Rumen izcedek iz nosu oziroma rumenozelen izcedek iz nosu je pri mnogih ljudeh pogost pojav. Rumenozelena sluz je običajno znak, da se telo bori z nekakšno okužbo, najpogosteje z okužbo sinusov, piše krenizdravo. Različne barve izločka lahko nakazujejo več stanj, vendar največkrat samo po barvi izločka ni mogoče ločiti bakterijske okužbe od virusne.
Sluz iz nosu, torej izločki in sluz, je tekoča, spolzka snov, ki prekriva sluznico dihalnih poti. Čeprav je sestavljena iz več spojin, ime sluz izvira iz njene glavne sestavine, mucina, glikoproteina, ki ga najdemo v več viskoznih raztopinah v telesu, vključno s slino in želodčnimi sokovi.
Čeprav je res, da je sluz lahko neprijetna in nekoliko grda, je tudi eden najbolj koristnih izdelkov, ki jih proizvaja telo. Sluz je pomemben del dihalnega sistema, ki pomaga ohranjati zdravje, vključno z ohranjanjem vlage v sinusih in mazanjem dihalnih poti, preprečuje prahu in drugim škodljivim delcem vstop v dihala ter pomaga pri boju proti okužbam, ki lahko povzročijo vnetje in bolezni.
Ker imajo izločki tako pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja, je pomembno, da smo pri izpihovanju nosu pozorni na spremembe v njihovi konsistenci, barvi in na spremembe v tem, ali imajo izločki neprijeten ali neprijeten vonj.
Med okužbo se bele krvničke borijo proti vnetju. Med tem bojem proizvajajo koncentrirane encime, ki dajejo izločkom iz nosu drugačno barvo. Običajno je rezultat svetlo zelen ali rumen izcedek iz nosu.
Rumeno-zelena barva nosnih izločkov pravzaprav izvira iz mrtvih belih krvničk, ki so opravile svojo vlogo v boju proti virusom, bakterijam, glivicam ali drugim vsiljivcem, ki povzročajo bolezni. Če je izloček zelen, je to jasen znak, da se telo še bolj bori, zato skrbno spremljajte svoje počutje, da boste pravočasno poiskali zdravniško pomoč.
Vzroki za rumen izcedek iz nosu
Ali rumena sluz vedno pomeni okužbo? Ne vedno, vendar je lahko težko zožiti, kaj povzroča rumeno-zeleno sluz. Vzroki rumeno-zelenega izcedka so:
Virusna okužba: rumeni izcedek je pogosto znak virusne okužbe; bele krvničke, proizvedene za boj proti boleznim, bodo spremenile barvo izločkov zaradi sproščanja vnetnih snovi med imunskim odzivom. Virusna okužba bo verjetno izzvenela sama od sebe v enem tednu, medtem ko lahko bakterijska okužba traja nekoliko dlje.
Sinusitis: vnetje sinusov lahko povzroči rumeno ali zeleno sluz; pojavi se, ko se sinusne votline zamašijo ali okužijo, kar povzroči čezmerno nastajanje sluzi; ujeta sluz lahko spremeni barvo, ko se zadržuje v sinusnih prehodih.
Okužbe dihal: pri boleznih, kot sta bronhitis ali pljučnica, lahko vnetje bronhijev ali pljuč povzroči povečano nastajanje sluzi. Prisotnost vnetnih celic in beljakovin v sluzi lahko daje tudi rumen ali zelenkast odtenek.
Cistična fibroza: pri bolnikih s cistično fibrozo se običajno pojavi nenormalno nastajanje izločkov. Vpliva na beljakovino, ki je odgovorna za uravnavanje pretoka soli in vode v celice in iz njih, kar lahko povzroči gosto, lepljivo sluz v dihalnih poteh, če beljakovina ne deluje pravilno.
Alergije: alergijske reakcije na alergene v zraku, kot so cvetni prah, pršice ali dlaka hišnih ljubljenčkov, lahko povzročijo povečano nastajanje sluzi in povzročijo, da izločki postanejo rumeni ali zelenkasti.
Spremenjen izcedek, zlasti rumenozelen, je način, s katerim telo sporoča, da se nekaj dogaja. Čeprav običajno ni razloga za posebno zaskrbljenost, je pametno spremljati svoje simptome in kako dolgo traja obarvan izcedek, da ugotovite, ali morate poiskati strokovno zdravljenje.
Čeprav je izloček koristen za telo, zaradi svojih lastnosti ni manj neprijeten v situacijah, ko se prekomerno kopiči. Če rumenozelen izcedek ne izgine v 10 dneh, je čas, da poiščete zdravniško pomoč, še posebej, če se rumen izcedek iz nosu pojavi pri otrocih. Zdravljenje rumene ali zelene sluzi je odvisno od osnovnega vzroka.
Če je izcedek posledica bakterijske okužbe, se lahko predpišejo antibiotiki za boj proti okužbi v primerih, kot so:
– okužba traja več kot 10 dni ali če se poslabša po enem tednu,
– izcedek je gost in enakomerno bel (izgleda kot gnoj),
– prisotna visoka temperatura, ki se ne izboljša,
– obstajajo resni simptomi, ki se ne odzivajo na običajna zdravila za sinuse in prehlad brez recepta.
Virusna okužba bo ob ustreznem počitku in hidraciji izginila sama od sebe. Zdravila brez recepta so lahko koristna za pomoč pri neprijetnih simptomih, kot so drenaža sinusov in zdravila za želodčne težave, saj je slabost pogost simptom okužbe sinusov.
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV