O štirih napačnih prepričanjih o zdravi prehrani je spregovorila britanska nutricistka Jackie Lynch, ki je na Otoku registrirana prehranska terapevtka. Registrira jih svet, ki deluje s podporo države. In kaj so po njenem mnenju štirje napačni miti?
1. Gluten je slab
Glutena ne smemo uživati le, če imamo glutensko intoleranco. V nasprotnem primeru se po nepotrebnem odrekamo vrsti živil, ki so tudi zdrava. Gluten je v pšenici, ržu, ječmenu, kuskusu ... To je hrana, ki je bogata z ogljikovimi hidrati in jo potrebujemo, saj nam vliva energijo. Še posebej je treba razumeti, poudarja Lyncheva, da izdelek, ki ne vsebuje glutena, ni kar avtomatsko zdrav. Prav tako ni nujno bolj primeren, če hujšamo. Lahko denimo vsebuje veliko sladkorja ali aditivov. In prav tako je procesirana pšenica denimo nezdrava – polnozrnata pa je zdrava.
2. Uživati moram manj maščob
Koliko je bilo zasnovanih diet, pri katerih naj bi shujšal, ker se odrekaš maščobam? To ni niti zdravo niti ni najboljši način hujšanja. Obstajajo namreč zdrave in nezdrave maščobe. Medtem ko se je slednjim res bolje izogibati pa je prve treba redno uvrščati v svojo prehrano. Pomembne so, da naši možgani lahko delujejo, da se v naših telesih proizvajajo hormoni, celo, da nimamo težav s srcem. Nikakor se torej ni treba odrekati maščobam, ki so v ribah, oreških, avokadu, olivnem olju ... Izogibati se je treba maščobi, ki je denimo v ocvrti hrani.
3. Zaradi ogljikovih hidratov se lahko zredim
Tako kot so po nepotrebem slab sloves pridobile zdrave maščobe, so ga tudi ogljikovi hidrati. Tu spet velja, da so nekateri zdravi in primerni tudi, če moramo shujšati – drugi pa ne. In ogljikovi hidrati niso le kruh in testenine, temveč tudi sadje, zelenjava, žita. Vsebujejo vlaknine, brez katerih ne moremo imeti učinkovite prebave. Zaradi njih čutimo tudi energijo. Res pa je, da se, če jih pojeste veliko preveč ter jih ne pokurite, shranjujejo kot maščobne celice. Pomembno je torej ravnovesje. Ogljikove hidrate moramo uživati, ne smemo pa pretiravati. In spet je v primeru kruha in testenin bolje posegati po neprocesiranih.
4. Po telovadbi je treba uživati proteine
To velja le za tiste, ki se s športom ukvarjajo res intenzivno. So profesionalni športniki ali se ukvarjajo z bodybuildingom. Morda po njih lahko posežemo tudi, če imamo res dolgo časa trajajoč trening. Če gre za neko normalno (lahko tudi povsem intenzivno telovadbo), denimo za eno uro v telovadnici, pa po besedah Lyncheve ni treba, da takoj posežemo po beljakovinah. Mišice jih sicer potrebujejo. A povsem dovolj je, da jih v nekih normalnih količinah vključimo v svojo normalno prehrano - jih torej zaužijemo čez dan, ob svojih običajnih obrokih.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV