Do zadrževanja vode lahko pride zaradi različnih dejavnikov. Nekateri izmed teh dejavnikov so popolnoma neškodljivi, spet drugi pa zahtevajo obisk zdravnika. Večkrat se težave z zadrževanjem vode pojavljajo pri ženskah, kot pri moških. Ponavadi imajo ženske s tem težave v obdobju nosečnosti ali v obdobju menopavze.
Neškodljiva stanja, zaradi katerih pride do prekomernega zadrževanja vode v telesu so npr. vročina, preslana hrana, dolgotrajno sedenje ali stanje na enem mestu, nosečnost ali hormonske spremembe ipd. Med resnejša stanja, ki povzročijo zadrževanje vode v telesu pa spadajo obolenje jeter ali ledvic ter kronično vensko oz. srčno popuščanje in v teh primerih je obisk zdravnika nujen.
Na kakšen način si lahko pomagate?
Eden najznačilnejših simptomov je zagotovo otekanje nog. Posledično se lahko pojavijo težave pri gibanju in občutek utrujenosti. V nogah se lahko pojavi tudi neprijetno mišično krčenje. Hkrati lahko opazite napihnjenost trebuha ter povečanje telesne teže. Kako lahko ukrepate?
Zmanjšajte vnos soli v telo
Če pojeste prevelike količine soli, se le ta začne kopičiti v vašem telesu. Zato se izogibajte industrijsko močno predelani hrani ter suhim mesninam. Obvezno pa se odpovejte tudi slanim prigrizkom. Najboljše boste uravnali vašo prehrano, če boste uživali doma pripravljene, sveže obroke.
Poskrbite za hidratacijo telesa
Če ne pijemo dovolj vode, lahko pride do dehidracije, posledično pa do shranjevanja tekočin v telesu. Pomembno je torej poskrbeti za zadostno hidratacijo telesa ter se izogibati sladkim, gaziranim pijačam in kavi.
Uživajte živila s kalijem
Kalij je mineral, ki uravnava presežek natrija v celicah, ki v celicah zadržuje vodo. Zato posezite po listnati zelenjavi, avokadu, bananah in paradižniku, zadostne količine pa lahko dosežete tudi s prehranskim dopolnilom.
Poskrbite za gibanje
Zadostno gibanje je vsekakor pomembno za odpravljanje prekomerne količine vode v telesu. Če dalj časa sedite, nekajkrat svoja stopala dvignite od tal. Kadar ležite se spomnite dvigniti svoje noge ob steno in nekaj časa pustiti, da se prekrvavijo. Namesto dvigala uporabljajte stopnice, v službo se odpravite peš ali s kolesom. Poleg tega si popoldne privoščite vsaj 15 do 30 minut lahke vadbe. Občasno se lahko odpravite tudi na krajše plavanje.
Uživajte dovolj vitaminov
Zaradi prekomernega zadrževanja vode v telesu, je onemogočen zadosten vnos vitaminov v telo in sicer vitamina B5, B6 in vitamina C. Posežete lahko po rjavem rižu, telečjih jetrcih, tuni, piščancu, puranu, jogurtu, brokoliju, pomarančah in avokadu ali pa si pomagate s prehranskimi dopolnili.
Bodite pozorni na stranske učinke zdravil
O jemanju zdravil, kot so antidepresivi, beta blokatorji, zdravila za krvni pritisk, kemoterapevtiki in druga nesterodina protivnetna zdravila se posvetujte z zdravnikom, ki vam lahko tudi zamenja zdravila za drugo vrsto. Če opazite, da se vam zaradi zdravil v telesu zadržuje voda, se vsekakor obrnite na zdravnika.
Težave s srcem
Prekomerno zadrževanje vode v telesu, ki je posledica težav s srcem, je razvidno z otekanjem nog in trebuha. Drugi simptomi, ki so še pomembni in kažejo na morebitne težave s srcem pa so utrujenost, hiter utrip srca, kratka sapa, šibkost telesa. Če se spopadate s temi simptomi, čim prej obiščite zdravnika, saj imate lahko povečano tveganje za srčni infarkt.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV