Zakaj nam pomagajo?
Probiotiki v črevesju pomagajo ohranjati ravnovesje zdrave mikrobiote. Naše telo namreč poseljuje na milijarde mikrobov. Kar od enega do dveh kilogramov jih ima v črevesju povprečna oseba. Brez njih ne bi mogli preživeti. A biti morajo v ravnovesju. Če se to poruši, začnejo slabi prevladovati. Takrat nastopijo težave.
Ko je črevesna mikrobiota neuravnovešena, začutimo prebavne težave, kot so napenjanje, napihnjenost, vetrovi, driska, zaprtje … Posledično je slabše tudi naše splošno počutje, saj je mikrobiota odgovorna tudi za našo prehranjenost. Vpliva namreč na vsrkovanje hranilnih snovi iz hrane. |
Ko začutimo takšne simptome, si lahko pomagamo z rednim uživanjem probiotikov. Da bi nam ob porušeni mikrobioti lahko pomagali, moramo namreč nekaj časa redno uživati dovoljšno količino probiotičnih bakterij, kot so laktobacili ali bifidobakterije. Te spadajo med najbolj raziskane. Uživati jih je mogoče tudi kot probiotično zdravilo. To bo bolj preizkušeno kot varno in učinkovito pri težavah.
Kaj vse za nas počne mikrobiota?
Da bi razumeli, kako pomembno je, da imamo zdravo mikrobioto, si poglejmo, kaj vse počne v našem telesu:
- pomaga pri presnovi in vsrkovanju hranilnih snovi iz hrane,
- vpliva na peristaltiko v črevesju (ta potiska vsebino v prebavni cevi naprej),
- celicam, ki tvorijo steno črevesja, daje hrano,
- razkraja toksine, ki nastajajo med prebavo hrane,
- poleg tega v telesu celo tvori vitamine K in B.
Brez zdrave mikrobiote pa ni niti močnega imunskega sistema
Črevesna mikrobiota je močno povezana z delovanjem imunskega sistema, saj uravnava populacijo imunskih celic, ki se nahajajo prav v črevesju. 70 odstotkov našega imunskega sistema izhaja iz črevesja. Ko imamo težave z mikrobioto, imamo lahko tudi težave z imunskim sistemom.
Še več. Znanstveniki vse bolj ugotavljajo, da stanje mikrobiote v črevesju ne vpliva le na prebavila, ampak tudi izven njih, na centralni živčni sistem, jetra, srčno-žilni sistem ... Stanje mikrobiote naj bi vplivalo tudi na to, koliko imamo energije. Obstajajo tudi dokazi, da je lahko povezana s pojavom alergijskih obolenj.
Kako pa je z napihnjenostjo?
Napihnjenost se lahko pojavi takoj po obroku ali šele v popoldanskem času. Če se pojavi takoj po obroku ali do kakšne ure po njem, je njen vzrok povezan z želodcem. Če se pojavi kasneje, pa s črevesjem. Lahko je celo posledica sprememb ženskih hormonov. In lahko se zgodi tudi zaradi impulzov, ki prihajajo iz centralnega živčnega sistema. Ti impulzi so posledica naših čustev ali stresa. Tudi hormoni in stres vplivajo na mikrobioto. In porušijo jo lahko tudi slaba prehrana in antibiotiki (zdravila, ki nas ozdravijo bakterijskih okužb).
Probiotiki pa nam na naraven način pomagajo, da se zdrava mikrobiota spet vzpostavi. Zaradi tega lahko izzvenijo težave s prebavo, nehamo se počutiti kot balon, nasploh se bolje počutimo in imamo več energije. Probiotike je primerno uživati tako, ko že imamo prebavne težave, kot tudi kot preventivo. Je pa pomembno, da probiotični preparat vsebuje zadostno količino bakterij seva, ki lahko prepotuje skozi zgornji del prebavil ter se v črevesju naseli in razmnožuje. Da bi vzpostavili ravnovesje mikrobiote je probiotike res treba tudi redno uživati daljše časovno obdobje. To naj bo vsaj štiri tedne.