CT se uporablja za diagnosticiranje bolezni ali poškodb, kot tudi za načrtovanje medicinskega, kirurškega ali obsevalnega zdravljenja. Vaš zdravnik lahko predlaga CT iz več razlogov. CT skeniranje lahko:
- pomaga pri diagnosticiranju stanja mišic in kosti, kot so kostni tumorji in zlomi,
- pokaže, kje so tumor, okužba ali krvni strdek,
- vodi postopke, kot so kirurgija, biopsija in radioterapija,
- poišče in spremlja napredovanje bolezni in stanj, kot so rak, bolezni srca, pljučni vozli in jetrne mase,
- opazuje, kako dobro delujejo nekatera zdravljenja, na primer zdravljenje raka,
- poišče poškodbe in krvavitve v telesu, ki se lahko pojavijo po travmi.
Izpostavljenost sevanju
Med CT-skeniranjem ste za kratek čas izpostavljeni vrsti energije, imenovani ionizirajoče sevanje. Količina sevanja je večja od količine pri navadnem rentgenskem slikanju, ker CT-skeniranje zbere podrobnejše informacije.
Nizki odmerki sevanja, ki se uporabljajo pri računalniški tomografiji, niso dokazali dolgoročne škode. Toda pri ponavljajočih se preiskavah se lahko tveganje za raka v življenju rahlo poveča. To lahko bolj prizadene otroke kot odrasle.
CT-skeniranje ima številne prednosti, ki odtehtajo vsako majhno tveganje. Zdravstveni delavci uporabljajo najnižji odmerek sevanja, da dobijo potrebne zdravstvene informacije. In novejši, hitrejši stroji in tehnike uporabljajo manj sevanja kot starejši CT-pregledi. Pogovorite se s svojim zdravstvenim delavcem o koristih in tveganjih CT-skeniranja.
Škodljivost za nerojene otroke
Povejte svojemu zdravstvenemu delavcu, če ste noseči. Malo verjetno je, da bo sevanje CT-ja vašemu otroku škodilo, razen če je slika vašega trebuha ali medenice. Toda vaš zdravstveni delavec lahko predlaga drugo vrsto preiskave, da otrok ne bi bil izpostavljen sevanju. Pregledi, ki ne uporabljajo sevanja, vključujejo ultrazvok in MRI.
Kontrastni material
Za nekatera CT-skeniranja je potrebno posebno barvilo, imenovano kontrastni material. Barva je na slikah svetla. Tako poskrbi, da so določeni predeli telesa, ki jih skeniramo, bolje prikazani. To lahko pomaga, da so krvne žile, črevesje ali druge strukture lažje vidne.
Reakcije na kontrastno snov
Pri uporabi kontrastnega materiala se lahko pojavijo zdravstvene težave ali alergijske reakcije, čeprav redko. Večina reakcij je blagih in povzročijo izpuščaj ali srbenje. Redkeje je lahko alergijska reakcija resna, celo smrtno nevarna. Povejte svojemu zdravstvenemu delavcu, če ste kdaj imeli reakcijo na kontrastno snov.
Kako se pripravite na CT?
Odvisno od tega, kateri del vašega telesa se skenira, boste morda morali:
- sleči nekaj ali vsa oblačila in obleči bolnišnično haljo,
- odstraniti kovinske predmete, kot so pasovi, nakit, zobne proteze in očala, ki lahko vplivajo na rezultate slike,
- nekaj ur pred slikanjem ne jejte in ne pijte.
Kaj lahko pričakujete?
CT lahko opravite v bolnišnici ali ambulanti. CT-preiskave so neboleče. Pri novejših napravah skeniranje traja le nekaj minut. Celoten postopek največkrat traja približno 30 minut.
CT-skener ima obliko velikega 'tunela', ki stoji ob strani. Ležite na ozki mizi z motorjem, ki drsi skozi sredino skenerja v tunel. Uporabite lahko jermene in blazine, ki vam pomagajo ostati na mestu. Med skeniranjem glave je lahko miza opremljena s posebnim nosilcem, ki drži vašo glavo pri miru.
Medtem ko vas miza premika v skener, se rentgenska cev vrti okoli vas. Vsakič, ko se zavrti, daje slike tankih rezin vašega telesa. Morda boste slišali brenčanje in šumenje.
Zdravnik, imenovan CT-tehnolog oz. radiolog, sedi v drugi sobi in vas lahko vidi in sliši. S tehnologom se lahko pogovarjate prek interkoma. Da boste med skeniranjem ostali mirni, vas bo tehnolog morda prosil, da na določenih točkah zadržite dih. Gibanje lahko zamegli slike.
Po posegu se lahko vrnete v svojo običajno rutino. Če ste prejeli kontrastno barvilo, boste morda morali počakati nekaj časa, preden odidete, da se prepričate, ali se po pregledu počutite dobro. Morda vam bodo svetovali tudi, da pijete veliko tekočine, da boste ledvicam pomagali odstraniti barvilo iz telesa.
Slike CT so shranjene kot elektronske podatkovne datoteke. Najpogosteje jih pregledujemo na računalniškem zaslonu. Zdravnik, specializiran za slikanje, imenovan radiolog, si ogleda slike in ustvari poročilo, ki se hrani v vaši zdravstveni kartoteki. Vaš zdravnik se z vami nato pogovori o rezultatih.
Če odgovorimo na kratko: CT slikanje načeloma ni nevarno, je pa izjemno orodje za prepoznavanje najrazličnejših bolezni in stanj.
Vizita e-novice
Vir: mayoclinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV