Normalni pH telesnih tekočin je rahlo bazičen (alkalen) in znaša nekje od 7,35 do 7,45. Tudi manjša odstopanja od povprečne vrednosti lahko privedejo do večjih težav pri metabolizmu ali presnovi. Današnji tempo življenja, preobremenjenost z delom in prosto dejavnimi aktivnostmi, onesnaženo okolje, neprimerna prehrana, premalo gibanja in konstantna izpostavljenost stresu lahko privedejo do izjemno povečane zakisanosti telesa.
Z zakisanostjo pa se ne soočajo le starejši ljudje, temveč tudi mladi in celo mlajši otroci. Posledica stanja zakisanosti telesa je med drugim tudi sprememba lastnosti rdečih krvnih telesc, ki postanejo manj elastična in posledično izgubijo sposobnost spremembe zunanje oblike, zato se lepijo v gmote in ustvarjajo vozličke, zaradi katerih potem težko prehajajo skozi tanke kapilare. Telo potem ne dovaja dovolj kisika, kar vodi v ustvarjanje kislega okolja, ki je poglaviten dejavnik za nastanek raka in degenerativnih bolezni.
Kakšni so znaki zakisanosti telesa?
Kadar je naše telo dalj časa preobremenjeno z odvečnimi kislinami, dovod kisika in hranilnih snovi v celice postaja vse manjši, posledično pa lahko nastopijo različne zdravstvene težave, kot so slabost, bruhanje, omotičnost, glavoboli, zmanjševanje mišične mase ter sprememba kostnega tkiva. Ravno tako se poslabša naša imunska odpornost, naši organi začnejo počasneje delovati, naša fizična sposobnost je zmanjšana, možnost za nastanek zobne gnilobe in paradontoze pa se poveča. Pri zakisanosti telesa je spodbujeno tudi okolje za spontano rast in razmnoževanje kvasovk in gliv, ki najboljše uspevajo v kislem okolju, pogostejše pa so tudi težave z ledvičnimi kamni, prevelikim zadrževanjem tekočin v telesu ter nepravilnim delovanjem hormonov. Pojavijo se lahko bolečine v sklepih, v zelo redkih primerih pa lahko krvna zakisanost povzroči aritmijo, zastoj srca, komo ali celo smrt.
Med obolenja, ki jih povzroča zakisanost telesa, spadajo tudi:
- zoženje arterij,
- nagnjenost k diabetesu,
- nagnjenost h kariesu,
- nagnjenost k osteoporozi,
- nagnjenost k hipertenziji,
- palpitacije,
- rana na želodcu,
- krči,
- težave z jetri,
- napenjanje in zaprtje,
- revmatska obolenja,
- astma,
- slab zadah,
- smrdeče in pospešeno znojenje.
S čim si lahko pomagamo?
Pomembno je, da izbiramo zdrava in ekološko pridelana živila ter pijemo zadostne tekočine vode. Ravno tako je izjemnega pomena, da med uživanjem hrane nismo izpostavljeni negativnim čustvom, temveč si za kosilo ali malico vzamemo čas ter obrok zaužijemo v miru. Znanstveniki namreč ugotavljajo, da se hrana, ki jo zaužijemo, drugače prebavi, če smo pri jedi umirjeni, kot pa če smo izpostavljeni stresu in negativnim čustvom.
Uživati je treba hranila, bogata z magnezijem, kalcijem in kalijem. Ta poskrbijo za nevtralen ali bazičen pH. Tak pH kostem pomaga, da absorbirajo kalcij in so na ta način bolj trdne. Sveže sadje in zelenjava sta najboljša vira bazičnega kalija, predvsem rozine in špinača. Izogibati se je treba industrijsko predelani hrani, vloženi hrani, obrokom, pripravljenim v restavracijah ter hitri hrani. Ravno tako tudi mlečni izdelki (mleko, sir, jogurt) povzročajo zakisanost. Uživajte veliko zelenjave, izogibajte se dodatnemu soljenju obrokov. Ravno tako pa je treba piti dovolj vode in se izogibati sokovom in pijačam z dodanimi sladkorji.
Recept za alkalno vodo zoper zakisanost telesa
Najboljše rezultate v boju proti zakisanosti telesa lahko dosežete s pitjem čiste in z bazičnimi minerali bogate alkalne vode. Za pripravek potrebujete le tri sestavine:
– 2 l vode,
– eno limono ekološke predelave,
– eno žličko himalajske soli.
V vodo na rezine narežite limono, vključno s skorjo, in dodajte žličko himalajske soli. Premešajte in napitek pustite delovati čez noč, od 8 do 12 ur, na sobni temperaturi. Nato spijte dva kozarca napitka pred zajtrkom in enega zvečer, pred spanjem. Priporočljivo je spiti pol litra do liter pripravka alkalne vode na dan.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV