Ste že kdaj občutili mravljinčenje ali neprijeten občutek v nogah, ki vam preprosto ni pustil spati? Ali pa ste začutili neustavljivo željo po premikanju nog, na kar preprosto niste imeli vpliva?
Če je odgovor da, potem morda trpite za tako imenovanim sindromom nemirnih nog. Dr. Sanjay Manchanda je pojasnil: ''Sindrom nemirnih nog predstavlja težavo pri spanju in motnje gibanja, ker se simptomi pojavijo pri počitku oz. samemu spancu. Simptomi se lahko gibljejo od zmernih do hudih. Zaznavamo ga kot neustavljivo željo po premikanju nog med spanjem.''
Kaj povzroča sindrom nemirnih nog?
Dr. Sujit Kumar, nevrolog in epileptolog, pravi, da vzroki vključujejo anemijo zaradi pomanjkanja železa, odpoved ledvic, periferno nevropatijo, včasih pa lahko do sindroma pride brez kakršnega koli konkretnega vzroka. Najpogostejši razlogi so torej:
- končna ledvična odpoved in hemodializa,
- nevropatija (poškodba živcev),
- motnje spanja, kot so apneja v spanju, pomanjkanje spanja,
- hormonske spremembe,
- nosečnost, zlasti v zadnjem trimesečju,
- uporaba alkohola, nikotina in kofeina.
Kakšni so simptomi sindroma nemirnih nog?
Oseba s sindromom nemirnih nog ima neustavljivo željo po gibanju, ki jo pogosto spremljajo neprijetni občutki v spodnjih okončinah.
Občutki v nogi so lahko bolečina, utripanje, vlečenje, srbenje ... Običajno se občutki začnejo po počitku, ko je oseba dlje časa neaktivna, zlasti med spanjem. Pogosto ima oseba težave s spanjem.
Posledično je kakovost spanja poslabšana in pogosto povzroči spremembe v razpoloženju, izčrpanost, dnevno zaspanost, težave s koncentracijo, oslabljen spomin, zmanjšano produktivnost, depresijo in anksioznost.
Kako si lahko pomagamo?
Obiščite osebnega zdravnika, ki bo ocenil resnost stanja in osnovne vzroke. Priporočljivo je, da obiščete zdravnika, če občutite intenzivno, pogosto in močno željo po premikanju nog, ki jo pogosto spremljajo neprijetni občutki.
Pomaga vam lahko tudi nekaj prilagoditev življenjskega sloga. Te vključujejo:
- dober spanec (z upoštevanjem rednega rituala pred spanjem, rednim spanjem in izogibanjem alkoholu ter kofeinu pozno zvečer),
- opustitev kajenja, če kadite,
- redno vadbo čez dan.
Za zdravljenje in obvladovanje se uporabljajo različna orodja, vključno z zdravili. V primerih nemirnih in bolečih nog bodo morda potrebna zdravila za lajšanje bolečin in izboljšanje kakovosti spanja. V nekaterih primerih se lahko priporoči dodajanje železa, vendar je treba to izvajati pod nadzorom specialista za spanje ali kvalificiranega splošnega zdravnika.
Vizita e-novice
Vir: indianexpress
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV