Vizita.si
čaj

Zdravje

To se lahko zgodi, če preveč spite

N.R.A.
23. 09. 2021 05.00
1

Pravijo, da nobena skrajnost ni dobra. To velja tudi za spanje. Če premalo spimo, si lahko nakopljemo zdravstvene težave, prav tako pa ni dobro, če spimo preveč. Tokrat predstavljamo, kaj se dogaja z našim telesom, če preveč spimo.

Morda imate večje tveganje za srčne bolezni in možgansko kap.
Morda imate večje tveganje za srčne bolezni in možgansko kap. FOTO: Dreamstime

Morda imate večje tveganje za srčne bolezni in možgansko kap

Negativni učinki pomanjkanja spanca na zdravje so dobro dokumentirani, vendar je manj jasno, kaj se zgodi zaradi preveč spanja. Nacionalna fundacija za spanje priporoča, da povprečna odrasla oseba spi od 7 do 9 ur. Kaj pa, če vaše telo hrepeni po več? Ali lahko spite preveč? Več raziskav je daljši spanec povezalo z negativnimi zdravstvenimi izidi, čeprav takšne študije ne morejo dokazati, ali je spanec vodilni vzrok zdravstvenih težav ali pa je le povezan z njimi. 

''Preveč spanja samo po sebi ni škodljivo, je pa znak, da morda ne morete spati učinkovito, ali pa obstaja težava, ki zahteva več spanca,'' pravi dr. Carl Bazil, predstojnik oddelka za epilepsijo in spanje v Zdravstvenem centru univerze Columbia v New Yorku. 

Večja je verjetnost, da boste debeli.
Večja je verjetnost, da boste debeli.FOTO: Dreamstime

Obstajajo tudi ljudje, ki običajno dolgo spijo in funkcionirajo povsem normalno, če spijo devet ali deset ur. Še vedno pa je pomembno preveriti druge možnosti in izključiti potencialne bolezni. Študija, ki je bila  leta 2015 objavljena v reviji Neurology, je namreč pri tistih, ki dolgo spijo (več kot 8 ur), pokazala 46 odstotkov večjo možnost za možgansko kap. 

Večja je verjetnost, da boste debeli

Povečanje telesne mase je še ena sprememba, povezana z dolgim ​​spanjem. Raziskave, ki so bile leta 2018 objavljene v reviji Medicine for Sleep, kažejo, da je lahko dolg spanec povezan z razvojem debelosti in sladkorne bolezni tipa 2.  

Morda imate večje tveganje za sladkorno bolezen tipa 2.
Morda imate večje tveganje za sladkorno bolezen tipa 2. FOTO: Dreamstime

Morda imate večje tveganje za sladkorno bolezen tipa 2

Glede na povezavo med daljšim spanjem in debelostjo ni presenetljivo, da naj bi bila sladkorna bolezen tipa 2 pogostejša med tistimi, ki dolgo spijo. Študija iz leta 2015, objavljena v reviji Diabetes Care, je pokazala, da se je tveganje za sladkorno bolezen tipa 2 pri vsaki dodatni uri spanja na noč povečalo za 14 odstotkov, če so ljudje spali več kot sedem ur.

Večja naj bi bila verjetnost, da boste depresivni

Eden od simptomov depresije je pretirano spanje, zato je lahko nezdravljena duševna težava eden od razlogov, zakaj neradi vstanete. Študija v reviji Sleep, ki je leta 2014 preučevala dvojčke, je pokazala, da je dolg spanec aktiviral gene, povezane z depresivnimi simptomi. 

Poudariti velja, da so lahko vsa bolezenska stanja in simptomi, ki jih omenjajo različne študije in jih povzema portal TheHealthy, povezani s pretirano dolgim spancem ali ločeni od njega – potrebne bi bile nadaljnje raziskave, da bi ugotovili, ali na primer določena bolezenska stanja vplivajo na pretiravanje s spanjem ali velja obratno. 

Povzeto po TheHealthy

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650