Vizita.si
Pretirano pitje alkohola vpliva na centralni živčni sistem in na raven možganskih kemikalij, kar povzroča glavobole, omotičnost, slabost in dehidracijo.

Zdravje

Razbijamo mite o alkoholu in mačku!

K.B.
30. 12. 2019 08.29
3

O zdravljenju mačka in pitju alkohola krožijo številni miti in neresnice. Da boste vedeli, kako v teh dneh piti, da bodo posledice na telo čim manjše, preverite, kateri podatki so napačni in kaj v resnici deluje.

1. MIT: Maček ni nič takšnega

DEJSTVO: Vsekakor je mit, da maček ni nič takšnega, napačen. Gre namreč za reakcijo telesa na zastrupitev z alkoholom. Pretirano pitje alkohola vpliva na centralni živčni sistem in na raven možganskih kemikalij, kar povzroča glavobole, omotičnost, slabost in dehidracijo. Prav zato si telo ne opomore še naslednje jutro, ko trpimo za glavoboli, slabostjo, suhimi usti, občutljivim želodcem in oslabljenim imunskim sistemom.

Mit, da bo maček manjši, če boste pred pivom spili viski in ne šele po njem, je torej neresničen. Pomembna je namreč le količina zaužitega alkohola, ki jo mora nato telo predelati.
Mit, da bo maček manjši, če boste pred pivom spili viski in ne šele po njem, je torej neresničen. Pomembna je namreč le količina zaužitega alkohola, ki jo mora nato telo predelati. FOTO: iStockphoto

2. MIT: Maček ni odvisen od spola

DEJSTVO: Dejstvo je, da ženske prenesejo manj alkohola kot moški. Tako lahko enaka količina zaužitega alkohola pri ženski sproži več negativnih učinkov opitosti kot pri moškem. Moško telo namreč zadržuje večjo količino vode, kar pomaga pri redčenju alkohola, ki ga popijejo. Žensko telo pa v krvni obtok absorbira večjo količino alkohola.

3. MIT: Samo redni pivci alkohola imajo mačka

DEJSTVO: Res je, da lahko redno uživanje alkohola vodi do močnega mačka, ni pa nujno, da simptome naslednje jutro sproži samo čezmerno pitje alkohola. Pri nekaterih jih namreč sproži že kozarec ali dva alkoholne pijače. Da bi to preprečili, med pitjem alkohola uživajte vodo, ki vam bo pomagala sproti hidrirati telo in zmanjšati koncentracijo alkohola v krvnem obtoku.

4. MIT: Vino je boljša izbira

DEJSTVO: Rdeče vino vsebuje tanin, ki je znan po tem, da pri nekaterih ljudeh sproža močne glavobole. Tudi druge temne alkoholne pijače, kot so viski, portovec ali brendi, so znane po tem, da zaradi nakopičenega acetaldehida, ki daje pijači barvo, vonj in okus, sprožijo hujše simptome mačka. Namesto tega raje zaužijte čistejše pijače, kot sta vodka ali gin, ki vsebujejo manj teh dodatkov.

5. MIT: Sladkor povečuje mačka

DEJSTVO: Čeprav imajo dietne pijače manj kalorij, se jim izogibajte, če ne želite imeti prehudega mačka. Nekateri ljudje mislijo, da sladkane pijače poslabšajo stanje, a v resnici sladkor upočasni absorpcijo alkohola in je zato priporočljivo, da pijačo mešate s sladkimi pijačami.

6. MIT: Vrstni red je pomemben

DEJSTVO: Ko beseda nanese na mačka, je telesu popolnoma vseeno, v kakšnem vrstnem redu pijete alkohol. Mit, da bo maček manjši, če boste pred pivom spili viski in ne šele po njem, je torej neresničen. Pomembna je namreč le količina zaužitega alkohola, ki jo mora nato telo predelati.

7.MIT: Pred spanjem je treba nekaj pojesti

DEJSTVO: Hrana pred spanjem, ko ste že opiti, vam ne bo prav nič pomagala. Da ima učinek, jo morate zaužiti pred pitjem alkohola. Čeprav lahko katera koli hrana upočasni absorpcijo alkohola, pa to najbolje počne mastna hrana. Zato si pred svojim prvim martinijem privoščite kos pice in morda boste ubežali mačku. Vsekakor pa je učinkovit nasvet pred spanjem ta, da spijete kozarec vode, ki bo zmanjšal dehidracijo.

Hrana pred spanjem, ko ste že opiti, vam ne bo prav nič pomagala. Vsekakor pa je učinkovit nasvet pred spanjem ta, da spijete kozarec vode, ki bo zmanjšal dehidracijo.
Hrana pred spanjem, ko ste že opiti, vam ne bo prav nič pomagala. Vsekakor pa je učinkovit nasvet pred spanjem ta, da spijete kozarec vode, ki bo zmanjšal dehidracijo.FOTO: iStockphoto

8. MIT: Tableta proti glavobolu pred spanjem bo pomagala

DEJSTVO: Tablete proti glavobolu učinkujejo približno štiri ure po zaužitju, tako da bo učinek tablete zjutraj že pojenjal. Boljši načrt je, da tablete zaužijete, ko se zbudite. Vsekakor pa se alkoholu izogibajte, če uživate naslednja zdravila:

- antibiotike (zdravljenje bakterijskih okužb) – tako boste namreč zmanjšali njihovo učinkovitost;

- antikoagulante (zdravila proti strjevanju krvi) – lahko pride do nevarnih krvavitev;

- antidepresive (za zdravljenje depresije) – lahko poveča pomirjujoče učinke;

- antidiabetike (za zdravljenje sladkorne bolezni) – kombinacija z alkoholom povzroča glavobol in slabost;

- antihistaminike (za zdravljenje alergij) – poveča učinek uspavanja in povzroči vrtoglavico;

- antipishotike (za zdravljenje psihoz) – povečan učinek uspavanja, zmanjša kordinacijo, lahko povzroči celo oteženo dihanje;

- analgetike (proti bolečinam) – poveča možnosti za krvavitve iz želodca, povečani učinki alkohola, povečano tveganje za okvare jeter;

- hipnotiki in sedativi (zdravila proti nespečnosti) – lahko se zmanjšata srčna in dihalna funkcija, lahko celo pride do kome, ki vodi v smrt.

Kofein v kavi vodi do še večje dehidracije, kar poslabša simptome mačka.
Kofein v kavi vodi do še večje dehidracije, kar poslabša simptome mačka. FOTO: iStockphoto

9. MIT: Alkohol izboljša spanec

DEJSTVO: Čeprav je res, da vas bo opitost lažje zazibala v spanec, se boste zjutraj zbudili utrujeni in neprespani. Alkohol namreč moti spanec, saj se prvi simptomi mačka lahko pojavijo že med spanjem in nas prebujajo. Tako pogosto pri čezmernem pitju alkohola ne dosežemo najpomembnejše REM-faze spanja, zaradi česar se ne spočijemo dobro.

10. MIT: Klin se s klinom zbija

DEJSTVO: Še več alkohola v jutranjih urah ne naredi ničesar drugega, kot da le prestavi mačka za nekaj ur. Najhujši simptomi mačka namreč nastopijo, ko stopnja alkohola v krvi pade na nič. Če si boste zjutraj privoščili alkoholno pijačo, bo ta trenutek nastopil le nekoliko pozneje. Če pa ugotovite, da brez jutranje doze alkohola ne funkcionirate več normalno, potem se s svojim zdravnikom pogovorite o možni zasvojenosti z alkoholom.

11. MIT: Kava je zdravilo

DEJSTVO: Kofein v kavi vodi do še večje dehidracije, kar poslabša simptome mačka. Tako se po prekrokani noči izogibajte vsem kofeinskim napitkom, namesto tega pa raje pijte vodo ali izotonične napitke, s katerimi boste nadomestili tudi izgubljene elektrolite. To je še posebej pomembno, če ste zaradi prekomernega pitja alkohola bruhali.

12. MIT: Zeliščni pripravki proti mačku lahko pomagajo

DEJSTVO: Britanski raziskovalci so pregledali številne raziskave, ki preučujejo tablete proti mačku, ki vsebujejo kvasovke ali izvlečke artičoke, in ugotovili, da nobena klinična študija ni uspela dokazati njihove učinkovitosti. Še ena britanska raziskava je ugotovila, da nekateri dodatki, ki so izdelani iz cvetov kaktusa, lahko zmanjšajo slabost in suha usta, ki se pojavijo pri mačku, a ne odpravljajo glavobolov. Edino dokazano zdravilo je torej čas.

Če v teh dneh opazite koga z zgornjimi simptomi, takoj pokličite bližnjo zdravniško pomoč, saj lahko v nasprotnem primeru pride do poškodb možganov, nezavesti, zastoja dihanja ali zastoja bitja srca.
Če v teh dneh opazite koga z zgornjimi simptomi, takoj pokličite bližnjo zdravniško pomoč, saj lahko v nasprotnem primeru pride do poškodb možganov, nezavesti, zastoja dihanja ali zastoja bitja srca.FOTO: iStockphoto


Ker je zastrupitev z alkoholom potencialno smrtonosno medicinsko stanje, je pomembno, da prepoznate simptome nevarne zastrupitve z alkoholom. Ti so naslednji:

- omamljenost,

- izguba zavesti,

- bruhanje,

- napadi, podobni epileptičnemu napadu,

- počasno nepravilno dihanje,

- nizka temperatura telesa,

- modra koža.

Če v teh dneh opazite koga z zgornjimi simptomi, takoj pokličite bližnjo zdravniško pomoč, saj lahko v nasprotnem primeru pride do poškodb možganov, nezavesti, zastoja dihanja ali zastoja bitja srca. Med tem ko čakate nanjo, preverite, ali nezavestna oseba diha in jo obrnite na bok ter pokrijete z odejo, če je možno.

Zakaj se izogniti pitju alkohola?

Pitje alkohola pri nekaterih izzove agresivnost in napadalnost, telesni gibi postanejo nenadzorovani, lahko pride do dvojnega vida in nenadzorovanega govora. Pitje alkohola pri tistih, ki so v občutljivem življenjskem obdobju, slabša razpoloženje in povečuje depresijo, poleg tega vsebuje veliko kalorij in škoduje koži. Alkohol vpliva še na plodnost in potenco pri moških, saj zmanjšuje število semenčic v spermi in povzroča trajne težave z erekcijo. Pod vplivom alkohola posameznik lahko postane manj odgovoren tudi pri spolnosti, kar vodi do nezaščitenih spolnih odnosov, s tem pa do nezaželenih bolezni in okužb s spolno prenosljivimi boleznimi. Dolgoročno uživanje alkohola vodi v odvisnost, ki povzroča telesne in psihične težave.
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662