Večina ljudi potrebuje od sedem do osem ur spanca vsako noč. Vzroki za pomanjkanje spanja so lahko socialne narave, kot je na primer, da se družimo predolgo v noč in nimamo časa za spanje, gledanje televizije pozno v noč, večerno in nočno delo, pogost vzrok je tudi težava, ko zvečer ne moremo zaspati ali pa se ponoči pogosto zbujamo, zaradi česar naš spanec ni kvaliteten. Vzrok je lahko tudi jemanje nekaterih zdravil, ki motijo vzorec spanja ali spalna apneja. Po podatkih ameriškega Nacionalnega inštituta za zdravje srca, pljuč in krvnega obtoka je dober spanec ključnega pomena za dobro zdravje. Spanje je osnovna potreba našega telesa in pomanjkanje spanja se že zelo hitro izrazi s slabšo koncentracijo, razdraženostjo, zmanjšano produktivnostjo in večjimi možnostmi za poškodbe ali napake. Na dolgi rok pa s hujšimi težavami.
1. Pridobivanje odvečnih kilogramov
Eden od razlogov, zakaj kronično pomanjkanje spanja vodi do debelosti je, da spanje vpliva na naše hormone. Študije kažejo, da se hormon lakote grelin poviša, ko nam primanjkuje spanca. Hkrati pomanjkanje spanja zmanjšuje proizvodnjo hormona leptin, ki daje občutek sitosti. To hormonsko neravnovesje lahko privede do prekomernega uživanja hrane in debelosti. Pomanjkanje spanca lahko prav tako vpliva na vašo telesno težo, ker vpliva tudi na glukozno intoleranco in občutljivost na inzulin. Pomanjkanje spanca lahko povzroča nabiranje maščobe in poveča tveganje za zaplete povezane z debelostjo.
2. Povečuje tveganje za razvoj raka
Kronično pomanjkanje spanca je eden od dejavnikov tveganja za razvoj raka. V strokovni reviji Journal of Cancer so strokovnjaki zapisali, da je kronično pomanjkanje spanca povezano z incidenco raka. Nespečnost ali spalna apneja lahko denimo povečata tveganje za raka dojke, oralnega raka ali raka prostate. Druga študija je pokazala, da lahko pomanjkanje spanca povečuje tudi tveganje za kolorektalnega raka. Dober kvaliteten spanec namreč krepi naš imunski sistem in telesu pomaga, da se lažje brani pred boleznimi.
3. Poveča tveganje za smrt
Čeprav ni dokazov, da lahko umrete direktno zaradi pomanjkanja spanja, lahko prekratke noči kljub temu vodijo do zgodnje smrti. Poročilo objavljeno leta 2010 je pokazalo, da so imeli ljudje, ki so v povprečju spali sedem ur na noč, najmanjše tveganje za zgodnjo smrt. Ljudje, ki so spali več kot sedem ur vsako noč so imeli povečano tveganje za prezgodnjo smrt, ravno tako ljudje, ki so spali manj kot sedem ur. Strokovnjaki so odkrili, da učinki, ki so posledica pomanjkanja spanja lahko vodijo do resnih zdravstvenih težav, ki skrajšajo našo življenjsko dobo. Slabo spanje namreč povzroča srčno-žilne bolezni, debelost, sladkorno bolezen, stres. Večina teh stanj lahko skrajša naše življenje.
4. Kronična vnetja
Če trpimo za pomanjkanjem spanca, potem svojemu telesu ne dovolimo, da bi se obnovilo do konca in da bi se znova napolnilo z energijo. Prav zato lahko izčrpanost, ki je posledica pomanjkanja spanja, vodi do kroničnih vnetij v telesu. Vnetja so v telesu potrebna za to, da bi se naše telo lažje borilo z boleznijo. A če vnetja trajajo dlje časa, se poveča tveganje za razvoj kroničnih bolezni, kot so rak, sladkorna bolezen in bolezni srca. V knjigi StatPearls strokovnjaki poročajo o tem, da so kronična vnetja stranski učinek kroničnega pomanjkanja spanja. Pomanjkanje spanja ali stres lahko povzročijo, da telo prične sproščati vnetne encime. Eden od načinov, kako zmanjševati kronična vnetja, je spanje od sedem do osem ur na dan. Dober kvaliteten spanec lahko izboljša tudi delovanje vaše prebave in srca ter ožilja.
5. Pogostejše infekcije
Še en dejavnik tveganja pomanjkanja spanja je, da je naše telo bolj nagnjeno k infekcijam, zaradi česar bomo pogosteje bolni. V strokovni reviji Sleep strokovnjaki pojasnjujejo, da lahko zaradi pomanjkanja spanja zbolimo, saj se takrat v našem telesu povečajo biomarkerji vnetij, zavre pa se delovanje imunskega odziva našega telesa. Rezultati študije, ki je bila objavljena leta 2017, so pokazali, da lahko hitreje zbolimo za infekcijsko boleznijo, če se spopadamo s pomanjkanjem spanca. kronično pomanjkanje spanja namreč poveča količino vnetnih citokinov v našem telesu, kar negativno vpliva na naš imunski sistem. Pomanjkanje spanca ima močan vpliv na naš imunski sistem.
Poleg tega pomanjkanje spanja vodi tudi do slabšega delovanja možganov, lahko poveča tveganje za depresijo in za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Ključnega pomena je torej, da si vsak dan vzamete čas za dober spanec in da naredite vse, kar je v vaši moči, da izboljšate kvaliteto vašega spanca.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV