave kažejo, da s tem, ko delo prekinemo za nekaj minut, ne poskrbimo le za svoje zdravje, ampak tudi za večjo učinkovitost. Telo je po kratkem odmoru bolj sproščeno, misli so osvežene, posledično pa se poveča zmožnost reševanja problemov in sprejemanja odločitev.

Dolgotrajno ignoriranje potreb telesa lahko vodi do resnejših zdravstvenih težav, ki nas lahko prisilijo v daljšo odsotnost z dela. Z rednim razgibavanjem pa ne samo da ohranjamo delovno sposobnost, temveč tudi zmanjšamo tveganje za poškodbe in obolenja

GiBit: Celosten program ZDRAVI ZAPOSLENI

Podjetje GiBit je s 15-letnimi izkušnjami in sodelovanjem z več kot 150 podjetji in organizacijami na področju promocije zdravja razvil celosten program ZDRAVI ZAPOSLENI. S svojimi izkušnjami, strokovno izobrazbo in pozitivnim pristopom zagotavljajo izvedbo zabavnih ter poučnih aktivnih programov, prilagojenih po željah in potrebah vašega podjetja. 

Program ZDRAVI ZAPOSLENI podjetjem nudi celovite rešitve za promocijo zdravja na delovnem mestu.
Program ZDRAVI ZAPOSLENI podjetjem nudi celovite rešitve za promocijo zdravja na delovnem mestu.FOTO: Arhiv naročnika

 

Prednosti programa ZDRAVI ZAPOSLENI:

Obsežen nabor storitev: Vse potrebne storitve za promocijo zdravja so na voljo na enem mestu.

Prihranek časa: Program vam omogoča, da prihranite čas pri organizaciji in komunikaciji.

Zadovoljstvo zaposlenih: Z zaposlenimi, ki so bolj učinkoviti in zadovoljni, podjetje pridobi bolj motivirano delovno silo.

Zmanjšanje bolniških odsotnosti: Program pripomore k zmanjšanju odsotnosti zaradi bolezni.

Nižji stroški: S povečanjem zdravja in zadovoljstva zaposlenih se znižajo tudi stroški za podjetje.

Prilagodljivost: Program je možno prilagoditi specifičnim potrebam podjetja (custom-made).

Brezplačni preizkus: Ponujamo brezplačen preizkus naših online storitev.

Brez časovne vezave: Uporabniki lahko kadar koli prekinejo sodelovanje.

Celovita izvedba storitev: Izvedemo vse storitve, potrebne za promocijo zdravja na delovnem mestu.

Program ZDRAVI ZAPOSLENI podjetjem nudi celovite rešitve za promocijo zdravja na delovnem mestu, vključno z aktivnimi odmori, izobraževanji o zdravem načinu življenja, kineziološkimi posveti za izboljšanje ergonomije ter pomoč pri kroničnih bolečinah in boleznih. Posameznikom nudijo nasvete, kako se lotiti vadbe, kateri treningi so za njih najbolj primerni, ter kako prilagoditi vadbo glede na njihove specifične zdravstvene težave. Poleg tega program vključuje tudi interaktivne video materiale za spodbujanje zdravih navad, strokovne članke o pomenu zdravja in ideje za zdrave recepte.

Vlaganje v zdravje zaposlenih podjetjem ne le povečuje produktivnost in izboljšuje medsebojne odnose, temveč tudi prispeva k boljšemu in kakovostnejšemu življenju njihovih zaposlenih.

Sponzorirana vsebina

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602