Blizu sebe imejte kvalitetno hrano
Tudi pri prehrani se je potrdilo pravilo, da trik ni v kvantiteti, ampak v kvaliteti. Ko greste v trgovino, ne kupujte velikih količin nezdrave hrane, a izbirajte med bolj kvalitetno hrano, ki vas bo dobro nasitila in vam je je tako ne bo treba jesti v velikih količinah. Poleg tega poskrbite, da imate zdravo in kvalitetno hrano nenehno na dosegu roke. Še posebej je to pomembno, ko se odpravite od doma in pri roki nimate zdravih živil, ki ste jih nakupili. Da temu ne bi bilo tako, s seboj vzemite zdrave prigrizke, ki jih boste lahko pojedli med obroki.
Naspite se
Pomanjkanje spanja lahko poveča možnosti za pridobitev odvečnih kilogramov. Ko smo utrujeni, veliko hitreje posežemo po visoko kaloričnih živilih, saj nam na hitro dvignejo nivo energije, a hkrati smo po njih še bolj izčrpani. Zato pazite, da si vsak dan vzamete dovolj časa za spanec in da je vaše spanje kar se da kvalitetno – to pomeni, da spite sedem ali osem ur v kosu brez najrazličnejših motenj, ki bi prekinile cikel spanja.
Jejte za mizo
Za obrok si vzemite čas. Usedite se za mizo in pojejte v miru. Tako boste pojedli manj in boste ravno tako siti. Težava je namreč pogosto, ko v stresu in pomanjkanju časa, ki si ga nismo vzeli za kosilo, hrano hitro zmečemo vase in tako pojemo veliko več kot bi, če bi hrano dobro prežvečili in dali telesu čas, da možganom polje signal, da je sito.
Več obrokov na dan
Najslabše je, če večino hrane zaužijete šele po tem, ko se vrnete z dela. Takrat boste že popolnoma sestradani in boste pojedli preveliko količino hrane, pogosto pa v tem primeru posegamo tudi po nezdravi hrani. Zato hrano razdelite na pet obrokov na dan in nikar ne pozabite na najpomembnejši obrok dneva – zajtrk. Če dan pričnete z zajtrkom, prebudite svojo presnovo in telesu zagotovite energijo, ki jo bo potrebovalo preko dneva.
Sprostite se
Dobro znano je, da stres negativno vpliva na naše zdravje, a študije so pokazale, da je odgovoren tudi za zaloge maščob na trebuhu. Študija kalifornijske univerze, ki je bila objavljena v medicinski publikaciji Psychoneuroendocrinology, je pokazala, da so posamezniki, ki so bili pod stresom pogosteje posegali po sladki in nezdravi hrani kot tisti, ki so bili manj podvrženi stresu. Po letu dni opazovanj so posamezniki v študiji, ki so bili bolj pod podvrženi stresu, tako pridobili kar nekaj odvečnih kilogramov.
Ne goljufajte! Dietne pijače in umetna sladila niso pravi odgovor
V želji, da bi zaužili manj kalorij, se pogosto zatekamo k dietnim gaziranim pijačam in umetnim sladilom, ki se zdijo najlažji izhod v sili. A to ni pravi odgovor. Da bi izgubili odvečne kilograme in ohranjali normalno telesno težo, je treba spremeniti prehranjevalne vzorce. Preprosto boste morali vzljubiti okus vode in nesladkanih čajev, ki lahko pogasijo vašo žejo in pričeti uživati v okusu prehransko bogatih in nizko-kaloričnih živil, kot so zelenjava, polno-zrnate žitarice, pusto meso (najbolje takšno, ki ni del industrijske masovne živinoreje), oreščki, mlečni izdelki brez dodanega sladkorja …
In še pojasnilo, zakaj dietni napitki niso pravi odgovor. Vse več raziskav kaže, da so ljudje, ki spijejo več dietnih napitkov v resnici še bolj izpostavljeni debelosti. Nekatere pojav pojasnjujejo s tem, da ljudje na ta način brez slabe vesti spijejo veliko več to vrstnih napitkov, a spet drugi strokovnjaki so prepričani, da umetna sladila, ki sicer nimajo kalorij, povečujejo željo po sladkem.
Umetna sladila so namreč v povprečju po okusu veliko bolj sladka kot sladkor, a imajo prednost, da jih telo ne absorbira in tako ne prinašajo dodatnih kalorij. Suklaroza je na primer kar 600 krat slajša od sladkorja, a se ne absorbira v telesu in se nespremenjena izloči skozi ledvice ter ne prinaša dodatnih kalorij. Sliši se idealno. Prav zato proizvajalci teh pijač trdijo, da lahko z njimi zmanjšamo vnos kalorij in po tej logiki izgubimo odvečne kilograme. A stvar ni tako preprosta. Kot meni dr. David Katz iz Yale univerze, so umetna sladila problematična, ker povečujejo željo po sladkem in smo zato kasneje bolj nagnjeni k slabim prehranskim izbiram. ''Umetna sladila ohranjajo željo po sladkem na visokem nivoju, s tem pa v vas spodbujajo, da boste izbirali takšno hrano,'' je pojasnil za The Huffington Post. Z njim se strinja preiskovalka odvisnosti od sladkorja Nicole Avena iz medicinske univerze na Floridi: ''Ko posameznik zaužije umetno sladilo z nič kalorijami, daje možganom sporočilo 'uživam sladkarije, pričakuj kalorije', a teh kalorij ni od nikoder. Tako doživi kratkoročno zadovoljstvo, dolgoročno pa se stvari še bolj zapletejo. Na dolgi rok sladke dietne pijače, dajejo možganom sporočilo, da lahko zaužijemo več.''
Zmanjšajte količino popitega alkohola in zaužitih sladic
Ko z zavistjo opazujete vitke ljudi, ki si privoščijo veliko čokoladno torto, vedite, da pri večini, ta sladica ni vsakodnevno na meniju. Privoščijo si jo občasno in pri količinah ne pretiravajo. Vedno je torej ključ v pravi meri. Da bi bili vitki, se vam ni treba odpovedati vsem sladicam in tudi kakšnemu kozarcu vina ne, a težava se pojavi, če s temi užitki pretiravate. Alkoholne pijače (še posebej žgane in sladke alkoholne pijače) in sladice namreč vsebujejo veliko kalorij, poleg tega hitro in močno dvignejo nivo sladkorja v krvi, zaradi česar kmalu za tem znova občutimo lakoto. Tako si vsake toliko časa privoščite kakšno sladico, pri alkoholu pa raje kot po žgani pijači ali pivu občasno posezite po rdečem vinu, ki ima v zmerni količini, celo pozitivne učinke na zdravje. Podobno je tudi s temno čokolado, ki vsebuje več kot 70 odstotkov kakavovih delev. Košček te si lahko privoščite celo vsak dan, saj v nasprotju z navadno čokolado ni osnovana na sladkorju, ampak na zdravilnem kakavu, ki vsebuje veliko antioksidantov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV