Podatki so pokazali, da so imeli ljudje, ki so redno uživali ribe, za kar 12 odstotkov nižje tveganje za raka na debelem črevesu in danki, nekateri ga imenujejo tudi kolorektalni rak. Študija, ki je bila objavljena v medicinski reviji Clinical Gastroentorology and Hepatology, je poleg tega zaključila, da je imelo takšen učinek uživanje tako mastnejših modrih kot manj mastnih belih vrst rib, ne pa tudi školjk in rakov. Šlo naj bi za prvo raziskavo, ki je pri večjem vzorcu pogledala povezavo med uživanjem rib in pojavom kolorektalnega raka.
Omega-3 maščobne kisline verjetno pomagajo zaradi svojega protivnetnega delovanja. Kot nam je v članku v spodnji povezavi pojasnila dr. Urška Blaznik z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, so ribe poleg tega odličen vir beljakovin, vitamina D, joda in selena. Pri tistih, ki jih uživamo s kostmi, zaužijemo še kalcij. Ribe so lahko prebavljivo živilo. Strokovnjakinja svetuje, da so na krožniku vsaj enkrat tedensko. Splošno priporočilo je, da jih uživamo skozi vse leto enkrat do dvakrat tedensko. Najbolj zdrave so sveže in poletje je čas, ko je najlažje priti do njih.
Ribe so zdravo živilo, zato je manjše tveganje za raka na debelem črevesu in danki najverjetneje le eden od pozitivnih učinkov. Še posebej, ko je njihovo uživanje del zdrave, raznolike, sezonske prehrane. Kot zapišejo na strani Onkološkega inštituta, je kolorektalni rak pri nas ena najpogostejših oblik raka. Še huje – je drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka. Razlog je, da pogosto dolgo ni simptomov, zaradi katerih bi poiskali pomoč zdravnika. Tako je pri tistih, ki se ne udeležijo presejalnega programa, običajno odkrit šele v stadiju, ko je zdravljenje že oteženo in posledično večkrat manj uspešno.
Toda zaradi možnosti presejalnega programa je danes to hkrati rak, ki ga je vse manj, zmanjšuje se tudi število smrti. Razlog je, da ga je s presejalnim programom, ki se imenuje Svit, mogoče odkriti celo, še preden se sploh razvije. Program odkrije že predrakave spremembe ali pa raka v zgodnjem stadiju. V obeh primerih je zdravljenje enostavnejše in mnogo uspešnejše. Vabilo v program prejmejo prebivalci, ki so stari od 50 do 69 let. Takrat je tveganje za pojav bolezni največje.
Kaj še lahko storite, da zmanjšate tveganje za raka na debelem črevesu in danki? Ne pretiravajte z alkoholom, ne kadite, poskrbite za dovolj gibanja, uživajte prehrano, ki vsebuje dovolj vlaknin (zelenjava, polnovredna žita ...), ne uživajte pa preveč mesa in živalskih maščob, piše na strani Onkološkega inštituta. Najverjetneje so ljudje, ki so uživali veliko rib, uživali manj drugega mesa, in je tudi to pripomoglo k temu, da se je pri njih rak pojavil manjkrat.
Kot si lahko podrobneje preberete v članku v spodnji povezavi, prehranska strokovnjakinja Mojca Cepuš svetuje, da ne uživate več kot 300 do 600 gramov mesa tedensko, kar pomeni, da ga vključujete v obrok približno dvakrat tedensko. Tudi ona priporoča ribe, zelo pa odsvetuje poseganje po predelanem mesu, ki bi moral biti le občasna pregreha, podobno kot kakšen kos torte. Pri mesu bodite tudi pozorni, da ga po nakupu čim prej prinesete domov in shranite v hladilniku. Tudi v njem naj ne stoji predolgo. Če ste ga odmrznili, ga ne zamrzujte ponovno. Pazite, da ni v stiku z drugo hrano, še posebej s takšno, ki je pred uživanjem ne boste toplotno obdelali.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV