Vizita.si
Se lahko zaščitimo pred boleznijo?

Zdravje

Resnice in miti o imunskem sistemu

L. E.
15. 12. 2017 10.15
1

Imunski sistem nas vsak dan brani pred mikroorganizmi, ki povzročajo bolezni. Za to smo mu lahko hvaležni. Pa mu pri tem lahko kako pomagamo z določenim obnašanjem? Kaj mu res pomaga in kaj so samo miti?

Se lahko zaščitimo pred boleznijo?
Se lahko zaščitimo pred boleznijo?FOTO: iStock
1. Ključ je ravnovesje

Okrepiti imunski sistem ni tako lahko, saj gre – kot pove samo ime – za sistem, pišejo na strani ameriške univerze Harvard. A da dobro deluje, mu vsekakor pomaga, da smo – v ravnovesju.

2. Bolj zdravo, kot živimo - močnejši imunski sistem imamo?

Ni dokazov, da bi življenjski slog neposredno vplival na to, kako dobro deluje naš imunski sistem. Če živimo bolj zdravo, še ne pomeni, da imamo toliko močnejši imunski sistem. Teden, ko morda živimo malo manj zdravo, pa ne bo nujno takoj imunskega sistema oslabil. Raziskave so do sedaj pokazale, da delovanje imunskega sistema ni tako enostavno, pravijo na univerzi Harvard.

3. Skrbeti moramo za celo telo in um

Vsekakor z bolj zdravim življenjskim slogom pripomoremo k večjemu ravnovesju celega telesa in uma ter s tem k boljšemu delovanju imunskega sistema. Vsak del vašega telesa ter vaš um - s tem pa tudi imunski sistem - bodo delovali bolje, če:

- ne kadite

- uživate prehrano bogato s sadjem in zelenjavo

- se dovolj gibate

- imate zdravo telesno težo

- alkohol uživate zmerno

- dovolj spite

- nimate v življenju preveč stresa

Redno bi morali uživati različna zdrava hranila.
Redno bi morali uživati različna zdrava hranila.FOTO: iStock
4. Vitamini in minerali krepijo imunski sistem?

Vitamini in minerali na imunski sistem ne vplivajo neposredno, zato pa vplivajo na celotno telo in s tem tudi na imunski sistem. V razvitih državah je pogosta težava, da ljudje pojedo preveč, a so kljub temu podhranjeni, saj ne uživajo dovolj hranil, ki jih telo res potrebuje. Raziskave pa so pokazale, da pomanjkanje vitaminov in mineralov vpliva tudi na učinkovitost imunskega sistema, zato je pomembno, da uživamo raznoliko zdravo hrano.

5. Gibanje krepi imunski sistem?

Spet tudi telovadba ne vpliva neposredno na imunski sistem. Vpliva pa posredno, saj krepi naše celotno telo ter blagodejno vpliva tudi na um, so pokazale raziskave. S tem ima blagodejni učinek tudi na delovanje imunskega sistema.

6. Stres slabi imunski sistem?

Raziskave so odkrile, da obstaja povezava med stresom in delovanjem imunskega sistema. Stres je tako kot imunski sistem težko preučevati, saj na ljudi vpliva zelo različno, poleg tega tudi na telesu in umu pusti pečat na zelo različne načine. Če gre za kratkotrajen stres, morda naše telo za kratek čas celo deluje bolje, da bi lahko prestali, kar se nam dogaja. A dolgotrajen stres oslabi celotno telo in s tem tudi imunski sistem.

7. Zaradi mraza pa ne zbolimo?

Veliko raziskav je poskušalo ugotoviti, ali to, da nam je mrzlo, res oslabi imunski sistem. Zaenkrat je njihov zaključek, da zaradi tega ne moremo zboleti. A zakaj pozimi zbolimo pogosteje? Raziskovalci menijo, da zaradi tega, ker se več zadržujemo v zaprtih prostorih in manj zračimo ter smo posledično bolj izpostavljeni mikroorganizmom, ki povzročajo bolezni.

Telovadba krepi telo in blagodejno deluje tudi na um. To posredno okrepi imunski sistem.
Telovadba krepi telo in blagodejno deluje tudi na um. To posredno okrepi imunski sistem.FOTO: iStockphoto
Do sedaj so raziskave pokazale, da zaradi tega, ker nam je hladno, ne moremo zboleti.
Do sedaj so raziskave pokazale, da zaradi tega, ker nam je hladno, ne moremo zboleti.FOTO: iStock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650