Vizita.si
Pomanjkanje spanja vodi k nalaganju oblog v žilah, to pa lahko povzroči tudi kap.

Zdravje

Prijetna navada zmanjša tveganje za zamašitev žil

L. E.
20. 02. 2019 08.15
0

Na spanje vse prevečkrat gledamo kot na nekaj, čemur bi se lahko tudi odrekli. A zakaj ne bi nanj pogledali bolj pozitivno. To je prav prijetna navada. Če se dobro naspimo, se bolje počutimo. Študija pa je ugotovila, da še zmanjšamo tveganje za bolezen srca. Privoščite si spanec brez slabe vesti.

Pomanjkanje spanja vodi k nalaganju oblog v žilah, to pa lahko povzroči tudi kap.
Pomanjkanje spanja vodi k nalaganju oblog v žilah, to pa lahko povzroči tudi kap.FOTO: iStock

Telo potrebuje počitek. Strokovnjaki iz splošne bolnišnice v Bostonu v ameriški državi Massachusetts so ugotovili, da lahko dovolj spanja zmanjša tveganje za bolezen srca in s tem tudi za srčno ali možgansko kap.

Njihova študija je pokazala, da pomanjkanje spanja povečuje tveganje za aterosklerozo. To je stanje, ko se v žilah nabirajo obloge, kar lahko vodi v njihovo zamašitev.

Že prej so študije pokazale, da pomanjkanje spanja povečuje tveganje za bolezni srca, vendar niso točno vedeli, kako se to zgodi. Ameriški znanstveniki so sklenili, da del možganov, ki je povezan s spanjem, lahko vpliva na proizvodnjo belih krvničk v kostnem mozgu. Vpliva pa prav na način, ki lahko počasi vodi v aterosklerozo.

Koliko spanja?

Splošno priporočilo je od sedem do devet ur spanca. A v resnici se to, koliko spanja potrebujemo, razlikuje od človeka do človeka. Najbolje je poslušati telo. Poskušajte zaspati ob isti uri in videli boste, kako bo telo takrat začelo biti zaspano. Ko boste legli, pa boste pri priči zaspali. Nato boste videli, kdaj se boste začeli sami od sebe zbujati. Toliko spanca potrebujete.

Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti
Preberi še
Psihologinja razkriva najboljši način za premagovanje nespečnosti
Kult produktivnosti je za nekaj časa povzročil, da so se ljudje celo hvalili, da nič ne spijo. Danes se vse bolj zavedamo, da je spanje kot zdrava hrana in gibanje. Nujno za dobro počutje in zdravje.
Kult produktivnosti je za nekaj časa povzročil, da so se ljudje celo hvalili, da nič ne spijo. Danes se vse bolj zavedamo, da je spanje kot zdrava hrana in gibanje. Nujno za dobro počutje in zdravje.FOTO: iStock

Vodi v preveč kilogramov

Premalo spanca so druge študije povezale tudi s prekomerno telesno težo in nekaj jih je pokazalo, da obstaja celo povezava z nekaterimi rakavimi obolenji. A tu spet strokovnjaki še ne vedo natančno, kako se to v telesu zgodi.

Verjetno gre pri povezavi s prekomerno težo prav tako za neko delovanje v možganih. Tu so namreč hormoni, ki nam dajejo občutek sitosti ali lakote … Marsikaj v telesu je povezano. Sami veste, da takrat, ko ste bolj utrujeni, prej posežete po nezdravi mastni in sladki hrani. Prav zaželite si jo.

Ameriški strokovnjaki so še enkrat poudarili, da je v družbi napačno prepričanje, da se lahko spanju kar odrečemo. Preveč težimo k produktivnosti, in da bi naredili vse, kar smo si zastavili, jemljemo ure spancu. A to ima posledice. Te se ne bodo pojavile jutri. Toda dejavniki tveganja se nabirajo in naenkrat nas lahko kaj preseneti.

Veste, kakšne so posledice že po eni neprespani noči:

– Imamo večje tveganje, da se prehladimo.

– Imamo večje tveganje za prometno nesrečo.

– Smo bolj čustveno občutljivi, kar poveča občutljivost na stres.

– Težje se osredotočamo in pomnimo.

– Ne delujemo kot nekdo, ki se mu je enostavno približati.

– Študija 15 moških, ki so jo objavili v zborniku Sleep (Spanje), je le eno neprespano noč povezala z izgubljanjem možganskega tkiva.

Kakšne so posledice kroničnega pomanjkanja spanja, si preberite v spodnji povezavi.

To se dogaja v vašem telesu, če ne spite
Preberi še
To se dogaja v vašem telesu, če ne spite
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662