Naša prebava in proces izločanja odpadnih snovi iz organizma pomembno vplivata na naše zdravje. Vlaknine imajo pomembno vlogo pri vzdrževanju normalnega delovanja črevesja, saj v stiku z vodo ustvarijo naraven gel, ki potuje po prebavnem traktu in nase veže obloge in strupene snovi. Blato postane mehkejše in lažje odvajamo.Pomembno je le, da čez cel dan pijemo veliko tekočine, da se vlaknine lahko napojijo in optimalno opravljajo svojo funkcijo v telesu.
Veliko je govora o čiščenju črevesja s pomočjo raznih proizvodov in izdelkov. Proizvajalci trdijo, da bodo njihovi izdelki poleg čiščenja črevesja rešili tudi vse vaše druge zdravstvene težave – kar seveda ni res. Agresivno in dolgotrajno čiščenje črevesja namreč uničuje vso črevesno floro. Zato smo o tem povprašali endoskopistko Tatjano Puc Kous, ki se med drugim ukvarja s funkcionalnimi motnjami prebavil.
Zakaj je pomembno čiščenje črevesja in kako lahko to naredimo?
Z nobenimi dokazi ni podprta ta trditev. Ne vem kaj pomeni čiščenje črevesja?
Pred endoskopskim posegom koloskopijo pri kateri pogledamo celotno široko črevo si morajo pacienti očistiti črevesje s pripravki in navodili ki veljajo za kolosokopijo. Med preiskavo je črevesje popolnoma očiščeno, da lahko pregledamo celotno sluznico ter odstranimo morebitne polipe. Na leto naredim okrog 700 koloskopij in v našem centru 1000 koloskopij. Še nihče od bolnikov ni med pitjem tekočine za pripravo na kolsokopijo in čiščenjem opazil da bi izločil kakšne obloge, ki jih kažejo po internetu. To je največja prevara.
Je res, da se bolje počutimo, če imamo prazna prebavila, ker več krvi in glukoze hitreje pride v možgane in se ne zadržuje krvotok v prebavilih, ki takrat mirujejo.
Tudi je res, da so jetra manj obremenjena v enodnevnem ali dvodnevnem postu. Po daljšem postu jetra morajo zelo veliko delati in razgrajevati zaloge v telesu in izgrajevati beljakovine ter druge potrebne snovi kar ne pride v telo, zato se lahko pojavijo med stradanjem ali dolgotrajnem postu patološki jetrni testi.
Tudi je res da so prebavila bolj občutljiva na refelksno gibanje in raztezanje stene želodca in danke, če so prazna in imajo zaradi tega ljudje manj težav z odvajanjem, kar spet ni potrjeno in ni nujno da pri vseh.
Zato je pametno da bi si privoščili kakšen dan na mesec bolj tekoči dan, da "prebavila počivajo" Torej brez trde hrane samo sokove, juhe in drugo tekočino, da bi s tem zaužili 700 potrebnih kalorij in 2,5 l tekočine.
Pri ekstremnem zaprtju s težavami z iztrebljanjem se še uporablja ambulantno klistiranje s toplo vodo pod nadzorom medicinskega tehnika, da ne bi prišlo do poškodbe črevesja.
Moram tukaj opozoriti, da lahko pride do zasvojenosti s klistiranjem pri osebah, ki to redno uporabljajo z raznimi pripravki, ker se s tem izgubi osnovni reflkes za odvajanje in fiziološko odvajanje nikoli ne da tako močnega občutka olajšanja pri izpraznjenju kot klistiranje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV