"Srčno-žilne bolezni se pri osebah s sladkorno boleznijo pojavijo tudi 15 let prej," nam je v spodnjem članku razložil dr. Aleš Skvarča, dr. med., zdravnik diabetolog, specialist interne medicine na UKC Ljubljana. "Po nekaterih ocenah ima nekdo s sladkorno boleznijo, ki je star okoli 50 let, v povprečju za šest let krajšo pričakovano življenjsko dobo. In več kot polovica te ogroženosti je na račun večjega tveganja za srčno-žilne bolezni. Seveda so najbolj ogroženi tisti bolniki s sladkorno boleznijo, ki že imajo hkrati pridruženo tudi kakšno srčno-žilno bolezen. Toda srčno-žilno ogrožene so tudi osebe s sladkorno boleznijo, ki srčno-žilne bolezni sploh še nimajo."
A tveganje za bolezni srca zmanjšuje upoštevanje napotkov za zdravljenje sladkorne bolezni.
Pomaga zdrav življenjski slog in ameriški raziskovalci so ugotovili, da so del primerne prehrane tudi oreščki.
Sladkorni bolniki, ki so pojedli vsaj petkrat po 28 gramov oreščkov na teden, so imeli za 17 odstotkov manjše tveganje, da dobijo bolezen srca. In sicer v primerjavi s tistimi, ki niso pojedli več kot enkrat po 28 gramov oreščkov na teden.
Je pa že ta ena porcija bila boljša, kot če ljudje s sladkorno boleznijo sploh niso posegali po oreščkih. Že ena porcija tedensko je zmanjšala tveganje za pojav bolezni srca za tri odstotke, za šest odstotkov se je zmanjšalo tveganje za prezgodnjo smrt zaradi težav s srcem.
Niso pa v študiji ugotavljali, od kod točno tak učinek. Predvidevajo, da lahko oreščki nekako pomagajo uravnavati krvni sladkor ter da morda še delujejo protivnetno. Vnetja lahko namreč v telesu povzročajo bolezni oziroma jih poslabšujejo.
Polni vitaminov, mineralov, antioksidantov
Oreški imajo mnogo različnih koristnih hranil, od zdravih maščob do vlaknin, vitamina E, folatov, mineralov, kot so kalcij, kalij, magnezij. Vsak orešček ima malo drugačno sestavo, zato posegajte po vseh. Oreh je denimo najbolj bogat z omega-3 maščobnimi kislinami, brazilski orešček je eden najboljših rastlinskih virov minerala selena, mandlji in lešniki vsebujejo največ vitamina E in magnezija, lešniki tudi biotina (vitamina B7). Indijski oreščki so bogati z magnezijem in manganom. Slednjega minerala pravzaprav vsi oreški vsebujejo kar precej. Poleg tega vsi oreščki delujejo antioksidantno.
Kot z vsako zdravo hrano, pa niti z oreščki ni dobro pretiravati. Treba se je prehranjevati raznoliko, vsega po malo. Učinek ne bo boljši, če boste pojedli preveč nečesa.
Zanimivo je, da so se dolgo spraševali, ali lahko oreščki prispevajo k pridobivanju kilogramov, saj vsebujejo veliko energije. A študije so pokazale, da očitno v telesu ne delujejo tako. Ne spodbujajo pridobivanja odvečne maščobe. Zato je po oreščkih varno poseči tudi, če vas skrbi vaša teža. Poleg tega so precej nasitni in lahko pomagajo še tako.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV