Naše telo je ustvarjeno za gibanje, zato mu sodoben, pretežno sedeč način življenja ne ustreza. To nam daje tudi jasno vedeti: pestiti nas začnejo bolečine v hrbtu, križu in sklepih, pešati lahko začne zdravje srca in ožilja, težave lahko začneta povzročati krvni tlak in holesterol, poveča se tudi verjetnost pojava osteoporoze. Pa še kaj bi se našlo.
Želite začeti migati? Odpravite se na sprehod!
Če ste se v zadnjih mesecih ali letih nekoliko zasedeli in dalj časa niste bili aktivni, je tako skrajni čas, da telo ponovno spravite v pogon in se začnete gibati. A pozor, miganja se je treba lotiti premišljeno, postopoma in z občutkom, saj lahko sicer naredite več škode kot koristi. Za začetek bo denimo dovolj že, da se vsak dan odpravite na daljši sprehod. Hoja je namreč osnovna oblika gibanja, primerna za večino ljudi, ne zahteva posebne telesne pripravljenosti, nič ne stane in ne zahteva posebne športne opreme.
Zakaj je hoja odlična oblika rekreacije?
Hoja velja za eno izmed najboljših oblik vadbe in je v nekaterih primerih celo bolj priporočljiva kot tek. Med drugim lahko pomaga preprečevati ali lajšati bolečine v hrbtu in krepiti vezi, kite ter hrustanec, varuje lahko pred artritisom in drugimi vrstami propadanja sklepov zaradi staranja in nedejavnosti. Pomaga lahko ohranjati gostoto kosti in zmanjša tveganje za osteoporozo. Prav tako krepi mišice, zlasti v nogah in trebuhu ter pomaga izboljšati prebavo. Ker se vsakokrat, ko se začnete gibati, v telesu sproščajo endorfini, lahko hoja zmanjša tudi simptome tesnobe in depresije.
Za kar najboljše učinke, strokovnjaki priporočajo, povečevanje hitrosti hoje z napredovanjem vadbe. To pomeni, da začnete z lahkotnimi sprehodi, ki naj bodo sčasoma vse daljši, vaš korak pa vsakokrat za kakšno stotinko sekunde hitrejši. Na ta način boste od zmerno intenzivne hoje postopoma prešli na visoko intenzivno hojo. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje boste pri prvi vrsti hoje dosegli med 50 in 70, pri drugi pa kar med 70 in 80 odstotki maksimalnega srčnega utripa, predvsem pa boste naredili nekaj koristnega za vaše zdravje.
Kako povečati intenzivnost hoje in pokuriti več kalorij?
Če želite višjo stopnjo intenzivnosti hoje, potem se lahko odločite tudi za nordijsko hojo, pri kateri se uporabljajo palice in je zaradi tega v hojo vključenih več mišičnih skupin. Pri tem velja poudariti, da bo vadba bolj intenzivna, če palice uporabite pri odrivanju za telesom in ne kot pripomoček za razbremenitev sklepov. Enako učinkovita in izjemno zdrava oblika rekreacije je še hoja v hrib, pri kateri je aktivirano celotno telo, čeprav morda sploh nimate občutka, da telovadite. A strokovnjaki pravijo, da naj bi med hojo navkreber kurili podobno količino kalorij kot pri pilatesu ali teku.
Hoja v hrib je primerna za vse generacije in je lahko odlična ideja za čudovit družinski izlet ob koncu tedna ali med počitnicami. Še posebej sprehod skozi gozd in hoja v hribe sta čudovita načina za povezovanje z naravo, sprostitev in raziskovanje. Ob tem velja poudariti, da se je ne glede na to, ali se boste podali na sprehod, nordijsko hojo, tek ali turo v hribe, treba zavedati tudi morebitnih nevarnosti, ki prežijo na vas v tem prelepem okolju.
Zdravje naj bo vedno na prvem mestu!
Pri tem ne mislimo ravno na zveri, plazilce in insekte, ki ste jim lahko izpostavljeni na svoji poti, temveč bolj na padce, nezgode in poškodbe, ki jih lahko utrpite, ter bolezni, ki jih lahko pridelate na takšni turi – še posebej, če se odpravite v gore brez ustrezne opreme in dodatnih oblačil. Prav zato je pomembno, da si na vsaki poti zagotovite zanesljivega spremljevalca in Varuha zdravja.
Nesreča namreč nikoli ne počiva, in ker nikoli ne vemo, kje na nas prežijo bolezni ter poškodbe, se splača že danes urediti zavarovanje Zdravstvena polica, ki vam zagotavlja hiter dostop do specialistično ambulantnih storitev, enostavnih in zahtevnih diagnostičnih preiskav, drugega mnenja specialista, rehabilitacije, zobozdravstvenih storitev, zdravil, enostavnih in zahtevnejših operativnih posegov ter preventive.
Postavite svoje zdravje na prvo mesto in osvojite fantastične nagrade! Z Zdravstveno polico Varuha zdravja, Vzajemne, boste vedno pripravljeni na vse pasti, zaradi katerih bi lahko potrebovali zdravniško pomoč, zato se zavarujte še danes in brezskrbno uživajte v lepotah sveta, ki vas obdaja! Še preden pa se podate novim dogodivščinam naproti, izpolnite obrazec, ki ga najdete TUKAJ, in se potegujte za eno od privlačnih nagrad: A pozor, nagradna igra traja samo do 9. 6. 2024, zato pohitite! |
Zakaj je sklenitev dodatnega zdravstvenega zavarovanja prava odločitev?
Dejstvo je, da naš zdravstveni sistem trenutno ni v najboljši formi in da je na nekatere specialistične preglede in posege treba čakati tudi po več mesecev ali celo let. Ker je vaše zdravje preveč dragoceno, da bi ga brezbrižno postavili v vrsto in prepustili usodi, je pomembno, da sklenete dodatno zdravstveno zavarovanje, v okviru katerega si zagotovite hiter dostop do specialista ali operativnega posega, takoj ko ga potrebujete.
Sponzorirana vsebina