Prhljaj so bele ali sivkaste luske na lasišču zaradi povečanega luščenja zgornje plasti kože (povrhnjice). Je posledica fiziološkega procesa, pri katerem se odmrle celice človeške kože odstranijo in nadomestijo z novimi. Vendar pa iz neznanega razloga ali zaradi bolezni luščenje včasih postane pretirano in s tem izjemno vidno. Pri ljudeh s prhljajem se mlade kožne celice razvijejo hitreje, kot je potrebno, kar povzroči pospešeno odstranjevanje starih celic.
Možni vzroki za prhljaj
Pojav prhljaja je običajno blag, pojavlja se pri skoraj 50 % prebivalstva razvitih držav. Ni povsem znano, zakaj se pojavi, razen če je posledica kožne bolezni. Zdi se, da je pogostejši pri ljudeh, ki imajo izredno suho kožo – stanje se poslabša ob hladnem vremenu ali med daljšim bivanjem v prostorih s suhim zrakom. To je še posebej izrazito v zimskih mesecih pri tistih, ki bivajo v prostorih s centralnim ogrevanjem. Nošenje kape v zimskih mesecih prav tako spodbuja nastanek prhljaja.
V večini fizično ali duševno stresnih situacij je po preboleli okužbi ali oslabljeni imunosti pogost kratkotrajni videz prhljaja, ki je verjetno posledica imunskih sprememb v telesu. Raziskovalci so ugotovili tudi, da je prhljaj pogostejši pri ljudeh, ki trpijo za nekaterimi nevrološkimi boleznimi, kot je Parkinsonova bolezen, in pri ljudeh, ki okrevajo po srčnem infarktu ali možganski kapi.
Na tem mestu pa je vseeno treba poudariti, da se je velikokrat izkazalo, da je pojav blagega prhljaja najpogosteje posledica uporabe neprimernih izdelkov za nego las, pri čemer se pojavijo določene oblike alergijskih reakcij. Močni šamponi in barve za lase so lahko prav tako škodljivi. Če zamenjava šampona po treh do štirih tednih ne privede do izboljšanja, lahko začnete uporabljati medicinski šampon, namenjen odstranjevanju prhljaja. Seveda se je pred tem dobro posvetovati s svojim dermatologom, ki vam bo znal natančno razložiti, kateri izdelki so primerni za vas na podlagi vašega tipa kože in ostalega.
Bolezni kože lasišča
Obstajajo tudi hujše oblike prhljaja, ki so posledica bolezenskih stanj kože lasišča. Najpogostejši vzroki so seboroični dermatitis, luskavica in okužba z glivico Malassezia, pojav prhljaja pa je eden prvih znakov bolezni.
Na žalost pri hujših oblikah prhljaja večina ljudi, ki ima z njim težavo, to rešuje na lastno pest, namesto da bi poiskali pomoč dermatologa. Kadar koli je prisoten obsežen, viden prhljaj, občutek zategovanja in srbenja, žgoč občutek na koži ali pojav rdečih pik, ranic ali krast, se vsekakor posvetujte z dermatologom. Ta vrsta prhljaja se zdravi z zdravljenjem bolezni, ki je pogosto težavna, če gre za seboroični dermatitis ali luskavico. Pri hudih oblikah je prhljaj pogosto skoraj nemogoče odstraniti.
Vizita e-novice
Povzeto po Adiva.hr.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV