Angleško Auto-Brewery Syndrome lahko prevedemo kot sindrom črevesne fermentacije, a moramo poudariti, da prevod ni točen in eksakten!
Sindrom je zelo redko in slabo razumljeno stanje, pri katerem mikrobi v črevesju začnejo proizvajati alkohol. Simptomi imajo veliko podobnosti z znaki zlorabe alkohola, kot so zaspanost, spremenjeno razpoloženje in bruhanje. To otežuje dostop do prave zdravniške pomoči.
Natančno število ljudi, ki imajo ta sindrom, ni znano in v medicinski literaturi je le nekaj primerov. Morda obstaja veliko več ljudi s to boleznijo, kot vemo, vendar je lahko diagnosticiranje težavno, kar lahko omeji skupno število diagnosticiranih.
Iz do zdaj zbranih dokazov se zdi, da se ljudje ne rodijo s sindromom. Bolezen sproži motnja v črevesnem mikrobiomu.
Kvas in fermentacija
Za pripravo alkoholnih pijač uporabljamo kvasovke (vrsta gliv), ki fermentirajo sladkorje v ogljikovih hidratih. To ustvarja alkohol v pivu, vinu in žganih pijačah.
Menijo, da imajo ljudje s sindromom črevesne fermentacije prekomerno rast podobnih vrst kvasovk v črevesju. To fermentira hrano, ki jo jedo, zlasti ogljikove hidrate, kot sta kruh in sladkor, in jo spremeni v alkohol.
Najmočnejši dokaz, ki ga imamo v podporo tej hipotezi, je, da se zdi, da protiglivična zdravila pomagajo ljudem s sindromom. Protiglivična zdravila ubijejo kvasovke, ki rastejo v črevesju. Več bolnikov s to boleznijo je poročalo, da je to zdravljenje pomagalo, da so simptomi izginili.
Pri pacientki iz Kanade, ki jo navaja theconversation, je dieta z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov prav tako pomagala zmanjšati število 'epizod' nerazločnega govora in omotice, ki jih je doživela. Omejitev količine kvasovk v črevesju, kot tudi virov hrane, ki jih kvasovke uporabljajo za rast, lahko pomaga upočasniti notranjo proizvodnjo alkohola. Vendar je pomembno opozoriti, da še nimamo posebnega kliničnega dokaza, da to deluje pri bolnikih, zato ostaja teorija.
Katera kvasovka je odgovorna za sindrom črevesne fermentacije, še ni znano. To je zato, ker je stanje redko, kar omejuje, koliko se lahko o njem naučimo. Toda nedavne raziskave so raziskale vrste kvasovk, ki rastejo v človeškem črevesju in kakšne koristi za zdravje lahko ti mikrobi prinesejo. To delo nam lahko da nekaj namigov o tem, kaj se dogaja pri ljudeh s sindromom.
Ena študija je primerjala proizvodnjo alkohola iz različnih vrst kvasovk, najdenih v človeškem črevesju. Rezultati so pokazali, da je kvasovka, imenovana Saccharomyces cerevisiae, v testiranih pogojih lahko proizvedla največ alkohola. Ista študija je odkrila tudi proizvodnjo alkohola iz drugih vrst, ki so pripadale družini kvasovk, imenovanih Candida, ki pogosto povzročajo okužbe s kvasovkami pri ljudeh.
Pri bolnikih s sindromom lahko 'konica' rasti kvasovk, kot sta Saccharomyces in Candida, v črevesju povzroči vsako epizodo njihove bolezni. To je lahko posledica vrst zaužite hrane, kot je dieta z visoko vsebnostjo ogljikovih hidratov in se lahko ublaži z dieto z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov, kot so opazili pri kanadskem bolniku.
Čeprav je sindrom morda redek, je jasno, da imajo naše črevesne glive obsežne učinke na naše zdravje in imunski sistem. Strokovnjaki šele začenjajo razumeti, kako te fascinantne kvasovke vplivajo na naše zdravje. Z nadaljnjim preučevanjem bi morda le izvedeli več o zanimivih stanjih, podobnih sindromu črevesne fermentacije.
Vizita e-novice
Vir: theconversation
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV