Vizita.si
Zaradi zgage danes ni treba več trpeti.

Zdravje

Zakaj bi trpeli zaradi zgage? Preverite, kako jo preprečiti

Ula Novak
27. 03. 2017 08.16
0

Občutite tik za svojo prsnico boleč in pekoč občutek? To je lahko zgaga. Želodčna kislina, ki je zašla v požiralnik. A danes ni razloga, da bi zaradi tega trpeli. Zgago je mogoče preprečiti ali vsaj lajšati. Poglejmo, kako.

Zaradi zgage danes ni treba več trpeti.
Zaradi zgage danes ni treba več trpeti.FOTO: Thinkstock

Najprej poskusite ugotoviti, kaj vam povzroča zgago

Vzrok je lahko uživanje določene hrane ali pijače. Preverite, ali imate morda zgago po uživanju kave (tudi brezkofeinske), pravega čaja, gaziranih pijač, alkohola, mastne, ocvrte ali pekoče hrane, kisa, čokolade, orehov, lešnikov pa tudi določenega sadja in zelenjave (na primer česna, čebule, paprike, citrusov, paradižnika).

Krivec je lahko nikotin, zato se mu, če vas zgaga muči pogosto, raje poskušajte odreči.
Krivec je lahko nikotin, zato se mu, če vas zgaga muči pogosto, raje poskušajte odreči. FOTO: Thinkstock

Zgaga pa se lahko pojavi tudi zaradi določenega življenjskega sloga. Povzroča jo lahko kajenje, saj zmanjša izločanje sline in tako oslabi čiščenje požiralnika in nevtralizacijo kisline. Prav tako lahko zaradi nikotina mišica zapiralka, ki loči želodec od požiralnika, postane ohlapnejša. Zato lahko kislina oziroma vsebina iz želodca prehaja v požiralnik. To se lahko zgodi tudi zaradi prekomerne teže pa tudi v nosečnosti in ob nekaterih zdravstvenih težavah, kot sta diabetes in astma. Zgodi se lahko tudi zaradi določenih zdravil na recept. Pa tudi, ker imate navado prehitrega hranjenja.

Kako si lahko učinkovito pomagamo?

Če vas zgaga muči večkrat, se poskušajte izogibati zgoraj naštetim mogočim povzročiteljem. Kadar to ni mogoče, pa lahko posežete po zdravilih, ki lahko zgago ne le lajšajo, ampak tudi preprečujejo.

Poleg tega v obeh primerih poskušajte jesti večkrat na dan, in sicer manjše obroke. To je zelo pomembno. Hrano tudi dobro prežvečite, da se bo lažje prebavila. Po jedi ne lezite, se ne sklanjajte (denimo ne obešajte perila) in se izogibajte težjim fizičnim naporom (na primer dvigovanju težjih predmetov). Ne jejte pozno zvečer in še posebej ne tik pred spanjem. V postelji dvignite vzglavje, saj bo to zmanjšalo tveganje, da želodčna kislina zateka v požiralnik med počitkom. Ne nosite oblačil, ki vas vežejo oziroma so tesna preko trebuha. Poskušajte obvladovati stres, saj ta lahko vpliva na izločanje želodčne kisline.

Zelo pomembno je, da večkrat na dan uživate majhne porcije.
Zelo pomembno je, da večkrat na dan uživate majhne porcije. FOTO: Thinkstock

Ko kislina iz želodca zateka v požiralnik, draži živčne končiče, ki so v njegovi steni. Poleg tega njegovo sluznico razjeda, saj je ta manj odporna na kislino od želodčne. Zaradi vsega tega čutimo bolečino in pekočino. Ko je vzrok zgage ohlapna mišica, pa se ta lahko pojavi tudi ne glede na uživanje hrane in pijače. Zgodi se lahko ponoči in nam uničuje spanec. Takrat je prav tako priporočljivo poseči po zdravilih, ki lahko zgago ne le lajšajo, ampak tudi preprečujejo.

Zakaj poseči po zdravilih?

Če zgage ne morete preprečiti, ni razloga, da bi zaradi nje trpeli, saj obstajajo zdravila, ki nam lahko učinkovito pomagajo. Ena in najbolj znana vrsta zdravil deluje tako, da nevtralizira kislino, preden bi ta lahko vplivala na sluznico požiralnika. Vendar pa zgage ne morejo preprečiti in tudi njihov učinek je krajši, zato jih moramo pogosto vzeti večkrat.

Zato je za mnoge, če imajo te težave pogosto, primerneje, da posežejo po zdravilih, ki lahko zavrejo izločanje želodčne kisline. Ta zdravila lahko zgago preprečijo, ne le lajšajo. In to tudi za več ur (na primer za celo noč in/ali dan). Le določena zdravila pa imajo tudi obe lastnosti, da lahko zgago hitro olajšajo, če se je že pojavila, in hkrati ta učinek tudi dolgo vzdržujejo.

Zgaga ima lahko sicer še več simptomov – tudi težave z bolečim grlom, bruhanje, zadah, kisel ali grenak priokus v ustih, kašljanje, hripavost, celo astmatičen napad ali težave s srcem ... Ob takšnih hujših in nenadnih simptomih je vsekakor dobro obiskati zdravnika. Sicer pa zdravnika obiščite tudi, če se vam zgaga pojavlja večkrat. Ali če kljub jemanju zdravil za zgago, to občutite še po enem ali dveh tednih.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587