Ameriški raziskovalci so učinkovitost sode bikarbone preverili z jabolki. Vzeli so ekološko pridelana jabolka in nanje nanesli dva pogosta pesticida - tiabendazol in fosmet. Na jabolkih so ju pustili en dan, nato pa so sodo bikarbono zmešali z vodo, in sicer so uporabili približno čajno žličko sode bikarbone na dva povprečno velika kozarca vode. Preverili so, kako dobro lahko ta mešanica očisti ostanke obeh pesticidov.
Analize so pokazale, da je bilo po 12 minutah nežnega drgnjenja odstranjenih 80 odstotkov tiabendazola, po 15 minutah pa 96 odstotkov fosmeta. Tiabendazol na splošno velja za pesticid, ki ga je težje odstraniti. |
Vodja študije dr. Lili He pravi: "Ostanki pesticidov lahko ostanejo na sadju in zelenjavi, tako pa jih lahko zaužijemo s prehrano. Vse bolj se sprašujemo, kako to vpliva na varnost hrane in na naše zdravje. Zato smo iskali način, kako odstraniti te ostanke pesticidov." Pri pridelavi hrane se sicer pesticidi kljub potencialnim škodljivim učinkom uporabljajo, ker povečajo količino pridelka. Njihovi ostanki naj sicer v majhnih količinah ne bi bili škodljivi, čeprav nekateri opozarjajo, da ne vemo, kakšen vpliv imajo dolgoročno.
Posežemo lahko tudi po ekološko pridelanem sadju in zelenjavi, kjer pesticidi ne smejo biti uporabljeni. Dobro pravilo je, da operemo tudi tisto, kar nameravamo olupiti. Sicer pa se lahko tudi izogibamo pridelkom, ki prihajajo iz daljnih krajev, saj je zelo velika verjetnost, da so jih, da bi preživeli pot, obilno kemično obdelali.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV