Vizita.si
nezadovoljstvo

Zdravje

Pritoževanje ima lahko resne posledice za vaše zdravje

S.B.
28. 02. 2020 08.28
0

Če občasno potožimo glede situacije ali ljudi, ki nam niso všeč, ni s tem nič narobe. Če pa se konstantno pritožujemo in nergamo o vsakdanjih rečeh, pa ima to lahko resne posledice na našo okoico in naše zdravstveno stanje.

Ljudje smo naravnani tako, da lahko občutimo cel spekter različnih čustev, od jeze, ljubosumja, ljubezni, navdušenja, razočaranja, veselja in še bi lahko naštevali. Kako se počutimo in svoja čustva izražamo v okolici, naj si bo doma ali na delu, pa lahko močno vpliva na ljudi in odnose okoli nas, hkrati pa ima lahko resne posledice na naše duševno zdravje.

Če imamo v navadi, da se neprestano pretirano jezimo, na ta način ustvarjamo energijsko neravnovesje v jetrih.
Če imamo v navadi, da se neprestano pretirano jezimo, na ta način ustvarjamo energijsko neravnovesje v jetrih.FOTO: Dreamstime
Jeza močno vpliva na naše zdravje in kakovost življenja
Preberi še
Jeza močno vpliva na naše zdravje in kakovost življenja

Mnogi ljudje s pritoževanjem želijo sprostiti negativno energijo, ki se je zaradi določene osebe, situacije ali občutka, nabrala v njih. Vendar pa gre le za trenuten občutek odpravljanja težav, dolgoročno nezadovoljstvo in pritoževanjem nad vsem in vsemi lahko namreč začne delovati razdiralno, kar raziskujejo mnogi avtorji, med njimi tudi Rus Vadim Zeland, ki trdi da: »Se človek  srečuje z neprijetnimi okoliščinami in se nanje odziva z izražanjem nezadovoljstva, kar ima po teoriji transurfinga za posledico še težje okoliščine. Nezadovoljstvo se vrača v življenje kot bumerang: iz linije življenja, polnega barv in upanja, na osnovi naše izbire prestopi v linijo, ki po energiji ustreza mentalni energiji, ki jo ustvarjamo sami. Poenostavljeno bi lahko rekli, da je na delu zakon privlačnosti.« S tem na kakšen način dojemate zadeve in situacije ter kaj si mislite o drugih, se zrcalno odseva v energijo, ki se nabira v vas, bi lahko pojasnili njegovo teorijo. Če so vaše misli pozitivne, boste posledično pozitvna, izpopolnjena in vedra oseba. Če so vaše misli o vsem in vseh negativne pa boste žal zagrenjeni in  nesrečni ter boste razloge za to vedno iskali v drugih. Včasih ljudje svoje pritoževanje prenašajo naprej na druge in  se združujejo v skupine pritoževalcev. Na osnovi tega zgradijo močne medsebojne odnose, ki pa temeljijo zgolj na negativnih izkušnjah. To pa ni zdravo.

Včasih ljudje svoje pritoževanje prenašajo naprej na druge in  se združujejo v skupine pritoževalcev.
Včasih ljudje svoje pritoževanje prenašajo naprej na druge in  se združujejo v skupine pritoževalcev.FOTO: Thinkstock
Vesna iz Radeč: bolezen je prišla brez znakov, povsem nepričakovano
Preberi še
Vesna iz Radeč: bolezen je prišla brez znakov, povsem nepričakovano

O tem, kako se misli ogroženosti in čustva strahu  ter nezadovoljstva preko žlez in hormonov spremenijo v fizične učinke, je že veliko napisanega tudi v tradicionalni kitajski medicini. Če imamo v navadi, da se neprestano pretirano jezimo, na ta način ustvarjamo energijsko neravnovesje v jetrih, posledično pa se lahko pojavi bolezen. Tradicionalna kitajska medicina tudi mnoge druge notranje dejavnike povezuje z določenimi notranjimi organi:  radost je povezana s srcem in tankim črevesjem, skrb je povezana s trebušno slinavko in vranico ter želodcem, žalost je povezana s pljuči in debelim črevesjem, strah pa je povezan z ledvicami in mehurjem.  Kakršnokoli nezadovoljstvo, ki je intenzivno in traja dlje časa, torej močno ogroža naše zdravje. Na kakšen način to spremeniti?

Sprostitvene tehnike, ki učinkovito delujejo proti stresu
Preberi še
Sprostitvene tehnike, ki učinkovito delujejo proti stresu

Najprej je potrebna pravična samorefleksija in vpogled vase. Šele, ko dojamemo, kako zelo negativne misli imamo o vsem in vseh ter koliko energije in časa porabimo na vsakodnevno vzdihovanje ter pritoževanje nad situacijami, lahko začnemo delati na pozitivnih spremembah. Med pritoževanjem se namreč sprošča stresni hormon kortizol, ki spremeni pretok krvi, energije in kisika v telesu. Poviša se raven krvnega sladkorja in krvni tlak, kar pa znatno vpliva tudi na rušenje našega imunskega sistema, zaradi česar lahko postanemo bolj dovzeti tudi za druge bolezni.

Večkrat se odpravite v naravo, še posebej, kadar se počutite anksiozno.
Večkrat se odpravite v naravo, še posebej, kadar se počutite anksiozno.FOTO: Shutterstock
Porušeno energetsko stanje vpliva na delovanje notranjih organov
Preberi še
Porušeno energetsko stanje vpliva na delovanje notranjih organov

Naslednjič, ko bomo v posamezniku videli le slabo, se torej najprej vprašajmo kaj je tisto pozitivnega pri njemu? Se lahko od njega česa naučimo? Lahko iz izkušnje z njim karkoli novega ali zanimivega pridobimo? Zakaj nas določena stvar na njemu tako zelo jezi in kaj je tisto, kar odseva iz celotne situacije na nas? Včasih nas jezi, ker je nekdo konstantno nasmejan in srečen, ker smo sami nezadovoljni. Potrebno je poiskati izvor naših negativnih čustev. Kajti srečen in zadovoljen človek se le malokrat sooča z njimi. Pri odpravljanju težav nam lahko pomagata tudi telesna dejavnost in odhod v naravo, saj na ta način prevetrimo svoje misli in se povežemo z naravo ter naužijemo svežega zraka. Na to, kakšna bosta  v prihodnosti smer in potek procesa naših misli, pa lahko najbolj vplivamo sami: lahko ju obrnemo k zdravju ali pa poglabljanju bolezni. Z lepimi mislimi pa lahko pozitivno vplivamo ne le na svoje zdravje, temveč tudi na našo okolico – na ta način se bo pozitiven krog širil dalje.  Da optimisti živijo bolj zdravo življenje in dosegajo daljšo življenjsko dobo, pa si lahko preberete v tej raziskavi.

Žalost ni edini simptom, ki kaže na depresijo
Preberi še
Žalost ni edini simptom, ki kaže na depresijo

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650