Vizita.si
Voda

Zdravje

Navade, ki vam lahko pomagajo do zdravega življenja

Ma.K.
29. 04. 2021 13.33
0

Dejavnosti, ki jih iz dneva v dan ponavljamo, slej ko prej postanejo navade, ki predstavljajo dobršen del našega vsakdana. Določene navade nas podpirajo, spet druge na nas delujejo zaviralno, nas omejujejo ter so pomemben vzrok za slabo voljo, pomanjkanje energije in bolezni. Življenje nam ponuja kopico navad, na nas pa je, da izberemo tiste, ki bodo pozitivno vplivale na naše zdravje ter počutje.

Navade predstavljajo več kot 90 odstotkov našega vsakdana. Lahko so dobre ali slabe, njihova koristnost pa je domena vsakega posameznika. Vsekakor pa je pri izbiri življenjskih navad treba upoštevati tudi vidik skrbi za zdravje, saj je to ena najpomembnejših odgovornosti slehernega posameznika. Z določenimi navadami lahko namreč močno pripomoremo k ohranjanju svojega zdravja, zato vam ponujamo nekaj nasvetov, kako splošno znane slabe navade spremeniti v bolj zdrave – brez trpljenja in pretiranega odrekanja. 

Pijte, tudi če niste žejni

Voda sestavlja od 75 odstotkov telesne mase pri dojenčkih in do 55 odstotkov pri odraslih. Skrbi za izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnava telesno temperaturo in skrbi za številne druge vitalne funkcije. Če ne pijete dovolj, lahko hitreje postanete utrujeni in izgubite koncentracijo, mučita vas lahko glavobol in zaprtje. Zato je smotrno poskrbeti za zadostno hidracijo, četudi niste žejni. Praviloma bi morala odrasla oseba popiti vsaj osem kozarcev tekočine na dan, najbolje seveda vode. Še boljša izbira so kakovostne naravne mineralne vode, ki praviloma vsebujejo dosti višje vsebnosti mineralnih snovi kot vodovodna voda.

Dieta ni rešitev

Večina ljudi se vsaj enkrat v življenju odloči za dieto. Te temeljijo na prepovedih in v trenutku, ko prepoveste določeno hrano, svoje hujšanje obsodite na propad. Začetno hitro kopnenje kilogramov, ki je posledica izločanja vode, se po nekaj tednih ustavi, s tem pa izgineta tudi volja ter motivacija za vztrajanje na zadani poti. Zato je bolj smotrno v življenje vnesti zdrave prehranjevalne navade. Zavedati se je treba, da ni slabe in dobre hrane. Vsa umetnost se skriva v kontroliranih porcijah polnovrednih obrokov in določenem vnosu kalorij v telo. Poleg tega se skušajte izogibati umetnim sestavinam v hrani in jih nadomestite z lokalno, sezonsko in sveže pripravljeno hrano. 

Od sprehoda do teka

Telesna aktivnost je vir energije, izboljša spanec, pripomore k boljši drži in pomaga izgubiti kakšen kilogram. A za zdrav življenjski slog vam ni treba vsak dan teči več kilometrov ali do onemoglosti trenirati na fitnes napravah. Če se do sedaj niste nič gibali, bo za začetek dovolj že pet ali deset minut sprehoda na dan. Lahko tudi večkrat na dan. V kolikor vaše delovno mesto zahteva pretežno sedenje, vsako uro vstanite s stola in se razgibajte. Če se boste gibali večkrat po malo, vam bo to lažje in hitreje prešlo v navado ter postalo del vsakodnevne rutine. Pri odločitvi za vadbo raje začnite s preprostimi vajami, ko te postanejo rutina, pa preidite na kompleksnejše. Vztrajajte in počasi se bo telo okrepilo, da se boste lahko na delovnem mestu sprehajali, po službi pa še tekli in telovadili. 

Naspite se!

Kakovosten in zadosten spanec je eden izmed najpomembnejših dejavnikov zdravega življenja. Vaše telo se bo seveda potrudilo, da boste lahko preživeli tudi, če se vam kdaj ne uspe naspati. A če ga tako preizkušate dan za dnem, boste nevede postali manj produktivni, pogosteje bolni ter vse slabše razpoloženi. Povprečna odrasla zmerno aktivna oseba potrebuje od sedem do osem ur spanca na noč, pri tem pa je treba poskrbeti tudi za njegovo kakovost. Pred spanjem je priporočljivo dobro prezračiti prostor, popiti kozarec tekočine, ugasniti ali pridušiti luči, odstraniti elektronske naprave in se povsem sprostiti, skrbi in težave pa pustiti pred vrati. 

Radenska
Radenska FOTO: Arhiv naročnika

Smeh je pol zdravja

Ohranjanje pozitivnega pogleda na svet je izjemno pomemben člen življenja – tudi kadar stvari ne gredo po vaših načrtih in je vsakdan poln stresnih situacij. Ljudem bi zato moralo priti v navado, da v vsaki situaciji poiščejo nekaj pozitivnega, saj življenje na ta način postane precej bolj zdravo, srečno in kakovostno. Pri tem vam lahko pomaga vse, kar na vaš obraz nariše nasmeh in vas sprosti. Smeh ima namreč pozitiven učinek na duševno zdravje, na zdravje srca, deluje kot protibolečinsko sredstvo, izboljšuje razpoloženje, podaljšuje življenjsko dobo in je najboljši brezplačni terapevt. 

Življenje je v veliki meri nepredvidljivo, a nam omogoča, da svoj vsakdan opremimo z navadami. Za lastno korist si moramo prizadevati, da bodo te čim bolj zdrave. Začnemo lahko z majhnimi koraki, kot je denimo reden sprehod do lokalne tržnice ali nastavitev mobilnega opomnika, da je treba popiti kozarec tekočine. Če ne marate navadne vode ali pa se je preprosto naveličate, si postrezite z naravno mineralno vodo, ki izvira iz podzemnih globin. Na telo in duha bo blagodejno vplivala zlasti Radenska Kraljevi vrelec, ki predstavlja odličen vir telesu dostopnih mineralnih snovi, kar je potrdilo tudi Ministrstvo za zdravje (Odločba št. 355-15/2013-15). Z litrom te naravne mineralne vode na dan boste namreč zaužili zadostne količine kalcija in magnezija, ki prispevata k delovanju in rasti mišičevja, energijski presnovi ter ohranjanju zdravih kosti. Poleg tega magnezij prispeva še k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti. To pomeni, da je pitje Radenske ena od navad, ki jo lahko zlahka vpeljete v svoje življenje in tako pripomorete k boljšemu zdravju ter počutju. 

Sponzorirana objava 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662